Ďalšie veľké teroristické hrozby v Európe môžu prísť po tom, čo sa dostanú na slobodu podporovatelia Islamského štátu (IS, ISIS) ktorí sú v súčasnosti vo väzení za zločiny súvisiace s terorizmom. Povedal to generálny tajomník Interpolu Jürgen Stock. Dodal, že keď budú tieto osoby prepustené, ich radikálne presvedčenie pravdepodobne vyvolá vlnu násilia.
“V mnohých častiach sveta, v Európe, ale aj v Ázii, sa táto početná generácia prvých priaznivcov IS v najbližších rokoch dostane na slobodu. Môžu sa opäť stať súčasťou teroristickej skupiny,” uviedol Stock s tým, že takýto džihádista je v priemere odsúdený od dvoch do piatich rokov odňatia slobody.
“Mohli by sme čoskoro čeliť druhej vlne útokov príslušníkov IS alebo radikalizovaných jednotlivcov, ktorých by sme mohli nazvať ISIS 2.0,” povedal pre denník The Guardian.
Pravdepodobne sú to členovia spiacich buniek IS. Existuje hrozba návratu týchto teroristov, ktorí prišli z Iraku a Sýrie pred zánikom Islamského štátu. Títo zanietení bojovníci, ktorí nemajú čo stratiť, sa stali hlavnou hrozbou pre miestne orgány činné v trestnom konaní.
“Bezpečnostné agentúry sú znepokojené z ich možného návratu, pretože väčšina z nich je vytrvalá, sú vycvičení a sú medzinárodne prepojení,” uviedol Stock a poznamenal, že ich presun zo Sýrie a Iraku v minulosti znamenal obrovskú príležitosť na vytvorenie siete na medzinárodnej úrovni”. “Tieto kontakty stále existujú a nemali by sme na to zabúdať,” povedal.
Uviedol tiež, že teraz môžeme len hádať, kam utiekli ustupujúci džihádisti vytlačení zo Sýrie a Iraku. Jednou z pravdepodobných destinácií je juhovýchodná Ázia alebo Afrika, kde sú stále teroristické ohniská. Ďalšou možnosťou pre džihádistov je udržať si “nízky profil” a pokúsiť sa vrátiť späť do Európy.
“Z oblastí, kde bol porazený ISIS, sa títo jednotlivci buď pokúsia presunúť do iných oblastí konfliktu v juhovýchodnej Ázii či v Afrike, alebo zostanú v Európe, aby vykonali nejaké útoky,” uviedol Stock.
Interpol vo svojej databáze eviduje približne 45-tisíc podozrivých zahraničných bojovníkov, ale je na miestnych policajných zložkách, ktoré majú tieto osoby sledovať, pretože mnohí z nich zahynuli na bojisku v Sýrii alebo v Iraku alebo nie je známe miesto ich ďalšieho pobytu.
Spravodajské agentúry v mnohých krajinách vrátane Európy, v posledných rokoch zaznamenali množstvo teroristických útokov spojených s islamistickými útočníkmi, volajú na poplach pred tzv. navrátilcami zo spomínaných oblastí.
Šéf nemeckej spravodajskej služby nedávno varoval, že deti džihádistov prichádzajúcich z vojnových zón môžu vyrastať a nasledovať stopy svojich rodičov. Hans-Georg Maassen vyzval, aby boli vdovy a deti bojovníkov IS považovaní za džihádistov a tvrdil, že predstavujú značné bezpečnostné riziko kvôli možnému ovplyvňovaniu ich myslenia propagandou IS. Rovnaké obavy vzniesli aj francúzske úrady, ktoré zaznamenali najmenej 300 džihádistických ozbrojencov vracajúcich sa zo Sýrie a Iraku.