Bratislava 3. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andreea Alexandru)
Ochota ľudí dať sa zaočkovať je vyššia v krajinách, kde s konšpiračným naratívom, že COVID-19 je podvod a neexistuje, súhlasí nižší počet obyvateľov. Na ochotu dať sa zaočkovať má vplyv aj dôvera k autoritám. Vyplýva to z výsledkov prieskumu GLOBCEC TRENDS 2021, výsledky ktorého zverejnila organizácia GLOBSEC vo štvrtok na tlačovej konferencii
Prieskum sa uskutočnil v marci 2021 v 10 krajinách strednej a východnej Európy (Rakúsko, Slovensko, Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Bulharsko a Rumunsko).
Na Slovensku je podľa prieskumu ochotných dať sa zaočkovať 61 percent ľudí a covid za konšpiračný naratív považuje 11 percent respondentov.
V Rakúsku je ochotných dať sa zaočkovať 73 percent obyvateľov a covid za podvod považujú tri percentá. Naopak, v Rumunsku je to až 30 percent a 31 percent respondentov je ochotných dať sa zaočkovať. S tvrdením, že oficiálne čísla prípadov COVID-19 sú nižšie, než hlásia úrady, súhlasilo v SR 46 percent respondentov. V októbri 2020 to bolo 36 percent.
V Rakúsku s týmto názorom súhlasilo 21 percent ľudí, čo je najmenej zo všetkých desiatich krajín. Najviac ich súhlasilo v Rumunsku (47 percent).
Lekárom a vedcom dôveruje v priemere 68 percent respondentov zo všetkých desiatich krajín; v SR je to 72 percent. Farmaceutickým firmám dôveruje 57 percent respondentov (56 percent v SR) a vláde 42 percent (v SR 33 percent).
To je podľa výskumnej pracovníčky Globsecu Kataríny Klingovej dôležité, pretože táto dôvera k autorite v celom regióne “výrazne ovplyvňuje ochotu dať sa zaočkovať“.
“Len v dvoch krajinách, Maďarsku a Rakúsku, väčšina respondentov povedala, že ich vláda zvláda pandémiu dobre,” uviedla Klingová. V ostatných krajinách väčšina respondentov uviedla, že ich vláda pandémiu dobre nezvláda . Najvyšší počet, 75 percent týchto respondentov, bol na Slovensku. V porovnaní s októbrom minulého roka sa toto číslo zvýšilo o 44 percent.
V siedmich z desiatich krajín si väčšina obyvateľov myslí, že pandémia bude mať dlhodobý vplyv na ich osobné práva a slobody.
Na prieskum reagoval aj premiér SR Eduard Heger (OĽANO) s tým, že boj s pandémiou je o nepopulárnych opatreniach.
“Je prirodzené, že občania ťažšie znášajú opatrenia, ktoré sú nepopulárne,” uviedol.
Podotkol, že išlo o novú situáciu a každý sa ju snažil riešiť, ako vedel. Za kľúčovú označil komunikáciu a vysvetľovanie dôležitosti opatrení. “Komunikácia je oblasť, ktorú potrebujeme posilniť. Snažíme sa o to,” skonštatoval.