Rimavská Sobota 3. februára 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Gemersko-malohontské múzeum)
Gemersko-malohontské múzeum (GMM) v Rimavskej Sobote vystavuje počas februára dvakrát vypaľovanú habánsku keramiku nazývanú fajansa. TASR o tom informovala PR referentka múzea Martina Oštrom Mareková
Etnologický fond GMM obsahuje kolekciu keramiky zloženú z viac ako 3000 zbierkových predmetov, medzi nimi i 46 kusov fajansy. Znalosť tejto keramickej technológie priniesli na západné Slovensko v 16. storočí členovia skupiny novokrstencov, nazývaní habáni, prichádzajúci zo Švajčiarska, Nemecka či Talianska.
“Habáni vynikali vo viacerých remeslách, no preslávila ich najmä džbankárska a hrnčiarska produkcia. Zhotovovali rôzne džbány, taniere, misy, kanvice, hrnčeky, čutory a iné. Tieto zdobili prevažne maľovaným rastlinným a kvetinovým dekórom, neskôr i zvieracími či antropomorfnými motívmi, architektonickými prvkami, cechovými atribútmi,” priblížila referentka múzea.
Zbierka fajansy v GMM pozostáva z tridsiatich džbánov, troch baňatých nádob s úzkym hrdlom, dvoch šálok a ďalších predmetov. Hoci bol región Gemer-Malohont v minulosti známy bohatou hrnčiarskou tradíciou, vo viacerých domácnostiach našla uplatnenie i fajansa zo západného Slovenska.
“Do zbierok múzea sa dostávala najmä v rokoch 1882 až 1907 za pôsobenia jeho zakladateľa a prvého riaditeľa Jána Fábryho a v rokoch 1913 až 1917. Bola získaná prevažne od rimavskosobotských rodín,” dodala Mareková.