“Základné” hodnoty
Podľa správ z prístupných zdrojov stihli Američania zriadiť v Sýrii vyše desať vojenských základní, skladov zbraní a cvičných táborov, hlavne na severovýchode tejto krajiny a na západnom brehu Eufratu v okolí ropných polí.
Vojenské objekty majú v Ayn-Issey, Manbidži, Tell-Rumeilanu, Harabesku a mnohých ďalších oblastiach. Práve cez tieto základne zásobovali Američania kurdské Demokratické sily Sýrie zbraňami, muníciou, liekmi, apod.
Na juhovýchode Sýrie, na hranici s Irakom a Jordánskom, mali takisto dlho základňu At-Tanf, ktorú Pentagon používal na výcvik bojovníkov z ozbrojenej opozície.
Ruské ministerstvo obrany obvinilo vlani USA z priamej podpory Islamského štátu. Hovorca Ministerstva obrany Ruska Igor Konašenkov nazval At-Tanf čiernou dierou, z ktorej podnikajú útoky mobilné oddiely teroristov pseudochalifátu. Tieto oddiely útočili do tyla a na krídla jednotiek Sýrskej arabskej armády, ktoré v bojoch postupovali na východ krajiny.
Západné masmédiá neraz informovali, že Američania presunuli na túto základňu veľké množstvo hlavňových zbraní a najmä protivzdušných systémov HIMARS. Pravdepodobne pre obranu At-Tanfu pred Sýrskou arabskou armádou. Tiež tu postavili krátku pristávaciu plochu pre helikoptéry, konvertoplány a lietadlá s krátkym vzletom a pristátím (napríklad F-35). Médiá tiež informovali, že boli zaregistrované aj obrnené transportéry Stryker a ďalšia ľahká technika.
Žoldnieri namiesto armády
Všetok tento majetok má byť podľa uistenia Pentagonu odvezený tiež. Avšak neupresnili, kto zdedí strategicky závažný pohraničný uzol. Zrejme zostane pod tajnou kontrolou americkej armády, ktorá, pripomenieme, nemieni zatiaľ odísť zo susedného Iraku.
Zostanú tam takisto americké letecké základne s letiskami vertikálneho vzletu. Američania budú aj naďalej mať možnosť zasadenia raketových a bombových úderov na celom území Sýrie a tiež budú pokračovať v podpore kurdských ozbrojených oddielov, teraz ale tajne.
“Americká vláda neraz oznámila úplné alebo čiastočné stiahnutie vojsk, avšak zachovala značnú vojenskú prítomnosť v tejto krajine. Vojaci sa vydali domov, ale prišli príslušníci súkromných vojenských spoločností, za ktoré nemusí Pentagon skladať účty voličom. To isté bude v Sýrii. Kádrové jednotky budú nahradené žoldniermi, ktorí spolu s Kurdmi a za podpory amerického letectva budú nemenej účinné ako regulérna armáda,” vysvetlil Sputniku profesor Akadémie vojenských vied Sergej Šudakov.
Predseda spojeného výboru náčelníkov štábov Joseph Dunford a minister obrany James Mattis nie náhodou podali demisiu práve teraz, v decembri. Obaja boli kategoricky proti stiahnutiu vojsk zo Sýrie a kritizovali úlohu súkromných vojenských spoločností (najmä ACAD, bývalej Blackwater) v súčasných ozbrojených konfliktoch.
Obaja sú bývalí námorní pešiaci, obaja sú do špiku kosti “jastrabi”, ktorí hájili vojenské vyriešenie mnohých medzinárodných konfliktov. Ich nástupcovia, Mark Milley, ktorý vedie výbor náčelníkov štábov, a Patrick Shanahan, úradujúci minister obrany, sú známi vo Washingtone hlavne svojimi finančnými schopnosťami.
“Títo ľudia sú veľmi silní lobisti,” pokračoval Sergej Šudakov. “Shanahan vždy aktívne presadzoval záujmy súkromných vojenských spoločností počas irackej a afganskej kampane, Milley zastupuje zbrojnú lobby. Vojna je pre oboch zdroj príjmov. A vyzerá to tak, že americkí lobisti prehovorili Trumpa, aby k Novému roku uskutočnil veľké pacifistické gesto pre demokratov, ktorí neraz podrobili prezidenta kritike za to, že opakuje chyby Obamu. Celé prezidentské obdobie tejto “holubica mieru” bolo totiž sprevádzané vojnami. Trump sa snaží ukázať voličom, že mu ide predovšetkým o ekonomiku krajiny a nie zámorské dobrodružstva. Ale za clonou pacifizmu, dosť príznačnou pre dnešnú americkú spoločnosť, sa skrýva ďalší plán na kontrolu ropných ložísk na západnom brehu Eufratu. ”
Turecká “blesková vojna”
Najpravdepodobnejším scenárom vývoja situácie v Sýrii v najbližších mesiacoch je posilnenie vojenských aktivít Turecka, ktoré už prisunulo k hranici značné sily. Ankara chystá operáciu proti Kurdom na severe krajiny, ak Američania nestiahnu včas svoje “proxy”.
Turecký minister obrany Hulusi Akar v utorok oznámil, že prípravy na protiteroristickú operáciu v sýrskych oblastiach na východ od Eufratu boli ukončené.
Prezident Erdogan zase vyhlásil, že chce v najbližších dňoch navštíviť Moskvu a stretnúť sa s prezidentom Vladimirom Putinom, aby prerokovali udalosti v Sýrii a pravdepodobne tiež súčinnosť ruských a tureckých vojsk. Tlačový hovorca prezidenta Ruska Dmitrij Peskov ale vysvetlil, že v Putinovom harmonograme táto schôdzka zatiaľ nie je.
Nie je zatiaľ tiež jasné, ako sa v Sýrii zachovajú spojenci USA z protiteroristickej koalície. Francúzsko, ktoré má vlastné vojenské objekty a vojenské kontingenty na území tejto krajiny, odsúdilo Trumpové rozhodnutia a zdôraznilo, že chce aj naďalej plniť bojové úlohy bez ohľadu na Pentagon.
Britská strana bola diplomatickejšia. Vo vyhlásení MZV Spojeného kráľovstva je zdôraznená nevyhnutnosť pokračovanie boja s IS, ktorý je nebezpečný “dokonca aj bez územia”.
Jednohlasne odsúdili Trumpa kurdskí poľní velitelia, ktorí sa ocitli vo veľmi chúlostivej situácii. Ak ich nebudú chrániť americké súkromné vojenské spoločnosti, budú sa zrejme musieť dohodnúť s legitímnou sýrskou vládou. A sotva sa tieto rokovania budú konať podľa ich scenára.