Akcie amerických bánk sa vo štvrtok prudko prepadli v dôsledku rastúcich obáv, že clá Donalda Trumpa by mohli ekonomiku krajiny uvrhnúť do recesie.
Denník Financial Times uvádza, že bankový index KBW – jeden z najpopulárnejších ukazovateľov zdravia amerického bankového sektora – klesol o 8,7 %, čo by podľa spoločnosti FactSet mohlo byť najhorším dňom od júna 2020.
Akcie JPMorgan klesli o 6,5 %, Morgan Stanley stratila 8,2 % a Goldman Sachs sa prepadla o 8,1 %.
Holandská polícia informovala, že na námestí Dam v centre Amsterdamu vybuchlo vo štvrtok auto, ktoré zrejme podpálil jeho vodič pri pokuse spáchať samovraždu. Vodiča so zraneniami previezli do nemocnice. Medzičasom ho identifikovali ako 50-ročného Holanďana.
18:12
Poslanci z Progresívneho Slovenska uviedli, že transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.
Zdroje nemeckého ministerstva obrany uviedli, že nemecká armáda plánuje investície do bojových dronov. Podľa nich majú byť príslušné zmluvy podpísané v nasledujúcich dňoch.
17:59
Súd v Rusku odsúdil na 14 rokov väzenia muža za založenie požiaru na železničnom zariadení. Podľa štvrtkového vyjadrenia súdu išlo o sabotáž v prospech Ukrajiny.
Dánsko ohlásilo ďalší balík pomoci pre Ukrajinu s cieľom posilniť jej protivzdušnú obranu i delostrelectvo. Balík v celkovej hodnote približne 898 miliónov eur určený na roky 2025 až 2027 a patrí k dosiaľ najväčším zo strany tejto severskej krajiny.
17:21
Poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz vyhlásil, že Poľsko chce v roku 2026 vynaložiť na obranu päť percent svojho HDP.
17:12
Bulharská vláda prežila v parlamente hlasovanie o vyslovení nedôvery, ktoré voči nej iniciovala opozičná strana Obnova.
Macron vyzval francúzske podniky, aby v súvislosti s Trumpovými clami zastavili investície v USA, a pripustil odvetné opatrenia.
„V reakcii na americké clá sme pripravení na všetko. Nie je vylúčené použitie protimonopolných nástrojov EÚ voči USA. Všetky prostriedky na riešenie amerických ciel sú na stole,“ povedal francúzsky prezident.
Podľa Progresívneho Slovenska prináša návrh zákona o prioritných okresoch, o ktorom rokuje parlament, viaceré riziká. Vyzvali preto Samuela Migaľa, aby návrh zákona stiahol.
Vojnoví blogeri uvádzajú, že ruské jednotky sa vo štvrtok v západoruskej Kurskej oblasti dostali do ťažkých bojov s ukrajinskými silami.
16:09
Trump sa vyjadril k clám, ktoré zaviedol voči všetkým krajinám. Verí, že budú prospešné pre USA.
„Operácia je dokončená! Pacient prežil a uzdravuje sa. Predpoveď: pacient bude oveľa silnejší, väčší, lepší a odolnejší ako kedykoľvek predtým. Urobme Ameriku opäť veľkou!“ – napísal prezident Spojených štátov na svojej sociálnej sieti.
Voliči v Lichtenštajnsku rozhodli o zastavení štátneho financovania lichtenštajnského verejnoprávneho rozhlasu a vláda nedokázala nájsť spôsob, ako ho sprivatizovať. Preto vo štvrtok zmizne z éteru.
Gašparovič: Slovensko prežije, ak si ho nezničíme sami
Slovenská republika (SR) sa k úspechu prebojovávala ťažšie ako Česká republika (ČR). Povedal to bývalý prezident SR Ivan Gašparovič pri spomienkach na rozdelenie československej federácie a vzniku samostatnej SR. Dnes je Slovensko podľa neho úspešné, hoci sa mu nedarí tak dobre, ako by mohlo. Exprezident je presvedčený, že krajina prežije, ak si ju sami nezničíme
Bratislava 28. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, Barbora Vizváryová, Jakub Kotian, Jaroslav Novák)
AKTUALIZOVANÉ 28. decembra 2022 11:05
▶❚❚↻
.
Gašparovič spomína pri výročí rozdelenia federácie a vzniku SR a ČR na nerovnocenné postavenie Čechov a Slovákov v spoločnom štáte. Zdôrazňuje, že dnes sú obe krajiny suverénne a zodpovedné za vlastné politiky a nemôžu sa obviňovať, že jeden na druhého dopláca.
Slováci mali podľa jeho slov pri delení federácie slabšie postavenie.
.
“Spočívalo v tom, že sme neboli tak dobre pripravení, išli sme do neznáma, čo bola veľká zodpovednosť nás, ktorí sme pri tom boli. Pamätám si, ako sa Mečiar rozčúlil na našich ekonómov, ktorí mu po stretnutí s českými ekonómami povedali, že Česi sú za rozdelenie. Pýtal sa ich, dokedy vydržíme my, či do zajtra, do roka, do dvoch. Nikto mu to nepovedal, rozčuľovalo ho to,” spomína Gašparovič.
Pred 30-timi rokmi podľa neho nikto celkom presne nevedel, ako dopadne Slovensko.
“Vedeli sme, že Česi budú na tom lepšie. Ťažšie sme sa k úspechu prebojovávali ako česká strana,” uviedol pre TASR.
Úspech Slovenska pripisuje aj vstupu do Európskej únie a eurozóny.
“Ak by sme tam neboli, boli by sme na tom horšie,” podotkol.
.
Do ďalších rokov varuje pred ničením si kultúry, vlastného jazyka, tradícií.
“Slovensko prežije, ak si ho nezničíme sami,” uzavrel.
Kosatík: Slovenské dianie v Československu poháňal princíp “rovný s rovným”
Môže byť želanie zásady “rovný s rovným” uskutočnené v krajine, v ktorej má jeden národ desať a druhý päť miliónov obyvateľov? A môže chcieť akokoľvek menej početný národ niečo podstatnejšie ako rovnosť s ostatnými? Vo svojej knihe Slovenské století sa na to v súvislosti s rozdelením Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) pýta český historik Pavel Kosatík. Jeho štúdia, rovnako ako i rozhovor pre TASR, sa však týkajú nielen rozdelenia, ale celého kontextu česko-slovenských vzťahov počas 70-ročnej histórie spoločného štátu. Kosatík v tejto súvislosti upozorňuje, že hoci motorom slovenského diania bol princíp “rovný s rovným”, nemožno bývalé Československo vnímať len ako spojenie dvoch národov s odlišnou predstavou o uplatnení rovnosti. Rovnako ozrejmuje i to, prečo by česko-slovenské vzťahy v súčasnosti mohli a mali byť lepšie
Na snímke český novinár, publicista a spisovateľ Pavel Kosatík
Téma rozdelenia ČSFR sa často zužuje na dianie v období 1990 – 1992 i osobnú zodpovednosť dvojice Václav Klaus – Vladimír Mečiar. Historici však upozorňujú na to, že dôvod rozdelenia je potrebné hľadať v historicky pretrvávajúcej snahe Slovákov o štátotvornosť a výraznejšiu akceptáciu na medzinárodnej scéne, ktorá narážala na české, skôr centralistické ponímanie štátu. Ak to môžem posunúť aj na základe vašej knihy, netreba hľadať tie samotné korene rozdelenia v tom, ako došlo k spojeniu a že nikdy počas spoločného obdobia neboli naplnené slovenské predstavy o zásade “rovný s rovným”?
.
To želanie “rovný s rovným” na Slovensku od začiatku znamenalo národnú, nie štátnu rovnoprávnosť. Slováci nikdy, ani v roku 1992, nežiadali vo väčšine samostatný štát. Malo to podľa mňa hlboké historické korene, v minulosti nevytvorili vlastnú štátnosť, vždy boli súčasťou širšieho uhorského štátu. Keď vtedy v roku 1918 Andrej Hlinka zavelil k rozchodu s uhorským národom, znamenalo to zámenu jedného spoločného štátu za nový a súžitie s novým národom, s ktorým Slováci nebudú musieť naďalej bojovať o svoje národné prežitie a elementárnu slobodu. To sa im podľa mňa v zásade splnilo, hoci k dokonalosti to malo ďaleko. Myslím si, že bola škoda a chyba, že si Masaryk a Hlinka potom, ako sa v roku 1919 na Slovensku bližšie oboznámili s textom Pittsburskej dohody, nesadli k stolu a nedohodli sa, ako teda ďalej s tou slovenskou autonómiou. V doslovnej podobe asi nebola možná, pretože ak by si ju Slováci vymohli, žiadali by ju okamžite taktiež českí Nemci, čím by sa spoločný československý štát rozpadol. Hlinka by zrejme pochopil, že to nie je v slovenskom záujme, pretože by to znamenalo zároveň i návrat pod uhorskú čižmu, spod ktorej sa Slováci len krátko predtým zachránili. Bolo ale určite na mieste, aby Masaryk dohodol s Hlinkom oveľa viac práv pre slovenský národ, než akých sa mu dostalo, keď sa Slovensko stalo napokon iba územno-správnym celkom riadeným z Prahy.
Nevznikla tak predsa len živná pôda pre pocit slovenskej nespokojnosti, ktorá sa v ďalšom období pripomínala?
Česi ako národ, ktorý bol politicky o trochu viac vpredu, a mali preto v spoločnom štáte od začiatku viac iniciatívy, mali mať oveľa viac citu pre to, že slovenské želanie “rovný s rovným” je skutočne zásadnou témou, nie niečím, čo možno na niekoľko rokov odložiť, či nebodaj prejsť parným valcom centralizácie. Pre spoločné pochopenie vecí je ale podstatné, že Hlinka až do smrti zostal na pozíciách spoločného štátu. Svoj celoživotný autonomizmus nikdy nepremenil v separatizmus. Ani Jozefa Tisa, ktorý po Hlinkovi uvažoval z časti už inak, nemožno označiť za čistého separatistu. Keď v marci 1939 rokoval Tiso v Berlíne s Hitlerom o vzniku slovenského štátu, mal na výber samé nevábne možnosti: nechať Slovensko obsadiť buď Maďarmi alebo Nemcami, podľa toho, ako sa Hitler rozhodne. Alebo sa vzdať zodpovednosti a dať od všetkého ruky preč, niekam sa skryť. Alebo nakoniec pristúpiť s tým šialeným diktátorom “na dohodu”. To, že Tiso zvolil tu poslednú možnosť znamenalo, že si vybral to najmenej zlé zo všetkého, čo sa ponúkalo. Z neskorších dôb, keď bol Tiso na čele Slovenského štátu, mu možno právom vyčítať mnoho vecí, no v tomto prípade sa v danej chvíli zachoval najlepšie, ako mohol.
Viackrát pri slovenských apeloch na autonómiu, respektíve rovnocennejšie postavenie Slovákov, spomínate odvodzovanie týchto požiadaviek od Pittsburskej dohody a prvých rokovaní pri kreovaní spoločného štátu. Bolo ale Slovensko vôbec pripravené byť v roku 1918 rovnocenným partnerom českej časti ČSR, keď z hľadiska spoločnosti, politického života i intelektuálnych štruktúr schopných tvoriť a riadiť spoločnosť, bolo Slovensko v dvadsiatych rokoch 20. storočia naozaj úplne na začiatku, v plienkach?
Nie, Slováci v okamihu vzniku štátu neboli Čechom rovnocenným partnerom. Pred prvou svetovou vojnou boli národom tvrdo pomaďarčovaným, s tenučkou vrstvou inteligencie a hŕstkou politikov. Ak by tento vývoj pokračoval, zrejme by sa v “uhorskom mori” rozplynuli. Práve v tom ale spočíval vtip českej kultúrnej misie za prvej republiky: pomôcť Slovákom, aby sa postavili na vlastné nohy nielen ako národ, ale aj ako demokratický ľud. A v tom, mienim, Česi zďaleka neurobili všetko zle. To, že Slováci v priebehu dvadsiatich rokov speli tak rýchlo vpred bola nielen ich vlastná zásluha, ale aj český prínos.
Občas sa tak ľudovo hovorí, že ČSR vznikla preto, lebo Česi potrebovali väčší a ľudnatejší štát ako obranu pred silnou nemeckou menšinou i tlakom z Nemecka, naopak Slovensko sa chcelo vymaniť z vplyvu maďarizácie. Nemohlo ísť naozaj o “svadbu z rozumu” a spojenie dvoch národov, ktoré si aj tak nedokázali navzájom dostatočne pomôcť pri rozbíjaní Československa pred 2. svetovou vojnou zo strany sudetských Nemcov a maďarského revizionizmu?
Podľa mňa by bolo chybou redukovať to vtedajšie československé spolužitie len na nacionálnu otázku. Iste, Česi potrebovali ochranu proti Nemcom a Slováci proti Maďarom, ale to hlavné, o čo v tej 1. Československej republike išlo, bolo budovanie demokracie. A to, i napriek prekážkam, sa darilo spôsobom, ktorý demokrati nielen v susedných štátoch, ale vo väčšine vtedajšej Európy, mohli 1. ČSR len závidieť. Tí takzvaní utlačovaní českí Nemci mali od roku 1926 do roku 1938 svojich ministrov v československej vláde, čo sa široko-ďaleko nepodarilo zástupcom inej národnostnej menšiny. A nebyť toho, že Hitler svojim súkmeňovcom cez hranice “namontoval” úplne iné hlavy, bol by tento vývoj pokračoval. Prvá československá republika nebola len Babylonom národov, ako sa to zvykne dnes zjednodušovať. Bola taktiež štátom, ktorému hlavne Masaryk vnukol mravný obsah. Zo svojej náboženskej viery si odvodil “ideály humanitné”, ako tomu hovoril a československú demokraciu staval práve na nich. Nezasekol sa myslením len v rovine národov, ale zaujímali ho vyššie hodnoty, ktoré môžu národy spájať. Kto ten prvý československý štát vníma len v rovine nacionálnych problémov a konfliktov, tomu unikne jeho naozajstný zmysel. Že ten štát nemohol pretrvať a že príčiny jeho zániku boli nejako vkomponované už do spôsobu jeho vzniku dnes tvrdia zväčša ľudia, ktorí sa s mravným obsahom tohto štátu nechcú alebo nedokážu zaoberať. Vezmite si, že v priebehu dvoch desaťročí vychoval státisíce ľudí, ktorí boli ochotní za ten štát položiť život. A desaťtisíce ich to potom i urobilo, na českej i slovenskej strane. Symbolizuje to napríklad tandem Gabčíka a Kubiša – Slováka a Čecha, ktorí spoločne zlikvidovali nacistického vraha Heydricha. Nie je pravda, že na jeseň 1938 Slováci nechceli pomôcť proti Nemcom. Keď zalistujete novinami, ktoré v onom období vydávala Hlinkova ľudová strana, zistíte, že sa v nich burcuje k spoločnej obrane republiky, tak ako v tlačovinách akejkoľvek inej strany. Na Slovensku chápali, že ustúpiť nacistom znamená zároveň ustúpiť Maďarom. K čomu však, pravda, v tom istom roku nakoniec predsa len došlo. Že Česi pri Viedenskej arbitráži Slovákom nepomohli by možno nebolo spravodlivé im vyčítať. Nešlo len o katastrofálnu demoralizáciu, ktorou sami v takzvanej druhej republike, po mníchovskej kapitulácii, prechádzali. Hitler, ktorý už vtedy aj v zatiaľ neobsadenom zvyšku Čiech a Moravy rozhodoval o všetkom, by pražskej diplomacii sotva dovolil, aby sa proti maďarskému štátu ďalej nejako angažovala. Slováci by si českou podporou, aj keby bola možná, sotva pomohli.
.
V tých jednotlivých obdobiach sa vždy objavila otázka usporiadania spoločného štátu. V roku 1918, na konci druhej svetovej vojny, taktiež v roku 1968 a, samozrejme, aj po roku 1989. Nikdy však princíp “rovný s rovným” nebol dosiahnutý, ani federáciou na papieri v roku 1969. Kedy podľa Vás mala tá zásada najväčšiu šancu uplatniť sa v reálnom živote?
Tak najmä v úplných začiatkoch spoločného štátu, ako som už naznačil. Vtedy sa začínalo s čistým stolom a dalo sa týmto spôsobom pokračovať. Neskôr, trebárs za druhej svetovej vojny, už bolo vidieť, že značná časť českej a slovenskej spoločnosti si navzájom neverili. Napríklad SNP sa pripravovalo vo viacerých podobách a rôzne skupinky (odlišné ako ideovo, tak národnostne) sa o tom navzájom neinformovali. Určitá nádej sa rysovala v roku 1968, keď sa chystal zákon o československej federácii (vo svojej pôvodnej, nie v Husákovej oklieštenej podobe, ktorá sa presadila za normalizácie). A nádej pochopiteľne zostávala i po roku 1989, keď sa verejný priestor síce naplnil výčitkami a prejavom nespokojnosti, no ešte v roku 1992 žiadala samostatnosť len menšia časť slovenskej spoločnosti. Väčšina váhala a orientovala sa podľa politikov vyžarujúcich vo svojich vystúpeniach najväčšiu charizmu. No, ak mám odpovedať na vašu otázku, kedy malo uskutočnenie zásady “rovný s rovným” najväčšiu šancu uplatniť sa v praxi. Vyzerá to tak, že vlastne asi nikdy. Česi sa od začiatku do konca nedokázali ubrániť svojmu povýšeneckému prístupu “staršieho brata”, ktorý má právo svojho mladšieho súrodenca poučovať a niekedy mu rovno aj kázať. Desať miliónov verilo, že môže právom väčšiny prikazovať piatim miliónom. To sa, bohužiaľ, nezmenilo od začiatku do konca. Mnoho Čechov týmto komplexom trpí dodnes, tridsať rokov po rozdelení spoločného štátu. Predstava, že sa štát rozpadol, pretože nevďační Slováci žiadali stále viac, takže im bolo potrebné povedať “nech si idú”, je v Česku stále celkom rozšírená, pretože je pohodlná. Zvaľuje vinu za rozpad štátu na toho druhého. Pritom česká zodpovednosť za prežitie spoločného štátu nebola malá. Ten štát bol pôvodne viac českým dielom, ku ktorému sa Slováci s nádejou pridali. Že napokon z toho štátu odišli bolo, povedané slovníkom Václava Klausa, českou “nevýhrou”.
Teoreticky, mohol sa princíp rovnosti presadiť, ak by sa v niektorom z tých období na oboch stranách presadila osobnosť, ktorá na českej strane nebude chcieť riadiť všetko z Prahy a na slovenskej strane bude viac vyznávať a presadzovať vzájomnosť než nenaplnené emancipačné požiadavky Slovákov?
.
Iste, ale práve to sa nestalo. Ten spoločný štát existoval skoro 70 rokov, ale na uskutočnenie práve tejto myšlienky bolo v skutočnosti len málo času. Prvá československá republika k tomuto spela, na slovenskej strane sa v tridsiatych rokoch už rysovali osobnosti rôznych zaujímavých demokratických politikov o generáciu – dve mladších než Milan Hodža (podľa mňa najväčší slovenský politik medzivojnového obdobia) plných energie a invencie. Obdobia čiastočnej demokracie v rokoch 1945 – 1948 a 1968 boli skôr dejinné okamžiky, ktoré nedovolili osobnostiam prejaviť sa a rozvinúť. A po roku 1989 sa zasa všetko odohralo v šialenom hone, v priebehu dvoch rokov. Než sa ľudia stačili rozhliadnuť, štát bol rozdelený. Väčšina ľudí vtedy vtedajšiu dobu prežila skôr ako diváci, než ako zainteresovaní účastníci.
Myslíte si, že ten spoločný štát a vlastne aj možnú väčšiu rovnocennosť výrazne potopili ekonomické reformy, ktoré sa diali na začiatku 60. i 90. rokov vyslovene z Prahy, českými ekonómami, ktorí, ako naznačujete aj v knihe, nie celkom pochopili slovenské reálie?
Vy to značne staviate do roviny národnostnej česko-slovenskej konfrontácie, ale tá práve za dlhého štyridsaťročného obdobia komunizmu nehrala významnejšiu rolu. Kto bol komunista, ten prikazoval, kto nie, ten počúval. Či bol Slovák alebo Čech nebolo v danej chvíli také podstatné. Podľa komunistických teórií mali ostatné národy v komunizme splynúť v jeden celosvetový budovateľský ľud, ktorý bude hovoriť ruštinou. Iste, českí ekonómovia a politici určite rozumeli skôr budovaniu ekonomiky na českom území, než na východnom Slovensku. V Prahe ale i za komunizmu však pôsobili slovenskí politici, napríklad Viliam Široký bol predsedom československej vlády celých desať rokov (1953 – 1963), všetky tie najväčšie zmätky s budovaním slovenskej ekonomiky sa teda diali i za jeho éry. Neprejavoval sa ako Slovák, ale ako disciplinovaný člen komunistickej strany. Inými slovami, ako oddaný stúpenec sovietskeho záujmu. A po vzniku federácie vplyvných zástupcov Slovenska v pražskom centre ešte podstatne pribudlo, i pre nich však ale príchylnosť k režimu bola silnejšia než tá k Slovensku. Dokonca i Gustáv Husák, kedysi zástanca špecificky slovenskej komunistickej cesty vývoja, skončil ako takýto prípad.
.
Akú úlohu zohral v procese rozchodu Václav Havel? Priznávate mu istú časť viny za rozpútanie takzvanej pomlčkovej vojny, na druhej strane zdôrazňujete, že mal záujem o udržanie spoločného štátu, aj sa snažil robiť kroky k zblíženiu. Nebol problém, že tie kroky mali prísť skôr a mali byť výraznejšie? Dosť sa napríklad hovorí o tom, prečo na prvú návštevu po zvolení nešiel na Slovensko, ale do Nemecka.
Prvú prezidentskú cestu do Nemecka namiesto na Slovensko by som mu nevyčítal. V Bratislave bol ako prezident zhruba dva týždne pred zvolením a opakovať hneď cestu tam mu pripadlo trápne. V tej dobe ho za to navyše nikto nekritizoval, táto výčitka sa objavila až neskôr, keď ju jeden kritik preberal od druhého. Havlovou, nie ani tak vinou, ale určite chybou bolo to, že Slovensko nepoznal a že mu nerozumel. Keď vo federálnom zhromaždení predniesol svoje “predpomlčkové” návrhy, bol si istý, že i na Slovensku navrhovaný návrat de facto k prvej republike, a teda k unitárnemu štátu, prijmú s nadšením. Vyvolal tým však čistú hrôzu, pretože jeho návrhy, pokiaľ by sa naozaj uskutočnili, znamenali odpísať federáciu a všetky tie desaťročia dovtedajšieho pomaly, ale iste úspešného a vzostupného boja za presadenie zásady “rovný s rovným”. Snažil sa svoju neznalosť neskôr dobehnúť a s výnimkou Petra Pitharta na českej strane snáď nikto iný neprejavoval toľko snahy a dobrej vôle sa dohodnúť. Pokiaľ viem, bol ochotný akceptovať aj konfederáciu, ktorá ono “rovný s rovným” už obsahovala. V tej dobe, v máji 1992, však už slovenskú politiku určoval Vladimír Mečiar, ktorý v temných hlbinách svojej mysle považoval Havla za úhlavného nepriateľa. V jeho očiach už Havla nemohlo nič zachrániť.
Doteraz sa v niektorých kruhoch hádže vina rozdelenia na rozhodnutie dvoch mužov. Ako vy vnímate podiel dvojice Klaus – Mečiar na rozdelení? Obaja upozorňujú, že tie rozdiely a predstavy na oboch stranách boli také veľké, že k rozchodu to automaticky spelo.
Mečiar federáciu deliť nechcel, bál sa, že Slovensko na to hospodársky doplatí. Ako populistovi sa mu páčilo, keď pred svojimi fanúšikmi a fanynkami na Slovensku mohol robiť “Jánošíka”, hrdinu, pred ktorým si tí hrdí Pražáci kľaknú. Výsledkom bola ale nekonzistentná politika, čo prekážalo Klausovi, ktorý k naštartovaniu svojej ekonomickej reformy potreboval funkčný štát s jasnými a rešpektovanými pravidlami a predvídateľným vývojom. To mu Mečiar nebol schopný sľúbiť, Klaus preto zavelil k rozdeleniu federácie a Mečiar jeho rozhodnutie akceptoval. Slovensko tým získalo samostatnosť, zároveň však stratilo šesť rokov vývoja (1992 – 1998), v priebehu ktorých Mečiar z krajiny urobil takmer proruskú diktatúru Lukašenkovho typu. Tiene jeho režimu ťažia Slovensko dodnes.
Malo sa konať podľa vás referendum, v ktorom by občania odpovedali na otázku, či sú za alebo proti rozdeleniu ČSFR? Ak by sa také referendum uskutočnilo, malo by vôbec právnu relevantnosť?
.
Myslím si, že referendum by v danej veci nič podstatné nezmenilo. Je to nástroj, ktorý sa hodí do vyspelých občianskych spoločností, v ktorých sú si ľudia plne vedomí svojej zodpovednosti za to, o čom rozhodujú. Takúto podobu však ani česká, ani slovenská spoločnosť v roku 1992 podľa mňa nemala. Veľká časť verejnej mienky, ako sme to už zmienili, sa niesla na vlne emócií, najrôznejších výčitiek, boli teda na mieste pochybnosti či a ako by sa porazení v referende s výsledkom zmierili. Okrem toho, pokiaľ by referendum v každej časti spoločného štátu skončilo inak, čo vyzeralo byť veľmi pravdepodobné, problém by pretrvával.
Milan Kňažko v rozhovore pre TASR uviedol, že kultivovaným rozdelením sa zachránili skvelé vzťahy medzi našimi národmi. Súhlasíte?
Medzi Slovákmi a Čechmi dnes nie sú žiadne významné spory, čo však neznamená, že by sme mali mať o vzájomných vzťahoch ilúzie. Spory nemáte i s tým, ktorý je vám trebárs ľahostajný. A tomuto slovu ľahostajnosť, pokiaľ ide o vzťahy mnohých Čechov a Slovákov sa, žiaľ, nedá vyhnúť. Mohlo a malo by to byť i lepšie, než to je.
Takže sme alebo nie sme si po tridsiatich rokoch od rozdelenia bližší, ako sme si boli kedykoľvek predtým počas spoločného štátu?
Vznikom dvoch samostatných štátov sa skončili tie nezmyselné a vyčerpávajúce hádky o tom, kto na koho dopláca. Samostatnosť vniesla do vzájomných vzťahov oveľa viac racionality, v obchode a diplomacii sa veci nedajú tak ľahko “okecať” ako v rodine, medzi bratmi. Ale zdá sa, že viac vzájomnej blízkosti pociťujú skôr staršie generácie, teda pamätníci spoločného štátu. Tí mladší sú buď viac rozhľadení i inde do Európy, alebo im tá blízkosť takou veľkou blízkosťou nie je. Hovorí sa, že české deti prestávajú rozumieť slovenčine, hoci je to druhý najbližší jazyk. A ja, keď to sledujem v generácii mojej deväťročnej dcéry, musím týmto hlasom dať za pravdu.
.
História je o spájaní a rozdeľovaní, ktoré sa cyklicky v nejakej forme opakujú. Viete si predstaviť, že by mohlo niekedy dôjsť k opätovnému spojeniu Česka a Slovenska? Pýtam sa aj na základe vašej úplne čerstvej knihy Slovensko 30 let po té, ktorá hodnotí vývoj na Slovensku zo slovenského i českého pohľadu.
Neviem. Ako som povedal, ten paternalizmus staršieho brata v mnohých českých hlavách stále tlie a za takejto situácie by išlo o návrat do rovnakého, raz už opusteného, slzavého údolia. Návraty späť v politike asi nemajú veľký zmysel. Myslím si ale, že najmä v diplomacii, obrane i niektorých ďalších oblastiach môžeme spolupracovať oveľa intenzívnejšie ako doteraz. A tiež, že ak to urobíme, bude nás v Európe počuť oveľa viac a lepšie, než nás je počuť samostatne. V Európskej únii sú si všetky štáty rovné, ale, s úsmevom povedané, tie s viac obyvateľmi majú tendenciu sa navzájom voči sebe vnímať ako rovnejšie. Dobre je to vidieť na Poliakoch, ktorých vzťah k Čechom i Slovákom sa po rozdelení federácie zmenil. Ilúzie o Visegráde sú fuč, v Maďarsku demokracia už skoro zanikla, v Poľsku tiež melie z posledného. My, Česi a Slováci, by sme ju o to viac mali v strednej Európe držať a udržať. A pokiaľ možno bez nacionalizmu. Existujú i vyššie demokratické horizonty.
Mikloš: Za 30 rokov napísalo samostatné Slovensko príbeh plný zvratov
Za 30 rokov napísalo samostatné Slovensko zaujímavý príbeh plný zvratov, úspechov aj neúspechov, očakávaných aj neočakávaných udalostí, víťazstiev aj zlyhaní. Pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky to pre TASR uviedol bývalý minister financií Ivan Mikloš
Na snímke Ivan Mikloš
“Raz sme išli hore, raz dole, raz sme viac tvorili, inokedy viac trovili, raz sme išli so západným civilizačným prúdom, raz proti nemu,” poznamenal.
Ak sa pozrieme na porovnateľné krajiny, ktoré so Slovenskom v posledných desaťročiach prekonávali dedičstvo totalitného komunistického režimu a nekonkurencieschopnej centrálne riadenej ekonomiky, dá sa podľa Mikloša povedať, že úspešnejšie boli a sú tie, ktoré robili reformy a čo najskôr sa integrovali do EÚ, eurozóny, NATO a OECD.
.
“Keďže do EÚ sme vstúpili v prvej vlne, do NATO a OECD v druhej a do eurozóny ako druhí (po Slovinsku), pričom naši susedia vo V4 tam stále nie sú, dalo by sa povedať, že v zásade išlo o vydarených 30 rokov a o úspešný príbeh. Pri bližšom pohľade to však až tak ideálne nevyzerá,” podotkol Mikloš.
Poukazuje, že ešte pred desiatimi rokmi (2012) bola SR spomedzi 11 porovnateľných krajín, ktoré vstúpili do EÚ od roku 2004 (V4, tri baltské krajiny /B3/, Slovinsko, Bulharsko, Rumunsko a Chorvátsko) na 3. mieste v ekonomickej úrovni (za Slovinskom a Českom).
“V roku 2021 to bolo už predposledné desiate miesto, pričom za nami bolo už len Bulharsko. Kým pri rozdelení v roku 1993 sme dosahovali 66 % českej ekonomickej úrovne, v roku 2012 to bolo 91,7 %, ale v roku 2021 už len 74,7 %,” priblížil pre TASR Mikloš.
Do nezávislosti podľa jeho slov vstúpilo Slovensko na jednej strane s hendikepom nového štátu, ktorý nemal niektoré inštitúcie samostatného štátu, ale aj s výhodou dobre rozbehnutých reforiem ešte v rámci Československa z rokov 1990 – 1992.
“Potom však prišli roky 1993 – 1998, roky dvoch vlád Vladimíra Mečiara, keď bolo Slovensko vylúčené z integrácie do EÚ, NATO a OECD, do krajiny neprichádzali zahraničné investície, bujnela korupcia, štátne podniky sa rozdávali za babku spriateleným podnikateľom, prípadne manažmentu týchto podnikov, rástla platobná neschopnosť, nesplácané úvery priviedli na pokraj krachu najväčšie banky, ktoré boli v štátnom vlastníctve, štát neplatil za svoje záväzky, expanzívna fiškálna politika bola brzdená reštriktívnou menovou politikou centrálnej banky, čo viedlo k enormnému rastu úrokových sadzieb a ďalej to decimovalo ekonomiku,” opísal Mikloš s tým, že SR bola považovaná za čiernu dieru Európy.
Nasledovali dve vlády Mikuláša Dzurindu.
“Prvá zmazala integračné manko (v roku 2000 sme vstúpili do OECD a v roku 2004 v rámci prvej skupiny rozšírenia aj do EÚ) a vyriešila najväčšie zdedené problémy po Mečiarových vládach,” doplnil Mikloš.
.
Poukázal na záchranu najväčších bánk, riešenie platobnej neschopnosti štátu, podnikov, dereguláciu cien, záchranu VSŽ Košice, otvorenie krajiny zahraničným investorom a pritiahnutie veľkých investorov, reštrukturalizáciu a modernizáciu ekonomiky.
“Druhá vláda Mikuláša Dzurindu v rokoch 2002 až 2006 spustila veľmi ambiciózny a komplexný reformný program, vďaka ktorému bolo Slovensko Svetovou bankou v roku 2004 označené za najreformnejšiu krajinu na svete. V tom istom roku sme vstúpili do EÚ a o Slovensku sa začalo hovoriť ako o ekonomickom tatranskom tigrovi. Dosahovali sme najvyšší ekonomický rast v Európe a za šesť rokov sme zmenili zásadným spôsobom imidž krajiny – z čiernej diery Európy na ekonomického tigra,” poznamenal Mikloš.
Dzurindov kabinet vystriedala vláda Smeru-SD.
“Reformami naštartovaná ekonomika stále rýchlo rástla, od 1. januára 2009 sme dokončili proces vstupu do eurozóny, začatý ešte v roku 2003, rok 2009 však bol aj rokom globálnej ekonomickej krízy, v rámci ktorej slovenská ekonomika klesla o 5,5 %,” uviedol pre TASR Mikloš.
Ďalšia vláda, tentoraz pod vedením Ivety Radičovej, musela po kríze konsolidovať verejné financie. Kabinet skončil predčasne, nastúpila ďalšia vláda Smeru-SD.
“Vládnutie všetkých troch vlád Smeru bolo charakteristické predovšetkým absenciou potrebných reforiem, deformovaním alebo rovno rušením tých predchádzajúcich, obrovskou korupciou, politickým ovládnutím a znefunkčnením orgánov činných v trestnom konaní, nekompetentnosťou, populizmom a celkovo nezodpovednou a nekompetentnou politikou,” zdôraznil Mikloš.
Po zatiaľ posledných voľbách nastúpila vláda pod vedením hnutia OĽANO. Mala podľa Mikloša ambíciu zásadne meniť túto politiku Smeru-SD, ale nenaplnila sa. Ako dôvody spomína pandémiu COVID-19, vojnu na Ukrajine, energetickú krízu, ale aj subjektívne dôvody, teda špecifickú osobnosť Igora Matoviča, konflikty a nesúdržnosť koalície a koaličných strán.
.
“A to sú všetko dôvody, pre ktoré sme dnes tam, kde sme, teda napríklad na predposlednom mieste pred Bulharskom a za všetkými ostatnými porovnateľnými krajinami,” vysvetlil Mikloš.
Celkovo síce Slovensko patrí podľa neho za tri desaťročia k úspešným krajinám, ale to najmä z dôvodu dvoch reformných vzopätí.
“Pričom to prvé sa stalo ešte pred osamostatnením (v rokoch 1990 – 1992) a to druhé v rokoch 1998 – 2006. Takže sa pohybujeme ako na hojdačke alebo skôr húsenkovej dráhe, ktorej zostupné časti sú však dlhšie a hlbšie ako tie vzostupné,” zhodnotil pre TASR Mikloš.
V súčasnosti zdôrazňuje potrebu reforiem najmä v štyroch oblastiach.
“Po prvé, zdravé a udržateľné verejné financie. Po druhé, neustále sa zlepšujúce podnikateľské prostredie. Po tretie, kvalitná a efektívna verejná správa a kvalitné verejné služby. A po štvrté, vedomostná spoločnosť, teda kvalitné školy, veda, výskum, inovatívna ekonomika,” vymenoval Mikloš.
.
Vo všetkých týchto oblastiach išlo Slovensko podľa neho počas vlád Smeru-SD, ale aj za posledné dva roky viac dole ako hore.
Imrich Purdek: Pri delení armády sa vojaci rozhodovali, kde zostanú
V období rozdeľovania Československa mala československá armáda 150.000 vojakov a obrovské množstvo techniky. Pre Slovensko bolo rozhodujúce vytvoriť štruktúru vznikajúcej armády. Slováci, ktorí slúžili v Česku, a Česi zaradení na Slovensku sa mohli rozhodnúť, kde chcú zostať. Technika sa delila prevažne v pomere jedna k dvom. Na Slovensko v priebehu necelých dvoch mesiacov vypravili po železnici 2330 vojenských transportov, ďalších 117 sa uskutočnilo po vlastnej osi. Pre TASR to priblížil historik Vojenského historického ústavu (VHÚ) Imrich Purdek.
Transporty techniky sa začali vypravovať od začiatku novembra 1992. Podstatnú časť ukončili 20. decembra 1992, aby mohli vojaci tráviť doma Vianoce.
“Z Česka na Slovensko odišlo 347 delostreleckých systémov, 163 lietadiel a vrtuľníkov, 164 tankov, 59 bojových vozidiel pechoty a obrnených transportérov,” načrtol historik. Ako doplnil, vojenská technika sa presúvala aj opačným smerom. Išlo o zložitý proces, no nebola zaznamenaná žiadna mimoriadna udalosť.
Väčšina techniky sa delila jedna k dvom. Výnimkou bola technika, ktorá zabezpečovala plnenie úloh ako celok.
“Všetkých 20 kusov stíhačiek MiG-29 sme si rozdelili v pomere jedna k jednej. Česká republika si ponechala MiG-23, asi 33 kusov. Takisto to bolo pri nejakých iných druhoch protivzdušnej techniky,” doplnil Purdek.
Množstvo techniky v slovenskej armáde sa postupne znižovalo. Niektorá sa vyradila, ďalšie kusy boli predané a podobne.
“Pre službu v českej armáde sa z 8600 Slovákov slúžiacich v Česku rozhodlo 85 percent slovenských vojakov z povolania, dvakrát viac ako počet českých vojakov slúžiacich na Slovensku,” priblížil Purdek.
Už v roku 1992 začali vojaci základnej služby nastupovať podľa teritoriálneho princípu, Slováci na Slovensku, Česi v Česku.
Zabezpečenie personálu bolo dôležité pre fungovanie vznikajúcich i pokračujúcich útvarov na Slovensku. Ako vysvetlil, v čase rozdeľovania Československa na území súčasnej Slovenskej republiky už boli niektoré útvary a pôsobilo tu aj velenie okruhu východ, čo do istej miery proces delenia uľahčilo. Štruktúra však nebola ešte rozvinutá.
Armáda Slovenskej republiky začínala s 53.000 vojakmi. Ako uviedol Purdek, Slovensko takú početnú armádu nepotrebovalo. Transformačným procesom sa počet vojakov postupne znižoval. Do roku 1995 už tvorilo armádu 46.000 vojakov. V súčasnosti je v Ozbrojených silách SR približne 14.000 vojakov. Do roka 2024 avizoval rezort obrany ambíciu zvýšiť počet príslušníkov na 17.000.
Pellegrini: Vznik samostatnej SR bol správny krok,posúvame sa vpred
Vznik samostatnej SR bol jednoznačne správnym krokom a uplynulých tridsať rokov to potvrdilo. Nenaplnili sa žiadne katastrofické scenáre. Naopak, Slovensko sa síce možno pomaly, ale predsa len posúva vpred. Pri príležitosti blížiaceho sa 30. výročia samostatnosti SR to pre TASR povedal predseda mimoparlamentného Hlasu-SD a expremiér Peter Pellegrini. Nevyhnutne však podľa neho potrebujeme obnoviť súdržnosť
Na snímke poslanec NRSR Peter Pellegrini
Z dlhodobého pohľadu je podľa Pellegriniho aj tridsať rokov stále len akýmsi “detstvom”, v ktorom sa žiaden nový štát nevyhne množstvu chýb.
.
“Dôležité je, aby sa z nich dokázal poučiť a už ich neopakovať. Som však presvedčený, že sa nám za tých tridsať rokov podarilo dosiahnuť naozaj veľa,” uviedol pre TASR.
Ocenil, že Slovensko je dnes fungujúcou parlamentnou demokraciou, členom Európskej únie, NATO, OECD či schengenského priestoru a rešpektovaným partnerom v zahraničí.
Výzvu do budúcnosti vidí Pellegrini v tom, že treba pre SR robiť oveľa viac. Obrovská časť slovenskej politickej scény je podľa neho zahľadená do minulosti.
“Ale tam sa už žiadne riešenia nenachádzajú. Dnes je zasa až príliš veľa toho, čo je oveľa viac varovaním ako príkladom hodným nasledovania. Preto sa musíme zamerať na nový začiatok v slovenskej politike, na víziu na najbližších desať či dvadsať rokov,” skonštatoval.
Vyzval na obnovenie súdržnosti, aby nás nerozdeľovali nezmyselné politické spory či niektoré nezvládnuté egá.
“Ale aby sa každý cítil byť súčasťou projektu nového Slovenska a bol ochotný k nemu priložiť svoju vlastnú ruku,” uzavrel.
Od vzniku samostatnej SR sa gréckokatolícka cirkev teší rozvoju
Za 30 rokov od rozdelenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky na dva samostatné štáty sa gréckokatolícka cirkev, ku ktorej sa hlásia štyri percentá obyvateľstva (zhruba 220.000 veriacich), teší veľkému rozvoju. Pre TASR to uviedol hovorca eparchie Bratislava Stanislav Gábor.
Gréckokatolícka cirkev na Slovensku bola podobne ako ostatné cirkvi v bývalom Československu počas rokov komunizmu prenasledovaná a perzekvovaná.
“Podľa sovietskeho vzoru a modelu, ktorý sa po roku 1945 uplatnil aj v iných štátoch východného bloku, bola naša gréckokatolícka cirkev na tzv. Prešovskom sobore v apríli 1950 formálne pričlenená k pravoslávnej cirkvi a legislatívne postavená mimo zákon. Od roku 1950 do roku 1968 cirkev pred štátom formálne neexistovala,” opísal Gábor.
Až v roku 1968 mohla znovu začať verejne pôsobiť, avšak v značne oklieštenom rámci. Cirkev bola podľa Gábora skôr trpená, navonok povolená, ale zatlačená do chrámov a bol jej znemožnený akýkoľvek rozvoj. Svedčí o tom aj skutočnosť, že cirkev do februára 1990 nemala svojho biskupa.
“Tieto historické fakty treba pripomenúť preto, aby bolo zrejmé, že až po Nežnej revolúcii a po znovunadobudnutí náboženskej slobody mohlo dôjsť k rozvoju gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Jednou z prvých udalostí bolo vymenovanie prešovského sídelného biskupa v osobe Jána Hirku,” priblížil Gábor.
Ďalším veľkým momentom bolo vymenovanie pomocného biskupa pre prešovské biskupstvo, stal sa ním Milan Chautur, súčasný emeritný košický eparcha. Gábor pripomenul, že v roku 1989 pre celé Československo existovalo prakticky len jedno gréckokatolícke biskupstvo so sídlom v Prešove.
“Po rozdelení Československa v roku 1993 musel preto biskup Hirka zriadiť pre Čechy a Moravu, ktoré sa zrazu ocitli v susednom štáte, samostatný vikariát a na jeho čele vymenoval vikára, kňaza Ivana Ljavinca. Tento právny stav fungoval tri roky, až kým 18. januára 1996 Svätá stolica zriadila na území Českej republiky samostatný apoštolský exarchát so sídlom v Prahe a vyčlenila územie Čiech a Moravy z prešovského biskupstva, do ktorého aj po vzniku samostatnej Českej republiky stále cirkevno-právne, jurisdikčne patrilo,” vysvetlil hovorca.
Ďalším významným medzníkom v živote a cirkevno-územnom usporiadaní gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku bolo zriadenie novej územnej jednotky – košického apoštolského exarchátu, ide o súčasnú košickú eparchiu. Vznikla rozdelením prešovského biskupstva, a to 27. januára 1997 a zahŕňala prakticky územie Košického kraja.
.
“Gréckokatolícka cirkev teda už mala v SR svoje dve územnosprávne jednotky,” poznamenal Gábor.
Tento stav sa zmenil až v roku 2008, keď pápež Benedikt povýšil gréckokatolícku cirkev v Slovenskej republike na metropolitnú. Košický exarchát sa stal eparchiou a bola zriadená úplne nová eparchia – bratislavská. Jej ustanovenie súviselo s reorganizáciou štruktúry gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku a vytvorením metropolie sui iuris, pozostávajúcej z troch eparchií (Prešovskej archieparchie, Košickej eparchie a Bratislavskej eparchie) s metropolitným sídlom v Prešove.
Prieskum: Rozdelenie ČSFR považuje za prínos 45,8 percenta respondentov
Rozdelenie Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky považuje za prínos 45,8 percenta respondentov, z toho 18,7 percenta ho považuje za prínos s určitosťou. Takmer rovnaký podiel, 44,6 percenta respondentov rozdelenie za prínos nepovažuje, z toho 19,8 percenta si to myslí s určitosťou. Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu agentúry AKO pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky (TASR).
Agentúra prieskum realizovala v čase od 6. do 12. decembra na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov, ktorí odpovedali na otázku: “O pár dní si pripomenieme 30. výročie rozdelenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky a vznik samostatnej Slovenskej republiky. Je či nie je toto rozdelenie podľa vás pre občanov Slovenska prínosom?”
Rozdelenie ČSFR považuje za prínos spolu 45,8 percenta opýtaných (18,7 percenta uvádza, že to je určite prínos a 27,1 percenta, že je to asi prínos). Naopak, spolu 44,6 percenta opýtaných si myslí, že rozdelenie ČSFR nebolo prínosom (podľa 24,8 percenta asi nie je prínosom, podľa 19,8 percenta určite nie je prínosom).
Situáciu nevedelo posúdiť 8,8 percenta opýtaných a 0,8 percenta odmietlo na otázku odpovedať.
Za prínos rozdelenie ČSFR považujú nadpriemerne často najmladší, teda 18- až 33-roční respondenti, vzdelanejší, teda respondenti so stredoškolským vzdelaním s maturitou a vysokoškolským vzdelaním. Okrem toho obyvatelia Bratislavského, Prešovského a Žilinského kraja. Nadpriemerne často označujú rozdelenie za prínos voliči SNS, PS, OĽANO, SaS, mierne nadpriemerne aj voliči Hlasu-SD, Sme rodina a KDH.
Rozdelenie ČSFR negatívne hodnotia nadpriemerne často 50– až 65-roční respondenti a respondenti s najnižším vzdelaním. Okrem toho obyvatelia Nitrianskeho a Banskobystrického kraja. Nadpriemerne často hodnotia rozdelenie negatívne aj občania maďarskej národnosti a voliči strán Aliancia-Szövetség, Maďarské fórum, Republika, mierne častejšie aj voliči Smeru-SD.
Akcie amerických bánk sa vo štvrtok prudko prepadli v dôsledku rastúcich obáv, že clá Donalda Trumpa by mohli ekonomiku krajiny uvrhnúť do recesie.
Denník Financial Times uvádza, že bankový index KBW – jeden z najpopulárnejších ukazovateľov zdravia amerického bankového sektora – klesol o 8,7 %, čo by podľa spoločnosti FactSet mohlo byť najhorším dňom od júna 2020.
Akcie JPMorgan klesli o 6,5 %, Morgan Stanley stratila 8,2 % a Goldman Sachs sa prepadla o 8,1 %.
Holandská polícia informovala, že na námestí Dam v centre Amsterdamu vybuchlo vo štvrtok auto, ktoré zrejme podpálil jeho vodič pri pokuse spáchať samovraždu. Vodiča so zraneniami previezli do nemocnice. Medzičasom ho identifikovali ako 50-ročného Holanďana.
18:12
Poslanci z Progresívneho Slovenska uviedli, že transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.
Zdroje nemeckého ministerstva obrany uviedli, že nemecká armáda plánuje investície do bojových dronov. Podľa nich majú byť príslušné zmluvy podpísané v nasledujúcich dňoch.
17:59
Súd v Rusku odsúdil na 14 rokov väzenia muža za založenie požiaru na železničnom zariadení. Podľa štvrtkového vyjadrenia súdu išlo o sabotáž v prospech Ukrajiny.
Poslanci vládnej koalície predkladajú do parlamentu uznesenie, ktoré sa má týkať verejných zhromaždení. Na tlačovej besede to avizoval podpredseda Národnej…
03. 04. 2025 |Z domova|
2 min. čítania |0 komentárov
03. 04. 2025 |Z domova|
2 min. čítania |0 komentárov
Slovenská národná strana vyzvala predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD), aby z pozície európskeho komisára, ktorý zastupuje Slovenskú republiku, odvolal…
03. 04. 2025 |Z domova|
2 min. čítania |0 komentárov
03. 04. 2025 |Z domova|
2 min. čítania |0 komentárov
Iniciatíva Mier Ukrajine tesne pred ďalšou vlnou protestov opäť pritvrdzuje. Tentokrát obvinili predsedu vlády, že zákonom o lobingu podreže Slovensku…
03. 04. 2025 |Komentáre|
4 min. čítania |0 komentárov
03. 04. 2025 |Komentáre|
4 min. čítania |0 komentárov
Akcie amerických bánk sa vo štvrtok prudko prepadli v dôsledku rastúcich obáv, že clá Donalda Trumpa by mohli ekonomiku krajiny uvrhnúť do recesie.
Denník Financial Times uvádza, že bankový index KBW – jeden z najpopulárnejších ukazovateľov zdravia amerického bankového sektora – klesol o 8,7 %, čo by podľa spoločnosti FactSet mohlo byť najhorším dňom od júna 2020.
Akcie JPMorgan klesli o 6,5 %, Morgan Stanley stratila 8,2 % a Goldman Sachs sa prepadla o 8,1 %.
Holandská polícia informovala, že na námestí Dam v centre Amsterdamu vybuchlo vo štvrtok auto, ktoré zrejme podpálil jeho vodič pri pokuse spáchať samovraždu. Vodiča so zraneniami previezli do nemocnice. Medzičasom ho identifikovali ako 50-ročného Holanďana.
18:12
Poslanci z Progresívneho Slovenska uviedli, že transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.
Zdroje nemeckého ministerstva obrany uviedli, že nemecká armáda plánuje investície do bojových dronov. Podľa nich majú byť príslušné zmluvy podpísané v nasledujúcich dňoch.
17:59
Súd v Rusku odsúdil na 14 rokov väzenia muža za založenie požiaru na železničnom zariadení. Podľa štvrtkového vyjadrenia súdu išlo o sabotáž v prospech Ukrajiny.
Dánsko ohlásilo ďalší balík pomoci pre Ukrajinu s cieľom posilniť jej protivzdušnú obranu i delostrelectvo. Balík v celkovej hodnote približne 898 miliónov eur určený na roky 2025 až 2027 a patrí k dosiaľ najväčším zo strany tejto severskej krajiny.
17:21
Poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz vyhlásil, že Poľsko chce v roku 2026 vynaložiť na obranu päť percent svojho HDP.
17:12
Bulharská vláda prežila v parlamente hlasovanie o vyslovení nedôvery, ktoré voči nej iniciovala opozičná strana Obnova.
Macron vyzval francúzske podniky, aby v súvislosti s Trumpovými clami zastavili investície v USA, a pripustil odvetné opatrenia.
„V reakcii na americké clá sme pripravení na všetko. Nie je vylúčené použitie protimonopolných nástrojov EÚ voči USA. Všetky prostriedky na riešenie amerických ciel sú na stole,“ povedal francúzsky prezident.
Podľa Progresívneho Slovenska prináša návrh zákona o prioritných okresoch, o ktorom rokuje parlament, viaceré riziká. Vyzvali preto Samuela Migaľa, aby návrh zákona stiahol.
Vojnoví blogeri uvádzajú, že ruské jednotky sa vo štvrtok v západoruskej Kurskej oblasti dostali do ťažkých bojov s ukrajinskými silami.
16:09
Trump sa vyjadril k clám, ktoré zaviedol voči všetkým krajinám. Verí, že budú prospešné pre USA.
„Operácia je dokončená! Pacient prežil a uzdravuje sa. Predpoveď: pacient bude oveľa silnejší, väčší, lepší a odolnejší ako kedykoľvek predtým. Urobme Ameriku opäť veľkou!“ – napísal prezident Spojených štátov na svojej sociálnej sieti.
Voliči v Lichtenštajnsku rozhodli o zastavení štátneho financovania lichtenštajnského verejnoprávneho rozhlasu a vláda nedokázala nájsť spôsob, ako ho sprivatizovať. Preto vo štvrtok zmizne z éteru.
Washington ukladá clá všetkým krajinám na základe princípu reciprocity, povedal americký prezident Donald Trump. V blízkosti Bieleho domu sa začal prejav…
Rozhodnutia úradov v súvislosti s prepuknutím vírusu slintačky a krívačky na Slovensku, ktoré však kopírujú pravidlá EÚ pre riešenie tohto typu problémov, vyvolali…
03. 04. 2025 |Z domova|
5 min. čítania |0 komentárov
03. 04. 2025 |Z domova|
5 min. čítania |0 komentárov
Akcie amerických bánk sa vo štvrtok prudko prepadli v dôsledku rastúcich obáv, že clá Donalda Trumpa by mohli ekonomiku krajiny uvrhnúť do recesie.
Denník Financial Times uvádza, že bankový index KBW – jeden z najpopulárnejších ukazovateľov zdravia amerického bankového sektora – klesol o 8,7 %, čo by podľa spoločnosti FactSet mohlo byť najhorším dňom od júna 2020.
Akcie JPMorgan klesli o 6,5 %, Morgan Stanley stratila 8,2 % a Goldman Sachs sa prepadla o 8,1 %.
Holandská polícia informovala, že na námestí Dam v centre Amsterdamu vybuchlo vo štvrtok auto, ktoré zrejme podpálil jeho vodič pri pokuse spáchať samovraždu. Vodiča so zraneniami previezli do nemocnice. Medzičasom ho identifikovali ako 50-ročného Holanďana.
18:12
Poslanci z Progresívneho Slovenska uviedli, že transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.
Nemecký poslanec Európskeho parlamentu Petr Bystroň je obvinený zo šírenia nacistických obrázkov a zbavený poslaneckej imunity. Takmer pred troma rokmi…
02. 04. 2025 |Zo zahraničia|
4 min. čítania |0 komentárov
02. 04. 2025 |Zo zahraničia|
4 min. čítania |0 komentárov