Gazprom Export podáva žaloby na európske energetické spoločnosti. Je medzi nimi aj slovenská ZSE Energia

❚❚

Bratislava 28. apríla 2024 (HSP/Foto:HSP)

 

Ruská Tlačová agentúra – TASS priniesla 26.4.2024 šokujúcu správu, že podľa databázy arbitrážnych prípadov spoločnosť Gazprom Export podala žaloby na Arbitrážny súd v Petrohrade a Leningradskej oblasti proti českej spoločnosti ČEZ, rakúskej spoločnosti OMV Gas Marketing & Trading GmbH a slovenskej spoločnosti ZSE Energia

Gazprom
Ilustračné foto

V správe sa ešte uvádza, že všetky 3 žiadosti boli vydané 26.4.2024 a že v databáze neboli uvedené žiadne ďalšie podrobnosti o týchto prípadoch.

.

Agentúrna správa pokračuje ešte týmito informáciami:

Vo februári 2023 bolo oznámené, že česká energetická spoločnosť ČEZ (70 % akcií vlastní štát) iniciovala arbitráž v hodnote 45 mil. dolárov proti spoločnosti Gazprom Export kvôli nedostatku plynu v roku 2022.

.

Spoločnosť OMV Gas Marketing & Trading GmbH je dcérskou spoločnosťou rakúskej spoločnosti OMV AG. V júni 2018 bola podpísaná dohoda o predĺžení existujúcej zmluvy medzi spoločnosťami Gazprom Export a OMV Gas Marketing & Trading GmbH o dodávkach ruského zemného plynu do Rakúska do roku 2040. Predtým bola zmluva platná do roku 2028.

Spoločnosť ZSE Energia je významným dodávateľom plynu a elektrickej energie na Slovensku.

 

Vyjadrenie Gazpromu

Gazprom sa vyjadril pre portál RBC.ru:

Gazprom a Naftohaz podpísali zmluvu o tranzite plynu do Európy v roku 2019. Stanovila dodávky 225 mld. m3 plynu cez Ukrajinu počas piatich rokov. Platnosť dokumentu sa končí v decembri 2024. Dodávky ruského plynu cez Nord Stream boli úplne zastavené 31. augusta 2022.

.

Začiatkom roka 2023 sa česká spoločnosť ČEZ obrátila na súd, aby si od spoločnosti Gazprom Export vyžiadala takmer 45 miliónov USD z dôvodu “výrazných výpadkov” v dodávkach plynu v roku 2022. Slovensko sa zasa zaradilo medzi krajiny, ktoré súhlasili s platbou za dodávky v rubľoch. Šéf rezortu hospodárstva krajiny Richard Sulík tvrdil, že národným spotrebiteľom bol plyn dodaný na vykurovaciu sezónu 2022/2023.

 

RBC k tomu ďalej dodáva

V máji 2022 oznámil prevádzkovateľ ukrajinskej GTS vyššiu moc pri tranzite až tretiny plynu (až 32,6 mil. m3 denne) z Ruska do Európy. Išlo o ukončenie dodávok cez stanice Sohranivka a Novopskov. Gazprom nedostal žiadne potvrdenie o okolnostiach “vyššej moci”. Neskôr agentúra Reuters s odvolaním sa na list ruského holdingu informovala, že Gazprom nebude schopný plniť svoje záväzky voči viacerým európskym krajinám z dôvodu “mimoriadnej” situácie, ktorú nemôže ovplyvniť.

Po začatí vojenskej operácie na Ukrajine európske krajiny prudko znížili dodávky ruského plynu a začali hľadať alternatívne trasy. Moskva na sankcie reagovala zavedením nového systému platieb za plyn v rubľoch, ale mnohé európske spoločnosti sa odmietli podriadiť.

Od roku 2023 plyn Gazpromu smeroval priamo z ukrajinskej GTS na Slovensko (86,8 %), potom do Rakúska a odtiaľ do Maďarska a Talianska. Zmluvy o dodávkach boli podpísané s viacerými európskymi spotrebiteľmi až do roku 2040, najmä s Viedňou. Ropná a plynárenská spoločnosť OMV zabezpečuje približne 30 % rakúskeho trhu s plynom. Ministerstvo energetiky krajiny uviedlo, že skúma možnosť odstúpenia od dohody. Ako však OMV spresnila, na odmietnutie dodávok ruského plynu musí byť pripravený právny základ.

.

Gazprom a Naftohaz podpísali zmluvu o tranzite plynu do Európy v roku 2019. Stanovila dodávky 225 mld. m3 plynu cez Ukrajinu počas piatich rokov. Platnosť dokumentu sa končí v decembri 2024. Dodávky ruského plynu cez Nord Stream boli úplne zastavené 31. augusta 2022.

 

Gazprom znižuje riziká strát

Viac svetla do toho, prečo ruský energetický gigant k tomuto kroku pristúpil vniesol spravodajský portál Neftgaz.ru, kde osobitná korešpondentka E. Alifirovova k danej veci doplnila.

Ruský súd predtým vydal niekoľko súdnych príkazov zahraničným protistranám, aby viedli konania na zahraničných súdoch a arbitrážnych inštitúciách vo veci nárokov spoločností Gazprom a Gazprom Export. Podľa platných ruských právnych predpisov má ruská právnická osoba, na ktorú sa vzťahujú reštriktívne opatrenia v zahraničí, právo na vydanie súdneho príkazu proti osobe, ktorá iniciovala konanie mimo Ruska.

Spoločnosť Gazprom opakovane uviedla, že v podmienkach protiruských sankcií je fakticky zbavená práva na obhajobu na medzinárodných súdoch.

Sankcie EÚ voči Rusku zahŕňajú napríklad zákaz poskytovania právnych služieb ruským osobám advokátmi a advokátskymi kanceláriami z EÚ. Okrem toho mnohé zahraničné advokátske kancelárie odmietajú konať v mene fyzických a právnických osôb kontrolovaných alebo ovplyvňovaných Ruskou federáciou. Podľa ruskej strany to znemožňuje spravodlivé prejednávanie sporov na súdoch v nepriateľských jurisdikciách.

Vo svojich žalobách proti zahraničným spoločnostiam, ktoré začali konanie v medzinárodnej arbitráži, podaných na Arbitrážnom súde v Petrohrade a Leningradskej oblasti (v mieste registrácie), spoločnosť Gazprom žiada, aby sa týmto spoločnostiam zakázalo pokračovať v súdnom konaní v nepriaznivej jurisdikcii a aby sa im zakázalo vymáhať finančné prostriedky v prípade porušenia súdneho príkazu.

Výška nárokov spoločnosti Gazprom zvyčajne zodpovedá výške nárokov, ktoré zahraniční partneri spoločnosti Gazprom podali proti spoločnosti na medzinárodných súdoch.

Spoločnosti Gazprom a Gazprom Export vyhrali všetky takéto spory vrátane sporov so štruktúrami OMV. Dňa 16. apríla 2024 súd vyhovel žalobe spoločnosti Gazprom proti spoločnosti OMV Exploration & Production GmbH o vydanie príkazu na pokračovanie v konaní v zahraničnej arbitráži a vymáhanie finančných prostriedkov v prípade jej porušenia (vec sa prejednávala na neverejnom zasadnutí súdu, výška nárokov nie je známa). V tomto prípade sa však vec týkala osudu ruských aktív spoločnosti OMV, zatiaľ čo väčšina takýchto prípadov sa týka nárokov európskych spoločností na náhradu škody v súvislosti s neuskutočnením vývozu plynu zo strany Gazpromu od júna 2022.

V nedávnom spore medzi Gazprom Export a nemeckými obchodníkmi Uniper Global Commodities a METHA-Methanhandel sa diskutovalo o sume 14,312 mld. Treba pripomenúť, že spoločnosť Uniper považovala zásah vyššej moci Gazpromu pri dodávkach plynu v dôsledku obmedzenia čerpania cez plynovod Nord Stream-1 za porušenie zmluvy. Od polovice júna 2022 sa čerpanie plynu cez plynovod Nord Stream-1 MGP začalo znižovať z dôvodu vyradenia a nemožnosti opravy turbín Siemens v kompresorovej stanici Portovaja (CS). Dňa 31. augusta 2022 sa plynovod Nord Stream-1 úplne zastavil a 26. septembra boli obe jeho strany vyhodené do vzduchu v Baltskom mori. Spoločnosť Uniper sa vtedy sťažovala, že ju zaťažili náklady na nahradenie plynu od spoločnosti Gazprom alternatívnym plynom nakupovaným za vyššiu cenu, a spoločnosť Uniper odhadla výšku škôd na najmenej 11,6 mld.

.

Pohľadávky spoločnosti ČEZ súviseli aj so znížením dodávok plynu zo strany spoločnosti Gazprom Export, hoci ich výška bola skromnejšia. Dňa 8. februára 2023 spoločnosť CEZ podala žiadosť o arbitráž podľa pravidiel Medzinárodnej obchodnej komory (ICC). Spoločnosť ČEZ očakáva, že od spoločnosti Gazprom Export bude vymáhať 1 miliardu Kč (niečo vyše 45 miliónov USD) ako náhradu škody spôsobenej výrazným výpadkom dodávok zemného plynu v roku 2022.

 

Nejde o prvú žalobu Gazpromu voči jeho európskym odberateľom

Gazprom sa v poslednom čase zúčastňuje na súdnych sporoch s ďalšími stredoeurópskymi energetickými spoločnosťami, keďže obe strany si vymieňajú nároky na ušlé príjmy alebo platby po spustení Špeciálnej vojenskej operácie Ruskom na Ukrajine.

V marci 2024 podal ruský energetický gigant na súde v Petrohrade žalobu na poľské spoločnosti vo výške viac ako 900 miliónov dolárov. V roku 2022 Poľsko vypovedalo dohodu s Ruskom o odbere ruského plynu cez plynovod Jamal po tom, ako Varšava odmietla požiadavku platiť za palivo v rubľoch a Moskva reagovala prerušením dodávok.

Z dokumentov Arbitrážneho súdu v Petrohrade a Leningradskej oblasti vyplýva, že Gazprom požaduje od spoločností Europol GAZ SA, Orlen SA, Ernst and Young Global Ltd a “Earnst and Young sp z oo Corporate Finance Sp. k” náhradu škody vo výške 710 miliónov dolárov a 886,4 milióna zlotých (224,70 milióna USD).

.

Europol Gaz zasa na súdoch požaduje od Gazpromu náhradu za ušlé príjmy a za chýbajúci prenos plynu cez poľské územie v rokoch 2023 až 2045.

Poľská štátom kontrolovaná rafinéria Orlen (PKN.WA) prevzala poľský úsek plynovodu Jamal v októbri 2023. To znamená, že Gazprom už nebude mať podiel v spoločnosti Europol Gaz, ktorá vlastní poľskú časť plynovodu Jamal. Predtým mali Orlen aj Gazprom 48 % podiel v spoločnosti Europol Gaz.

Arbitrážny súd v Petrohrade a Leningradskej oblasti v novembri rozhodol, že Europol Gaz bude musieť zaplatiť pokutu vo výške približne 1,57 mld. zlotých, ak bude pokračovať v súdnom spore proti Gazpromu vo výške 6 mld. zlotých vo Švédsku.

Podľa rozhodnutia ruského súdu aj česká firma Net4Gas (N4G) bude musieť zaplatiť pokutu vo výške a to približne 112,96 mil. eur (122,7 mil. USD), ak nestiahne žalobu proti Gazpromu za zmeškané platby.

 

.

Ruské spoločnosti sa budú brániť

Dajú sa očakávať ďalšie žaloby. A nielen od Gazprom. Nedá sa nevidieť, že ide o reakciu o snahu európskych lídrov skonfiškovať ruské aktíva, ktoré po otvorenom vstupe Ruska do vojenského konfliktu a Ukrajine zmrazili európske finančné domy.

O tom, ako minimálne úroky z týchto zabavených devízových rezerv Ruska použiť na podporu Ukrajiny v boji s RF rokujú intenzívne na svojich zasadnutiach Európskej rady hlavy štátov EÚ od začiatku tohto roku. Na ostatnom aprílovom zasadnutí ocenili pokrok, ktorý vo veci dosiahli experti Európskej komisie, poverení touto úlohou. Informovali sme o tom (tu).

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

18:38

Futbalisti Valencie si pripísali druhé víťazstvo v prebiehajúcom ročníku španielskej La Ligy. V sobotnom stretnutí 14. kola zdolali hráčov Betisu Sevilla 4:2. Dvoma zásahmi sa na tom podpísal útočník Hugo Duro, ktorý si dal v prvom polčase vlastný gól.

17:36

Americký minister obrany Lloyd Austin telefonoval v sobotu s izraelským ministrom obrany Jisraelom Kacom, pričom zdôraznil odhodlanie USA dosiahnuť diplomatické riešenie situácie v Libanone. Izrael zároveň vyzval, aby zlepšil “hrozné” podmienky v Pásme Gazy. Uviedol to hovorca amerického ministerstva obrany, píše TASR podľa agentúr Reuters a AFP.

17:35

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v sobotu zúčastnil na spomienkovom akte pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Štrasburgu spod nacistickej okupácie. Nemecko zastupovala predsedníčka Spolkovej rady, hornej komory parlamentu, Anke Rehlingerová, informovali agentúry DPA a AFP.

Macron následne navštívil miesto, kde sa nachádzal jediný koncentračný tábor vo Francúzsku Natzweiler-Struthof.

17:34

Európska únia stiahne svojho veľvyslanca z Nigeru. Oznámila to v sobotu Európska služba pre vonkajšiu činnosť (ESVČ). K takémuto kroku pristupuje Únia po tom, ako nigerská vládnuca junta spochybnila jej prerozdeľovanie humanitárnej pomoci určenej pre obete záplav, uvádza TASR podľa agentúry Reuters.

Nigerská junta je pro moci júla 2023, keď prevratom zvrhla dovtedajšieho prezidenta Mohameda Bazouma.

17:33

Londýnska Metropolitná polícia zneškodnila “podozrivý balík”, ktorý sa našiel pri železničnej stanici Euston v centre Londýna, informuje TASR podľa agentúry Reuters. Zmienenú stanicu pre nález nakrátko evakuovali.

“Špecialisti vykonali kontrolovanú explóziu a policajné kordóny následne boli zrušené,” informovala metropolitná polícia v príspevku na sociálnej sieti X.

15:53

Do podpalubia potápajúcej sa lode na nábreží Dunaja už voda nepriteká. Hasiči svoj zásah ukončili krátko po 14.00 h. Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) o tom informoval na sociálnej sieti. Na mieste podľa neho zostal dopravný inšpektorát, Štátna plavebná správa a členovia dobrovoľného hasičského zboru obce Ružinov a Staré Mesto.

15:36

Americký ropný koncern ExxonMobil by sa mohol spojiť s konzorciom zloženým z talianskej spoločnosti Eni a francúzskej Total, aby spoločne rozvíjali ložiská plynu, ktoré objavili blízko seba pri južnom pobreží Cypru. Uviedol to cyperský minister energetiky Giorgos Papanastasiou. TASR o tom informuje na základe správy AP.

15:07

Kurz ruského rubľa oproti doláru klesol v závere tohto týždňa na viac než 2,5-ročné minimum. Ruská mena tak reagovala na rozhodnutie USA uvaliť sankcie na viacero ruských bánk vrátane banky Gazprombank, ktorá je kľúčová pri platbách za dodávky ruského plynu do Európy. Informovala o tom agentúra Reuters.

Kurz rubľa dosiahol pred ukončením obchodovania oproti doláru 103,02 RUB/USD, čo predstavuje pokles o 1,7 %. Počas obchodovania však klesol až na 103,7455 RUB/USD, čo znamenalo najnižší kurz ruskej meny v porovnaní s dolárom od 23. marca 2022.

15:05

Švajčiarska vláda v piatok oznámila, že zakázala dodávky vojenského materiálu istej poľskej firme po odhalení, že približne 645.000 nábojov švajčiarskej výroby skončilo na Ukrajine, čo je v rozpore so švajčiarskymi zákonmi. TASR o tom píše podľa agentúr AP a PAP.

Švajčiarsky výrobca a poľská spoločnosť podpísali dohodu o ďalšom predaji, v súlade s ktorou však bola poľská spoločnosť oprávnená muníciu ďalej predávať len na území Poľska.

15:05

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu ocenil “odvážne rozhodnutie” Medzinárodného trestného súdu (ICC) o vydaní zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a jeho bývalého ministra obrany Joava Galanta. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Erdogan je silným kritikom Izraela od začiatku jeho vojenskej ofenzívy v Pásme Gazy.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Strechy domov sú pokryté snehom a dym stúpa z komínov v Kronbergu pri Frankfurte nad Mohanom v Nemecku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali