Jiří Šedivý, bývalý náčelník generálneho štábu českej armády poskytol rozhovor Parlamentným listom, kde hovoril o migrácii a spôsoboch, ako s ňou bojovať.
“My sa bránime, aby sa na naše územie premiestnili utečenci, ktorí sa sem dostali rôznymi cestami – buď cez Turecko a Grécko alebo cez Líbyu a Taliansku, alebo cez Španielsko. Ale vieme veľmi dobre, že ak týchto ľudí premiestnime prerozdeľovacím mechanizmom do Českej republiky, tak o nejaký čas rovnako utečú a budú sa snažiť dostať do Nemecka, Francúzska alebo Veľkej Británie. Pre nás to nie je riešenie a navyše, ho považujeme za nebezpečné, “vyhlásil Šedivý a poukázal na slová českej politickej reprezentácie, ktorá opakovane hovorila o tom, že migráciu je treba riešiť tam, kde vzniká.
Podľa jeho názoru väčšina prichádzajúcich do Európy nie sú utečenci pred vojnou, ale ekonomickí migranti. Migrácia bude neustále zosilňovať, ak nebudeme riešiť ekonomickú situáciu v afrických krajinách a ďalších štátoch, takzvaného rozvojového sveta.
“(…) drvivá väčšina migrantov nie je z dôvodu vojnového konfliktu na ich teritóriu, ale ide o ekonomických migrantov. Ak sa nevyrieši celkové prostredie a ekonomický rast životnej úrovne v Afrike aj v štátoch ako Bangladéš, Afganistan a podobne, tak migrácia skrátka neprestane a bude neustále zosilňovať, “povedal generál pre Parlamentné listy a dodal:
“Kroky, ktoré robia niektoré štáty Európskej únie vrátane Talianska a Nemecka, teda že vlastne nebránia príchodu migrantov, ale viacmenej riešia až následný krok – ich prerozdeľovanie, tak v tom dôsledku zosilňuje prúd migrantov, ktorí vedia, že sa do Európy tak alebo tak dostanú. Ale Európa predsa nie je tak veľká, aby pojala desiatky miliónov migrantov z Afriky, to skrátka nejde. Navyše to musí mať sociálne dôsledky vrátane násilností a podobne.”
Šedivý si myslí, že aktuálne politické zmeny v Taliansku, ktoré smerujú k väčšej ústretovosti voči migrantom, by mohli viesť k novej politickej kríze.
Bývalý náčelník generálneho štábu tiež poukázal na to, že je kľúčové tlmiť očakávania migrantov, že sa môžu do Európy jednoducho dostať.
“Keď zobudíme pozitívne očakávania, tým viac migrantov a utečencov sa bude dostávať do priestoru Stredozemného mora, a je jedno, či cez Turecko, alebo cez Líbyu,” myslí si s tým, že bezohľadnosť pašerákov ľudí nepozná medze, lebo im ide iba o získanie peňazí a o to, čo bude si ľuďmi, pri ich pokuse dostať sa cez Stredozemné more, sa už nestarajú.
Na území kontinentu sa migranti dostávajú do preplnených azylových centier, kde následne vznikajú problémy, upozorňuje generál.
“Nemôžeme považovať za riešenie, že sa na mori, takzvane zachránia ľudia a privezú sa do európskeho štátu – je jedno do akého – a potom sa tam s nimi zaobchádza rovnako tak brutálne a možno až na hranici ľudskosti. To zase musí priniesť problémy, ktoré vyústia v radikalizáciu ľudí a také príklady poznáme z Francúzska i z Nemecka,” dodal Šedivý pre Parlamentné listy.
Nová vlna migrácie do EÚ
Nemecký minister vnútra Horst Seehofer vyhlásil, že sa obáva novej migračnej krízy v Európe, ktorá by mohla byť silnejšia, ako bola v roku 2015. Kľúčom je, podľa jeho slov, pomoc partnerom pri kontrole vonkajších hraníc EÚ.
“Musíme viac pomáhať našim európskym partnerom v kontrole na vonkajších hraniciach EÚ. Príliš dlho sme ich nechali osamote,” vyhlásil v rozhovore pre Bild am Sonntag a dodal, že “keď to neurobíme, čaká nás prítok utečencov ako v roku 2015 a možno ešte silnejší ako pred štyrmi rokmi”.
V roku 2015 prišlo podľa údajov nemeckého ministerstva vnútra do krajiny asi 850 tisíc utečencov a migrantov. Mnoho z nich prišlo do krajiny nelegálne a bez osobných dokladov.