Minulý týždeň generál Hodges navštívil Ukrajinu, kde oznámil, že americky poradcovia prídu oficiálne, nie len neoficiálne ako tomu bolo doteraz a odovzdal vyznamenania v rozpore s protokolom ukrajinským vojakom, pretože americké vyznamenania sa cudzím vojakom nedávajú. On tak ale urobil, aby ukázal, že toto je jeho armáda. Potom odletel do pobaltia a oznámil, že USA budú premiestňovať výzbroj do Pobaltia, Poľska, Rumunska a Bulharska a včera USA oznámili, že budú dodávať zbrane, avšak jednali mimo rámec NATO, lebo tam by potrebovali 100% súhlas členov. Princíp je v tom, že USA chcú vybudovať sanitárny koridor okolo Ruska. Rusko to vie a myslí si, že ho chceme zničiť. My ho však nechceme zabiť, len trochu poškodiť.
Hlavný záujem USA je mať pod kontrolou všetky oceány sveta. To zatiaľ nikto nedokázal, vďaka tomu môžeme napádať hocikoho a nikto nemôže napadnúť nás To je úžasná vec. Udržať si kontrolu nad oceánmi a vesmírom je základ našej moci. Najlepším spôsobom ako poraziť nepriateľskú flotilu je zabrániť jej výstavbe. Británia to robila tak, že primela Európanov útočiť na seba navzájom a tak žiadna európska sila nevytvorila pre nich konkurenčnú flotilu. Doporučujem preto viesť takúto politiku, akú viedol aj Ronald Reagan proti Iranu a Iraku. Sponzoroval obe strany konfliktu a zaistil tak, že nepôjdu proti nám. Je to možno cynické a nemorálne ale funguje to.
USA ale nemôžu okupovať Euroáziu, len čo by sme tam vstúpili budeme demograficky prečíslení. Môžeme poraziť armádu, ale nemôžeme okupovať Irak. Predstava že 130 tisíc vojakov okupuje 25 miliónovú krajinu je nemysliteľná. Pomer policajtov k občanom v New Yorku je väčší než bol pomer vojakov v Iraku. Takže nemáme tuto možnosť, ale máme schopnosti podporovať viacero súperiacich síl, hospodársku a vojenskú podporu v krajnom prípade môžme použiť preventívne údery, ktoré nie sú určené k porážke nepriateľa ale k jeho vyvedeniu z rovnováhy ako sme to robili v Japonsku, Vietname, Iraku. Afganistane atd. Chybou bolo, že sme tam potom chceli vybudovať demokraciu. USA teda nemôžu trvale zasahovať v celej Euroázii. Nemôžeme ako prvý krok posielať vojakov, musíme zasahovať selektívne a len veľmi zriedka. Ako impérium sa musíme správať inak. Británia tiež neokupovala celu Indiu, zabrala niekoľko indických štátov a poštvala ich proti sebe a dodala svojich dôstojníkov. Rimania tiež radšej dosadili svojho kráľa, akoby posielali celu armádu. Kráľovstvá sa potom zodpovedali cisárovi. Takže impéria ktoré sú priamo riadene vojenskou silou ako bola nacistická ríša, zákonite zanikli, lebo nikto nemá na to toľko síl. Musíte mať určitú mieru vychytralosti. Zatiaľ to nie je ešte náš problém, len priznávame, že máme impérium, ale ešte nie sme pripravení na ďalšiu kapitolu.
Otázkou pre rusov je, či dokážu udržať nárazníkovú zónu, alebo ich NATO zatlačí až tak hlboko do Ukrajiny, že budeme 100 km od Stalingradu a 500 km od Moskvy. Pre Rusko je to existenčná hrozba a nemôžu ju nechať len tak. Kde sa USA zastaví ak sa Rusom podarí udržať na Ukrajine, pretože nie je náhoda, že generál Hodges hovorí o premiestňovaní vojsk do Rumunska, Bulharska, Poľska a pobaltia. Ide o priestor “medzimoria” od Baltského po Čierne more. To je výhodne riešenie pre USA. Otázka na ktorú nemáme odpoveď je, čo urobí Nemecko. Musia exportovať a Rusko je pre nich kľúčovým exportným trhom. USA má obavu z nemeckých technológii a kapitálu spojených s ruskými surovinami a pracovnou silou. Riešením USA je sanitárny koridor od Baltu k Čiernemu moru. Ten kto vie čo urobia Nemci, pozná históriu na ďalších 20 rokov dopredu.