Globalistické elity sa vás boja

❚❚

Bratislava 1. júla 2023 (HSP/Dailyreckoning/Foto:Twitter,Wikimedia)

 

Globalistické elity rady hovoria o demokracii. V skutočnosti však v demokraciu neveria, píše James Rickards vo svojom poslednom príspevku

James Rickards
Na snímke James Rickards

Keď Spojené kráľovstvo v júni 2016 hlasovalo za brexit, globalisti boli ohromení. Nemohli tomu uveriť. Potom urobili všetko, čo mohli, aby brexit oddialili a bojovali proti nemu.

.

Keď potom v novembri 2016 vyhral Donald Trump prezidentské voľby, globalisti boli ešte viac ohromení. Úplne to popreli a strčili hlavu do piesku.

Utešovali sa pohodlným mýtom, že voľby im prehralo ruské zasahovanie, a nie ľudové odmietnutie ich ideológie.

.

Napriek tomu to bolo pre globalistov stále horšie. Čína aj Rusko sa stali nacionalistickejšími a úplne sa odvrátili od globalizmu. Vojna na Ukrajine tento trend len zintenzívnila.

Pandémia len posilnila trend odklonu od globalizmu a pretrvávajúce problémy v dodávateľskom reťazci, ktorých sme boli svedkami, odhaľujú krehké podhubie globalizmu.

Tieto reťazce sú síce efektívne a hospodárne, ale keď sa pokazia, má to vlnový efekt na globálne hospodárstvo. Je to ako ťahanie za jedno vlákno na koberci. Ovplyvní to celú vec.

 

“Tarify sú rovnako americké ako jablkový koláč”

Globalisti sa klaňajú na oltári voľného obchodu. Ale voľný obchod je mýtus. Neexistuje mimo učební. Francúzsko dotuje poľnohospodárstvo. USA dotujú elektrické vozidlá. Čína dotuje dlhý zoznam národných šampiónov štátnymi zákazkami, lacnými pôžičkami a manipuláciou s menou.

.

Každá veľká ekonomika dotuje jeden alebo viacero sektorov pomocou fiškálnych a menových nástrojov a ciel a netarifných prekážok obchodu.

Amerika zbohatla a stala sa mocnou v rokoch 1787 – 1962, teda v období 175 rokov, keď využívala clá, dotácie a iné obchodné prekážky na podporu domáceho priemyslu a ochranu vysoko platených pracovných miest vo výrobe.

 

V skutočnosti sú clá rovnako americké ako jablkový koláč.

Od roku 1962 sa USA odvrátili od úspešného dedičstva ochrany pracovných miest a priemyslu a prijali teóriu voľného obchodu. Najprv sa tak stalo prostredníctvom Všeobecnej dohody o clách a obchode (GATT), ktorá je popri Svetovej banke a Medzinárodnom menovom fonde jednou z pôvodných brettonwoodskych inštitúcií.

Proti merkantilistickému systému stála teória voľného obchodu založená na komparatívnych výhodách, ktorú začiatkom 19. storočia presadzoval britský ekonóm David Ricardo. Ricardova teória hovorila o tom, že obchodujúce krajiny sú vybavené vlastnosťami, ktoré im poskytujú relatívnu výhodu pri výrobe určitých tovarov v porovnaní s inými.

.

Tieto atribúty môžu pozostávať z prírodných zdrojov, podnebia, obyvateľstva, riečnych systémov, vzdelania, prístavov, finančnej kapacity alebo iných výrobných faktorov. Národy by mali vyrábať tie tovary, pri ktorých majú prirodzenú výhodu, a obchodovať s inými národmi s tovarmi, pri ktorých táto výhoda nebola taká veľká.

Krajiny by sa mali špecializovať na to, čo robia najlepšie, a nechať ostatných, aby sa tiež špecializovali na to, čo robia najlepšie. Potom by krajiny mohli jednoducho obchodovať s tovarom, ktorý vyrábajú, za tovar, ktorý vyrábajú iní. Všetky strany by na tom boli lepšie, pretože ceny by boli nižšie v dôsledku špecializácie na tie tovary, v ktorých máte prirodzenú výhodu.

 

Teoreticky funguje, v skutočnosti nie

Je to pekná teória, ktorá sa často zhrňuje do myšlienky, že Tom Brady by nemal kosiť svoj vlastný trávnik, pretože je rozumnejšie platiť záhradníkovi, kým on trénuje futbal.

Ak by napríklad Spojené kráľovstvo malo výhodu vo výrobe textilu a Portugalsko vo výrobe vína, potom by si Spojené kráľovstvo a Portugalsko mali vymeniť vlnu za víno. Ak by však platila teória komparatívnych výhod, Japonsko by stále vyvážalo tuniaky namiesto áut, počítačov, televízorov, ocele a mnohých ďalších výrobkov.

Problém teórie komparatívnych výhod spočíva v tom, že výrobné faktory nie sú trvalé a nie sú nehybné.

Ak sa v Číne presťahuje pracovná sila z vidieka do mesta, potom má Čína zrazu komparatívnu výhodu v lacnej pracovnej sile. Ak sa finančný kapitál presunie z newyorských bánk do priamych zahraničných investícií do čínskych tovární, potom má Čína komparatívnu výhodu aj v kapitáli.

Čoskoro má Čína výhodu v práci a kapitáli a dosahuje obrovské obchodné prebytky s USA, čím pripravuje Američanov o prácu a zatvára americké továrne.

cina
Ilustračné foto

Ešte horšie je, že krajiny ako Čína môžu komparatívnu výhodu získať zo vzduchu pomocou vládnych dotácií.

Žijeme vo svete, v ktorom sú USA prísavkou voľného obchodu a všetci ostatní porušujú pravidlá. Vo svete, kde niekoľko strán sú voľní obchodníci, ale väčšina sú merkantilisti, merkantilisti vždy vyhrávajú. Sú ako paraziti, ktorí vysávajú slobodných obchodníkov.

.

 

Globalizácia za každú cenu

Pre globalistov sa však morálny oblúk vesmíru ohýba jedným smerom, a to smerom k rastúcej globalizácii. Populizmus a protekcionizmus sú preto morálnym zlom, ktoré treba odsúdiť.

Globalisti si však pomaly uvedomujú, že nacionalistický trend nie je anomáliou, ale mocnou silou, ktorá obracia globalistickú politiku, ktorá bola na vzostupe od roku 1989, či dokonca od konca druhej svetovej vojny, keď boli zriadené inštitúcie ako MMF a Svetová banka na podporu globalistických cieľov.

Práve teraz je však voľný obchod v ohrození, zúria menové vojny, vo východnej Európe prebieha skutočná vojna a geopolitické ohniská ako Taiwan sú čoraz nebezpečnejšie.

 

.

Čo sa stalo s globalizmom?

Hlavným globalistom je akademik Jeffrey D. Sachs z Kolumbijskej univerzity. V 90. rokoch minulého storočia viedol v Rusku iniciatívu za “trhové” riešenia, ktorá sa zvrtla na prevzatie moci oligarchami a nástup Putina.

Začiatkom roku 2000 viedol aj iniciatívu za “otvorenie”Číny, čo viedlo k nástupu Si Ťin-pchinga a najsilnejšej forme komunizmu od smrti Mao Ce-tunga.

Je Sachs ochotný priznať si nejaké chyby? Podobne ako väčšina globalistov, ktorí sú príliš arogantní na to, aby spochybnili svoje vlastné svetonázory a predpoklady, Sachs namiesto toho tvrdí, že problémom je samotná demokracia.

Sachs sa v podstate chce vzdať tradičného hlasovania v USA a Veľkej Británii, aby vytvoril systém, ktorý bude priaznivejší pre globalistov. Iste, môžete nechať voličov vybrať si stredopravého kandidáta x alebo stredoľavého kandidáta y, ktorí sa môžu v mnohých otázkach líšiť o 10 %. Ani jeden z nich v skutočnosti nerozhádže loď a nemá zásadný nesúhlas s globalizmom vo všeobecnosti.

 

.

Globalisti vám nedôverujú

Pokiaľ ide o globalistov, voličom nemožno dôverovať pri hlasovaní o zásadných otázkach, ako je brexit. Nemôžu im dôverovať ani pri hlasovaní proti prezidentským kandidátom, ako je Trump. Takéto rozhodnutia by mali byť mimo demokratickej kontroly, domnievajú sa globalisti.

Časopis Time v skutočnosti uverejnil článok, v ktorom sa škodoradostne vyjadril o tom, ako sa korporátne a mediálne elity v podstate sprisahali, aby zabránili Trumpovi vyhrať voľby v roku 2020.

Odmietnutie médií informovať o škandále s notebookom Huntera Bidena bolo len jedným z príkladov. Bývalí predstavitelia spravodajských služieb sa k nemu pridali tvrdením, že niesol všetky znaky “ruskej dezinformácie”. Samozrejme, všetci vieme, že notebook bol skutočný. Ale nedovolili by, aby ovplyvnil voľby.

Medzitým nedávne odhalenia spoločnosti Twitter odhalili, do akej miery táto spoločnosť spolupracovala s federálnou vládou na cenzúre názorov, ktoré sa im nepáčili.

Pointa je, že keď sa elitám nepáči potenciálny výsledok, stačí zmeniť pravidlá.

 

Trójsky kôň klimatických zmien

Ďalšou témou, ktorá spája globalistov, je zmena klímy. Globalisti tvrdia, že zmena klímy je príliš dôležitá na to, aby ju mohli zveriť voličom v jednotlivých krajinách. Klimatické zmeny sú dokonalou zásterkou pre globalizmus, pretože boj proti nim si vyžaduje medzinárodne koordinovanú politiku riadenú elitami.

.

Ich skutočnou agendou je definovať “globálny problém”, aby mohli presadzovať “globálne riešenia”, ako je svetové riadenie, svetové zdaňovanie a svetová vláda elít. Nezáleží na tom, že skutočná veda, ktorá stojí za hysterickým klimatickým alarmizmom, je mimoriadne slabá.

Nanešťastie, médiá, korporácie, vlády a medzinárodné organizácie riadia väčšinou globalisti.

A mnohé z nich sa usilovne snažia umlčať nesúhlas. Nachádzame sa v Brave New World.

 

PREČÍTAJTE SI EŠTE

Sú naozaj Spojené štáty naším vysnívaným rajom?

Zaostávanie výkonu európskej ekonomiky voči americkej nie je tak dramatické, ako to vidí Mikloš. A dôvody sú inde, tvrdí Draxler

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:18

Holandská vláda v piatok spustila nový plán na boj proti antisemitizmu. Došlo k tomu iba dva týždne od násilných nepokojov v krajine, ktoré sa odohrali medzi propalestínskymi demonštrantmi a izraelskými fanúšikmi po futbalovom zápase Ajaxu Amsterdam proti Maccabi Tel Aviv.

Včera 20:17

Epidémia vírusového ochorenia mpox naďalej predstavuje ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu. Rozhodla o tom v piatok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá ponechala výstrahu pred touto epidémiou na najvyššom možnom stupni.

Včera 20:11

Ukrajina požiadala svojich západných partnerov o pomoc pri modernizácii protivzdušných systémov obrany po tom, čo Rusko tento týždeň podniklo útok na mesto Dnipro hypersonickou balistickou raketou. Vylepšený systém by mal byť podľa piatkového vyjadrenia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského schopný brániť krajinu pred “novými hrozbami”.

Včera 19:28

Ruské sily začiatkom októbra na východe Ukrajiny v priebehu jedného incidentu popravili zastrelením piatich ukrajinských vojnových zajatcov. V piatok to uviedla ukrajinská generálna prokuratúra.

Včera 19:25

Centristická Občianska koalícia (KO) poľského premiéra Donalda Tuska usporiadala v piatok primárky s cieľom vybrať kandidáta, ktorý sa zúčastní na budúcoročných prezidentských voľbách.

Včera 19:23

Západ sa v skutočnosti otvorene pripravuje na vojenskú akciu proti Rusku a Bielorusku, povedal štátny tajomník bieloruskej bezpečnostnej rady Aliaksandr Volfovič.

„Bielorusko a Rusko sú v podmienkach ostrej geopolitickej konfrontácie naďalej pod vplyvom rastúcich negatívnych trendov v oblasti bezpečnosti … Aktivity a charakter riešených úloh naznačujú, že Západ sa v skutočnosti otvorene pripravuje na vojenskú akciu proti Rusku a Bielorusku,“ cituje agentúra BelTA Volfoviča.

Predtým bieloruská štátna televízia informovala o „pláne opozície a Západu“ zaútočiť na 4 územia na juhozápade krajiny.

Včera 19:01

Futbalisti FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble zvíťazili nad tímom Stará Ľubovňa Redfox Football 1:0 v piatkovej dohrávke 14. kola MONACObet ligy. Domáci potvrdili 4. miesto v tabuľke a bodovo sa dotiahli na tretie Malženice. Stará Ľubovňa prehrala po dvoch dueloch a je na predposlednej 13. priečke.

Včera 18:58

Letisko Gatwick pri Londýne opätovne otvorilo svoj Južný terminál pre zamestnancov, postupne sa sprístupní aj cestujúcim. Bezpečnostný poplach si v piatok vyžiadal jeho uzavretie a evakuáciu osôb po objavení podozrivého predmetu v batožine. Na mieste preventívne zasahovali policajné jednotky na zneškodňovanie bômb.

Včera 18:43

Taliansky lyžiar Tommaso Sala vynechá pre vážne zranenie kolena celý zvyšok sezóny Svetového pohára i februárové MS v Saalbachu. Dvadsaťdeväťročný špecialista na slalom si v príprave na víkendové preteky SP v Gurgli roztrhol väzy v ľavom kolene a musí podstúpiť operáciu. Zranil sa počas tréningu vo Val Senales. V prestížnom seriáli sa doteraz deväťkrát dostal do elitnej desiatky, vždy v slalome. Informoval portál eurosport.it.

Včera 18:32

Rusko v noci na piatok pri ďalšom rozsiahlom leteckom útoku vypustilo na Ukrajinu 114 bezpilotných lietadiel, z nich 64 zostrelili systémy protivzdušnej obrany a ďalších 41 sa stratilo.

Včera 18:31

Rusko bude pokračovať v testoch svojej novej hypersonickej balistickej rakety Orešnik v bojových podmienkach, povedal v piatok ruský prezident Vladimir Putin. Jej štvrtkové odpálenie na ukrajinské mesto Dnipro označil za úspech.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke stánok s jedlom na Staromestských vianočných trhoch na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave vo štvrtok 21. novembra 2024

Autor: TASR - Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali