Senátor Graham takto súhlasil s prezidentom Trumpom ktorý počas tlačovej konferencie v Bielom dome povedal že uvažuje o zastavení americkej kontribúcie pre WHO prezidentským nariadením. Potom svoje slová upresnil keď povedal: “Zadržíme peniaze posielané pre WHO”.
Senátor Graham poukázal na zodpovednosť WHO spolu s Čínou za svetovú pandémiu koronavírusu. Podľa jeho slov WHO pomáhala režimu Číny klamať a ospravedlňuje ju. “Je v najlepšom záujme Ameriky zastaviť financovanie, pretože WHO mizerne zlyhala, tak isto ako zlyhala v roku 2015 pri vypuknutí epidémie vírusu SARS. Keby Čína a WHO nebola nezodpovedná, keby neklamala svetu o spôsobe, ako sa vírus šíri, keby nezatajovala informácie o stupni nakazenia a nenútila lekárov, aby boli ticho, tak by nebolo pandémie. Čína je inkubátor pandémií. WHO nedostane peniaze, pokiaľ si neuvedomí, aká je jej úloha a misia a pokiaľ sa nevymení celé vedenie WHO. WHO je tu preto, aby bojovala proti chorobám a nie preto, aby ospravedlňovala Čínu”.
Americké príspevky do Svetovej zdravotníckej organizácie tvoria 24,43% rozpočtu WHO. Pre porovnanie príspevok Číny s jeden a štvrť miliardami obyvateľov tvorí iba 0,21% rozpočtu. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a jej generálny tajomník Tedros Adhanom Ghebreyesus čelia kritike zo Spojených štátov za to, že sa správajú, ako by boli podriadení čínskym úradom.
„WHO to naozaj zbabrali. Z nejakého dôvodu, hoci je financovaná prevažne Spojenými štátmi, je napriek tomu veľmi sústredená na Čínu. Dobre si to preštudujeme. Našťastie som od začiatku odmietol ich radu, aby sme nechali naše hranice otvorené pre Čínu. Prečo nám dali také chybné odporúčania?,“ povedal Trump na Twitteri.
Niektoré vlády, vrátane slovenskej, na odporúčanie WHO, že s epidémiou sa vysporiadajú v Číne a že rúška vôbec nie sú potrebné, hoci už vtedy boli v Číne povinné, poslali obrovské množstvá zdravotníckeho materiálu do Číny. WHO pritom spravila všetko preto, aby sa nespájal vírus s Čínou a nezatvárali sa hranice v čase, keď bolo verejne známe, že prenos medzi ľuďmi sa deje a Čína sa chystala na pandemicke šírenie.
V čase keď už zúrila choroba, ktorú WHO spolu s Čínou naďalej zľahčovali, podnikala Čína najväčšie karanténne opatrenia v histórii. Zamestnanci čínskych firiem po celom svete skupovali zdravotnícke potreby zo zvyšku sveta a posielali ich v kontajneroch do Číny.
Ak by WHO varovalo načas svetovú komunitu, príprava na nákazu v rôznych krajinách by bola omnoho promptnejšia. Čína zas zavádzala o závažnosti ochorenia a WHO jej klamstva reprodukovala. Keď sa Čína podľa vlastných slov vysporiadala s nákazou, začala sa orientovať na zahraničnú pomoc pre krajiny postihnuté vírusom, ktorý sa vďaka nej rozšíril do sveta. Množstvo Čínou predávaných zdravotníckych pomôcok je však vadných, čo ešte viac zhoršuje situáciu v Európe. Viacero krajín hlásilo chybnú výbavu, alebo chybné testy. Ochranné prostriedky, testery museli vrátiť z Holandska, Španielska, Turecka aj Čiech.
Pavol Novak