Bratislava 8. novembra 2024 (HSP/ Brussels Signal/ Foto: TASR/ AP Photo/Petr Josek)
Čerstvo vymenovaný generálny tajomník NATO Mark Rutte počas svojej návštevy Budapešti na samite EPC pochválil novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho doterajšie úsilie prinútiť členov vojenskej aliancie viac investovať do obrany. Informuje Brussels Signal
7. novembra, počas svojej návštevy Budapešti na samite Európskeho politického spoločenstva(EPC) Rutte uznal, že Trump mal “pravdu“, pokiaľ ide o potrebu zvýšiť výdavky štátov na obranu.
„Budeme musieť vynakladať viac… Bude to oveľa viac ako tie 2 %. V tom mám jasno,“ povedal.
„S 2 percentami sa nikam nedostaneme,“ dodal.
Rutte dodal, že sa teší na spoluprácu s Trumpom a prijal jeho zahraničnopolitické heslo “mier cez silu“.
Bývalý holandský premiér varoval pred “čoraz väčším zbližovaním Číny, Ruska, Severnej Kórey a Iránu“ a dodal, že “vďaka NATO majú USA 31 priateľov“.
„Spolupráca prostredníctvom NATO pomáha odrádzať od agresie, chrániť našu kolektívnu bezpečnosť a podporovať naše ekonomiky,“ dodal.
Výdavky na obranu
V aliancii existuje dohoda, podľa ktorej každá krajina investuje do obrany najmenej 2 % HDP, ale mnohým krajinám sa tento cieľ už desaťročia nedarí dosiahnuť a v prípade potreby sa spoliehajú na pomoc USA.
Trump vždy kritizoval krajiny NATO, ktoré neplnia svoje záväzky.
Vnímal to ako zneužívanie iných krajín a požadoval, aby niesli svoju zodpovednosť, pričom pohrozil, že ak ostatní členovia nezvýšia svoje finančné príspevky, prehodnotí účasť USA v NATO.
Trump požadoval férový prístup, aby aliancia “zaobchádzala s USA spravodlivo“, a varoval členov, aby americkú podporu “nezneužívali“.
Zdá sa, že takéto hrozby počas jeho pôsobenia v úrade zabrali a ešte pred ruskou inváziou na Ukrajinu sa počet krajín NATO, ktoré plnili cieľové výdavky na HDP, zvýšil z troch na 11.
Európski spojenci NATO a Kanada zvýšili svoje kolektívne investície do obrany z 1,47 % svojho spoločného HDP v roku 2014 na 1,85 % v roku 2021.
Poľsko, pobaltské štáty a Rumunsko v tomto období výrazne zvýšili svoje výdavky na obranu, zatiaľ čo ostatné krajiny, ktoré cieľ nesplnili, ako napríklad Francúzsko, Taliansko a Nemecko, začali svoje obranné rozpočty navyšovať.
Rutte ešte keď pôsobil vo svojej predchádzajúcej funkcii holandského premiéra, pochválil Trumpa za to, že podnecoval takýto nárast výdavkov na obranu.
„Keď bol (prvýkrát) prezidentom, povzbudil nás, aby sme vynaložili 2 %. NATO zatiaľ v priemere vynakladá viac ako 2 percentá,“ povedal Rutte 7. novembra v Budapešti.
„Je to jeho úspech. Má a mal pravdu v tom, že na európskej strane je potrebné vynakladať viac peňazí,“ uviedol.
Kapacitné normy
Vzhľadom na to, že svet sa v súčasnosti javí ako menej bezpečný ako predtým, v NATO sa rozprúdila diskusia o tom, aby bol cieľ výdavkov na obranu ešte vyšší. Niektorí ho chcú na úrovni 2,5 percenta, iní chcú, aby sa zvýšil až na 3 percentá.
Podľa Rutteho by súčasťou rozhovoru mali byť aj kapacitné normy. Tie určujú množstvo vojenského materiálu a munície, ktoré by krajiny mali mať na sklade.
Dezignovaný európsky komisár pre obranu a vesmír Andrius Kubilius na vypočutí Európskou komisiou 6. novembra uviedol, že vyššia výrobná kapacita Ruska vo vojenských skladoch “by mala byť varovaním pre nás všetkých“.
Povedal, že Európska únia musí na svoju obranu vynakladať viac a efektívnejšie,“nie preto, že to požaduje prezident Trump, ale kvôli Putinovi“.
Na samite Európskeho politického spoločenstva je európska bezpečnosť na programe dňa, keďže vojna na Ukrajine, eskalácia konfliktu na Blízkom východe a migračná kríza naďalej pretrvávajú.
Výsledky volieb v USA, v ktorých bol Trump vnímaný ako izolacionista a viac sa zameral na Čínu, podporili obavy európskych elít, že EÚ bude na riešenie týchto problémov čoraz viac odkázaná sama na seba.
„Nemôžeme delegovať bezpečnosť na Američanov,“ povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron tento týždeň počas návštevy Budapešti.
Prečítajte si tiež: