Moskva 5. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Pacienti sa často sťažujú na bolesť brucha po jedle, čo hovorí o neodkladnej potrebe konzultovať s lekárom ďalšiu možnosť gastroskopie. V nedeľu 4. júla o tom informovala vedúca oddelenia gastrohepatopankreatoenterológie v Botkinovej nemocnici v Moskve, kandidátka lekárskych vied a gastroenterologička Oksana Levinová
“Vyzdvihla by som, že najvýraznejším príznakom je asymptomatický priebeh, ktorý sa vyskytuje pomerne často, najmä pokiaľ ide o žalúdočné vredy. Pacient veľmi často podstúpi gastroskopiu kvôli anémii, chronickému zníženiu hladiny hemoglobínu, slabostiam alebo miernemu nadúvaniu, čo nie je priamym príznakom žalúdočných vredov, choroba je ale zistená a diagnostikovaná,” vysvetlila odborníčka vo vysielaní Hovorí Moskva.
Dotyčná tiež zdôraznila, že bolestivé pocity, ktoré napodobňujú pocit hladu, sú klasickým obrazom defektu vredu, ale nie vždy to tak musí byť.
“Oveľa častejšie sa ľudia sťažujú na pálivú bolesť, ale aj tá je len príznakom funkčných porúch. Pocit pálenia v tejto oblasti nie je pre vred príliš charakteristický. Keď sa ale po jedle objavia nejaké bolesti, potom je to dôvod na vykonanie gastroskopie, pretože vredy sa v našej populácii veľmi často stretávajú so spôsobom života, ktorý vedieme. Je to časté ochorenie,” uzavrela vec lekárka.
Osem príznakov nevyliečiteľnej choroby čriev
Odborníci v jednom z rozhovorov na začiatku júna uviedli, že horúčka, únava a poruchy stolice sú príznakmi chronického ochorenia čriev, ulceróznej kolitídy. Aké sú príčiny choroby a varianty jej priebehu, následne vysvetlili pre portál focus.de.
Chronické ochorenie je sprevádzané výskytom vredov na sliznici hrubého čreva, potom sa môže rozšíriť do tenkého čreva. Najčastejšie sa zastaví pri prechode do tenkého čreva, ale v niektorých prípadoch sa môžu zapáliť všetky steny.
Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u ľudí vo veku 25-35 rokov a je nevyliečiteľné, hovoria odborníci. Súčasné lieky sú schopné eliminovať zápalové príznaky, dokonca aj remisia je možná, keď sa ochorenie zastaví v aktívnom štádiu.
Pri progresii ochorenia však môžu nastať dlhodobé komplikácie. Pacienti s ulceróznou kolitídou navyše nie sú imúnni voči recidíve a náhlemu zhoršeniu pri absencii príznakov.
K príčinám patrí genetika, hoci ulcerózna kolitída nie je dedičným ochorením, infekcie a oslabenie imunitného systému, ale aj psychologický faktor.
Medzi bežné príznaky patrí bolesť v ľavej dolnej časti brucha, problémy so stolicou, horúčka, únava, vyčerpanie, anémia, niekedy nevoľnosť a zápcha.
Výskyt sprievodných kožných ochorení, zápalov očí alebo bolesti kĺbov nie je u ľudí s ulceróznou kolitídou bežný. V niektorých prípadoch pacienti ľahko znášajú kolitídu, bez toho aby si toto ochorenie vôbec všimli.