Bratislava 29. júna 2021 (HSP/Foto:Pixabay)
Až 40 percent Slovákov dôveruje generickým liekom, schvaľovaným Európskou liekovou agentúrou (EMA) a Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Generické a biologicky podobné lieky majú zásadný význam pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti – v liečbe akútnych i chronických ochorení. Generiká prispievajú veľkou mierou k zabezpečeniu kvalitnej zdravotnej starostlivosti za nižšiu cenu. Spĺňajú rovnako prísne požiadavky na kvalitu, účinnosť a bezpečnosť ako originálne lieky, z ekonomického pohľadu prínosu pre pacienta ich môžu dokonca prekonať
Práve generiká, lieky s pridanou hodnotou môžu znamenať prínos pre zdravotný systém v rámci nového modelu starostlivosti o pacienta. Ako príklady uviedla PharmDr. Miroslava Snopková, PhD., viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) tabletu s dlhodobým predĺženým alebo riadeným uvoľňovaním, ktorá umožní pacientovi užívať liek raz denne namiesto dvakrát denne, liek reformulovaný upravený do kvapalnej formy u pacientov, ktorí nemôžu prehĺtať tablety, alebo samo-injektovateľný liek určený na užívanie v domácom prostredí, ktorý bol dostupný len v intravenóznej forme a mohol ho podávať iba špecializovaný personál v nemocnici, napríklad pri zápalových ochoreniach. Lekári aj lekárnici upozorňujú na to, že vďaka generikám má navyše pacient v lekárni na výber liek so žiadnym alebo minimálnym doplatkom.
Z pohľadu zdravotnej poisťovne ako platcu nezáleží na tom, či lekár predpíše originálny, alebo generický liek, lebo výška úhrady zdravotnej poisťovne je na úrovni najlacnejšieho lieku v referenčnej skupine liečiva. Z hľadiska zachovania stability a udržateľnosti financovania zdravotnej starostlivosti je však dôležité, aby generické a biologicky podobné lieky kontinuálne vstupovali na trh a boli čo najširšie používané v terapeutickej praxi. Rozširovanie ponuky, zlepšovanie dostupnosti generických a biosimilárnych liekov z pohľadu Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) je cesta na odliečenie väčšieho množstva pacientov modernými a účinnými liekmi, za rovnaké alebo nižšie finančné prostriedky. Je preto aj v záujme VšZP podporovať a presadzovať legislatívne úpravy, ktoré pomôžu odstrániť súčasné prekážky pre ich vstup do systému úhrad.