Génius hudby Ludwig van Beethoven – od Rýna na Dunaj

❚❚

Bratislava 15. apríla 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR–reprodukcia)

 

Svet hudby bude tento rok oslavovať 250. výročie jeho narodenia. Johann Sebastian Bach nežil už 20 rokov a Mozart oslavoval v Miláne ako 14 ročný obrovský úspech svojej opery Mitridates, keď sa v Bonne narodil v roku 1770  nový a azda aj najväčší hudobný génius – van Beethoven. Už ako dieťa prejavoval mimoriadne hudobné nadanie. Ako 12 ročný už bol členom veľkého orchestra. Svoj talent rozvíjal a umocňoval s úžasnou usilovnosťou, čo určite súviselo aj s tým, že vyrastal v ťažkých pomeroch a bol odkázaný len sám na seba

Na snímke Ludwig van Beethoven

Keď mal 17, tak odišiel do Viedne, aby tam u Mozarta študoval hudbu. Ale už zakrátko sa musel vrátiť domov – jeho matka ležala na smrteľnej posteli. O päť rokov odchádza opäť do Viedne a tentokrát sa stal žiakom Josepha Haydna. Bolo to rok po Mozartovej smrti a Ludwig Viedeň nemal už nikdy viac opustiť. Nijaké iné mesto na svete nebolo v tom čase také významné pre svet hudby ako táto Habsburská metropola na Dunaji.

.

Mladý muž z rýnskeho Bonnu bol nielen geniálnym skladateľom, ale bol aj skvelým virtuóznym pianistom. Po trojročnom pobyte vo Viedni vystúpil tam po prvý raz verejne s vlastnými kompozíciami a zožal pred náročným publikom búrlivý nadšený potlesk.

Jeho dielo I s číslom 1 malo pre budúcnosť udávať smer.

.

Zdravotne Beethoven ale nebol na tom dobre – aj tu sa objavujú paralely medzi ním a Mozartom – ešte nemal ani tridsať rokov a už sa u neho začali prejavovať príznaky ťažkej sluchovej choroby. Čosi také je pochopiteľne veľkou tragédiou pre komponistu a hudobného virtuóza. Beethoven upadol do hlbokej depresie a nebyť dobrých priateľov, bol by spáchal samovaždu. Priatelia mu veľmi pomohli a časom sa vyrovnal s ťažkým údelom osudu a napriek stále sa zhoršujúcemu sluchu dokázal pracovať na ďalších skvelých skladbách a ich úspech mu prinášal radosť zo života.

Poriadal veľkolepé klavírne koncerty vo Viedni a cestoval koncertovať aj do Prahy, Lipska i Berlína, kde odmietol kráľovu ponuku, aby ostal na jeho dvore ako koncertmajster. Na svojich koncertoch nadchýňal svojich poslucháčov aj  svojou neobyčajne vyvinutou schopnosťou, že vedel na klavíri aj jedinečne improvizovať.

Beethoven sa stal natoľko uctievaný a vážený, že si mohol dovoliť sa rozprávať aj s príslušníkmi najvyšších aristokratických kruhov ako rovný s rovnými. Bol obdivovaný aj ako priekopník nových revolučných hudobných ideí.

Jeho skladby prejavovali čoraz výraznejšou formou odstup od tradičnej, spoločnosťou uznávanej hudby. Ich charakteristickou črtou sa stalo to, že tóny jeho hudby akoby čoraz naliehavejšie prenikali von do priestoru a sa s ním prelínali. Tento trend jeho kompozícií sa s každou novou skladbou zintenzívňoval. Najmä skladby z posledných rokov jeho tvorivého obdobia boli väčšine ľudí ťažko porozumiteľné, ale napriek tomu bol pre všetkých najvyššou hudobnou autoritou.

Neustále sa zhoršovanie jeho sluchu spôsobilo, že tí, ktorí ho nepoznali bližšie, ho začali pokladať za podivína. Beethoven nemal šťastie ani v láske. Všetky jeho známosti boli len krátkeho trvania. Z veľkej časti mala na tom podiel jeho sluchová indispozícia.

.

Bolo naozaj osudovým nešťastím, že práve tento veľký génius hudby musel byť konfrontovaný s postupnou stratou toho, čo je pre každého hudobníka najcennejšie – sluch. Po tridsaťpäťke sa jeho ušná choroba veľmi rýchlo zhoršovala a keď mal 41, tak bol už celkom hluchý.

Naozaj obdivuhodné bolo to, ako dokázal bojovať s touto nepriazňou osudu a práve v tomto období vytvoril svoje najznámejšie a pre priemerného poslucháča ťažko zrozumiteľné skladby:

Deviata symfónia, Óda na radosť, Päť posledných klavírnych sonát, Missa solemnis, Päť finálnych kvartetov.

Po konečnej strate sluchu – keď mu ostávalo približne 15 rokov života – sa postupne viac a viac uťahoval do súkromia a ukončil aj svoje verejné vystúpenia.

Jeho obsiahle dielo ovplyvnilo celý hudobný svet a takmer všetci svetoznámi komponisti, ktorí prišli po ňom – Wagner, Brahms, Schubert, Glinka, Musorgskij, Čajkovskij, Mahler, Richard Strauss a mnohí ďalší – zabudovali do svojich skladieb vždy aj niečo od tohoto geniálneho muža z Porýnia.

.

Van Beethoven našiel vo svojej tvorbe ako prvý skladateľ novú cestu od tradičnej klasickej hudbe k hudbe romantických tónov. Tak daroval nasledovným generáciám nové možnosti prejavu a nové hudobné vnemové pôžitky.

Zomrel vo Viedni 26. marca 1827.

Roman Bednár

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 19:22

Včera 18:34

Najbohatšie jedno percento obyvateľov skupiny najväčších svetových ekonomík G20 vlastní 31 % jej celkového bohatstva, zatiaľ čo na chudobnejšiu polovicu pripadá len 5 %. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA, ktorá sa odvolala na správu charitatívnej organizácie Oxfam.

Včera 18:32

Vjazd automobilov na Manhattan bude spoplatnený. Guvernérka štátu New York Kathy Hochulová vo štvrtok (14. 11.) predstavila výrazne prepracovaný plán, ktorý má zmierniť dopravnú záťaž v najrušnejšej časti metropoly východného pobrežia USA.

Včera 18:31

Čína prilákala od začiatku roka priame zahraničné investície v hodnote vyše 693 miliárd jüanov. To je takmer o 30 % menej než za rovnaké obdobie predchádzajúceho roka. Poukázali na to koncom tohto týždňa zverejnené údaje čínskeho ministerstva obchodu. Napriek výraznému poklesu je najnovší výsledok čiastočne pozitívny, keďže poukazuje na zmiernenie rozsahu poklesu investícií.

Včera 18:30

Na Slovensku sa v tomto roku uskutočnilo 12 investičných transakcií v hodnote 201 miliónov eur. Väčšina investícií smerovala do priemyselných nehnuteľností. Slovenskému trhu dominoval európsky kapitál, miestni investori sa zameriavali najmä na menšie projekty s možnosťou zvyšovania ich hodnoty. Vyplýva to z prehľadu slovenského trhu s nehnuteľnosťami za tretí kvartál 2024, ktorý vypracovala spoločnosť Colliers.

Včera 18:11

Estónsko poskytne Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc, oznámilo v sobotu ministerstvo obrany v Tallinne.

Včera 18:10

Elon Musk povedal, že Zelenskyj má „veľký zmysel pre humor“, keď komentoval jeho slová, že Trump nebude schopný prinútiť Ukrajinu sadnúť si k rokovaciemu stolu s Ruskom.

„Sme nezávislá krajina a my, myslím, že počas tejto vojny naši ľudia a ja osobne pri rokovaniach so Spojenými štátmi a Trumpom a Bidenom a s ďalšími európskymi lídrami sme dokázali, že u nás rétorika ‘sadnite si a počúvajte’ nefunguje,“ povedal Zelenskyj v rozhovore pre ukrajinský rozhlas.

„Má úžasný zmysel pre humor,“ reagoval Musk a pridal emotikon.

Včera 18:08

Zelenskyj chce zorganizovať stretnutie s Trumpom „čo najskôr“, píše nemecké vydanie denníka Welt am Sonntag.

Japonské vydanie Kyodo zároveň uvádza, že Trump sa pred oficiálnym nástupom do funkcie osobne nestretne so žiadnym zahraničným lídrom.

Včera 17:41

Obyvatelia mesta Val di Ledro na severe Talianska protestovali v noci na sobotu proti výrubu stromu, ktorý sa má stať vianočným stromčekom na Námestí svätého Petra vo Vatikáne.

Včera 17:40

Ukrajina môže uvažovať o rozhovoroch s Ruskom o ukončení vojny len za určitých podmienok, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore odvysielanom v sobotu, zatiaľ čo sa konflikt blíži ku svojmu 1000-emu dňu.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Supermesiac nad vežou Marina v v pobrežnom meste Ayia Napa na juhovýchode Cypra

Autor: TASR/AP-Petros Karadjias

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Dušan Hirjak

René Pavlík

Erik Majercak

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali