Bratislava 8. septembra 2022 (HSP-Alexander Zemlianichenko)
Čína a Rusko posilnili svoju energetickú a finančnú spoluprácu podpísaním dohody o východnom plynovode z Ruska do Číny a zmenou mien pre platby za plyn z amerického dolára na čínsky jüan a ruský rubeľ. Informuje denník Global Times
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu podľa Sputnik News uviedol, že Čína bude platiť Gazpromu za jeho plyn na základe rozdelenia rubľa a jüanu v pomere 50:50.
Štátny energetický gigant China National Petroleum Corp (CNPC) v stredu v online vyhlásení uviedol, že prostredníctvom virtuálneho stretnutia počas Východného ekonomického fóra (EEF), ktoré sa koná v Rusku, podpísal dohodu s ruským Gazpromom – čínsko-ruskú dohodu o nákupe a predaji zemného plynu na východnej trase.
Obe strany si vymenili názory na rozsiahlu spoluprácu v oblasti zemného plynu, uvádza sa vo vyhlásení.
Gazprom v utorok oznámil, že podpísal dohodu o začatí prechodu platieb za dodávky plynu do Číny na jüan a rubeľ namiesto amerického dolára, informovala agentúra Reuters.
“Podľa nových dokumentov sa okrem iného zúčtovanie za dodávky ruského plynu do Číny bude odteraz uskutočňovať v národných menách oboch krajín, t. j. v rubľoch a jüanoch,” uvádza sa vo vyhlásení na webovej stránke Gazpromu.
Generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller uviedol, že nový platobný mechanizmus je “obojstranne výhodné, včasné, spoľahlivé a praktické rozhodnutie” a podľa vyhlásenia “uľahčí zúčtovanie, poslúži ako skvelý príklad pre ostatné spoločnosti a dá nový impulz našim ekonomikám”.
Gazprom neposkytol ďalšie podrobnosti ani neuviedol, kedy sa nová dohoda začne uplatňovať.
Čínsko-ruská východná trasa je známa aj ako plynovod Sila Sibíri. Zemný plyn začal do Číny dodávať v roku 2019. Keď projekt dosiahne plnú kapacitu, objem dodávok ruského plynu do Číny prostredníctvom plynovodu dosiahne podľa Gazpromu 48 miliárd metrov kubických ročne.
Najnovšia dohoda má pre Čínu a Rusko veľký význam, uviedol v stredu pre Global Times Hong Tao, profesor Pekinskej univerzity technológií a obchodu.
“Umožní Číne každoročne zabezpečiť veľké množstvo zemného plynu, čo má veľký význam pre uspokojenie dopytu na trhu. Čína zároveň poskytuje Rusku stabilný trh, čo má v prebiehajúcom konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou veľký strategický význam,” povedal Hong.
Prechod na jüan a rubeľ pri zúčtovaní obchodu so zemným plynom by mohol Rusku pomôcť najmä znížiť závislosť od dolára v čase hospodárskych sankcií USA voči jeho bankovému systému a zároveň pomôcť znížiť náklady na obchod medzi oboma krajinami, povedal v stredu pre Global Times Lin Boqiang, riaditeľ Čínskeho centra pre výskum energetickej ekonomiky na univerzite v Xiamen.
“To, ako bude cena stanovená a prepojená s cenami energie na medzinárodnom trhu, si bude vyžadovať ďalšie rokovania,” povedal Lin.
V súvislosti s najnovším vývojom východnej plynovodnej trasy spoločnosť Gazprom uviedla, že výstavba lineárnej časti plynovodu – tiahnucej sa od Kovyktinského poľa v Irkutskej oblasti po Čajandinské pole v Jakutsku – je takmer na 100 % dokončená. Podľa plánu začne spoločnosť Power of Siberia odoberať plyn z plynovodu Kovyktinskoye do konca tohto roka. To umožní spoločnosti Gazprom splniť zmluvné záväzky týkajúce sa zvýšenia vývozu plynu do Číny v roku 2023.
Osobitná pozornosť sa na stretnutí venovala plynovodu Power of Siberia 2 v Rusku a plynovodu Sojuz Vostok v Mongolsku, ktoré spoja ruskú a čínsku prepravnú sústavu plynu, uviedol Gazprom.
Lin uviedol, že užšia spolupráca v oblasti energetiky medzi Čínou a Ruskom si pravdepodobne udrží dynamiku vzhľadom na ich vysokú komplementárnosť v energetickej štruktúre.
“Rusko disponuje obrovskými energetickými zásobami a vývoz energie má dôležité postavenie v jeho hospodárskom rozvoji, zatiaľ čo Čína ponúka obrovský trh pre ruskú energiu,” povedal Lin.
Preskúmanie čínsko-ruských menových swapov a rozšírenie rozsahu zúčtovania v národnej mene ochráni bilaterálny obchod a investície pred nestálosťou kurzových rizík spojených s používaním tretej meny, ako je dolár, a podporí bilaterálnu hospodársku a obchodnú výmenu, povedal v stredu pre Global Times Liang Haiming, dekan Inštitútu pre pásmo a cestu na Hainanskej univerzite.
Bilaterálny obchod medzi Čínou a Ruskom sa od januára do augusta tohto roka zvýšil na 117,2 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 31,4 %. Dovoz Číny z Ruska dosiahol 72,95 miliardy dolárov, čo je o 50,7 percenta viac, vyplýva z údajov čínskej Hlavnej colnej správy (GACC) zverejnených v stredu.
Čínsky dopyt po rope a zemnom plyne a ruský dopyt po priemyselných výrobkoch sa vzájomne dopĺňajú a táto situácia vytvára dobré podmienky na to, aby obe strany preskúmali možnosť vyrovnania vo vlastných menách, uviedol v stredu pre Global Times Wang Xingping, výskumný pracovník z univerzity v Nanjingu.
Andrej Kostin, šéf druhej najväčšej ruskej banky VTB, v pondelok uviedol, že ruské banky by mali pri cezhraničnom obchode čoraz viac uprednostňovať meny ako rubeľ alebo jüan pred inými menami, informovala agentúra Reuters.