Bratislava 30. júla 2024 (HSP/The European Conservative/ Foto: TASR/AP-Michele Nucci/LaPresse)
Talianska premiérka Georgia Meloniová vytkla predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, že Taliansko sa v správe EÚ o dodržiavaní zásad právneho štátu ocitlo pod paľbou kritiky v súvislosti s tvrdeniami o zasahovaní do činnosti médií. Informuje The European Conservative
Talianska premiérka Georgia Meloniová sa vyjadrila proti „využívaniu správy EÚ o právnom štáte na politické účely“ v reakcii na to, že Európska komisia obvinila Taliansku vládu zo zasahovania do fungovania národných spravodajských služieb.
Profil Talianska v rámci správy o právnom štáte ua rok 2023 sa začína v časti o národných médiách tvrdením: „Verejnoprávne médiá zohrávajú významnú úlohu v mediálnom prostredí, pričom je potrebné posilniť záruky ich redakčnej a finančnej nezávislosti.“
V reakcii na to Meloniová tvrdí, že : „Zistenia Komisie obsahujú neohrabané a účelové útoky, ktoré môžu pôsobiť len v kontexte opakovaného používania falošných správ, ktoré čoraz viac znečisťujú diskusiu v Európe.“
EÚ má “obavy o právny štát”
Redakcia The European Conservative poznamenala, že jej pravidelní čitatelia poznajú spôsob, akým sa obavy o „právny štát“ bežne využívajú na prenasledovanie suverenistických členských štátov Európskej únie – predovšetkým Maďarska, Slovenska a donedávna aj Poľska (za bývalej vlády strany Právo a spravodlivosť (PiS)).
Teraz sa zdá, že talianski konzervatívci si začínajú uvedomovať toto inštrumentálne (a pokrytecké) nasadenie EÚ v oblasti „boja proti právu“. Žiaľ, v súčasnosti nie je zrejmé, či takéto uznanie poskytne talianskej vláde veľkú ochranu pred ďalším zasahovaním EÚ do jej vnútorných záležitostí.
Meloniová prisľúbila, že vyvinie maximálne úsilie, aby v Taliansku a v Európe zabezpečila “plné rešpektovanie základných hodnôt, ktoré sú základom Európskej únie“, a tiež zopakovala vytrvalý záväzok, aby Taliansko “po desaťročiach bezostyšného politického alokovania dosiahlo pokrok v oblasti slobodných informácií, boja proti falošným správam a pluralizmu verejnoprávneho rozhlasu a televízie“.
Okrem vyjadrenia svojho stanoviska Meloniová uvádza aj skutkové okolnosti prípadu. Európska komisia uviedla niekoľko mien z radov novinárov a moderátorov, ktorí opustili Rai ako dôkaz tlaku vlády na verejnoprávneho vysielateľa, aby prijal zmeny v redakčnej línii. (Rai – Radiotelevisione italiana, talianska verejnoprávnu televíziu).
V reakcii Meloniová uviedla konkrétne mená novinárov a vysvetlila tieto ich odchody ako súčasť normálneho fungovania trhu práce. „Súčasné predstavenstvo Rai bolo vymenované predchádzajúcim zákonodarným zborom, a teda väčšinou, ktorej Fratelli d’Italia (strana premiérky Meloniovej) nebola súčasťou,“ odkázala Meloniová.
Rovnako pripomenula Ursule von der Leyenovej, že jej vlastná výkonná a parlamentná väčšina v EK “zatiaľ nevyužila platnú legislatívu na obnovu vrcholového manažmentu“.
K listu premiérky Giorgii Meloniovej, ktorý adresovala Európskej komisii, sa vyjadrili členovia dozornej komisie Rai z Fratelli d’Italia, vyzdvihli úsilie talianskej premiérky a vyjadrili jej slová vďaky : „Za to, že už po niekoľkýkrát demaskovala hru protitalianskej ľavice, ktorá svojimi lžami neváha poškodiť Taliansko v zahraničí len kvôli tomu, aby mohla zaútočiť na premiérku.“
Prečítajte si tiež :
- Žiadne prekvapenie
- Úrad vlády sa ohradzuje voči tvrdeniam EK v jej správe o právnom štáte v SR
- Kto bude členom budúcej Európskej komisie?