Meno Tibora Gašpara sa po pol roku opäť objavuje v médiách. Hoci je už dávno preč z funkcie, zo strany slušných existuje neustále snaha ísť po ňom a zlikvidovať ho.
Doterajšie vyšetrovanie jednostranne zameraným masmédiám zobralo vietor z plachiet, keď sa im napriek veľkej snahe nepodarilo objaviť žiadne spojenie medzi vládnou mocou a zločincami, ktorí Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili, keďže zatiaľ sú skôr náznaky, že vietor by mohol fúkať skôr z opačnej strany. Preto sa teraz ako slamky chytili údajnej informácie, že polícia na Gašparov podnet vraj mala pol roka pred Kuciakovou vraždou v policajných záznamoch hľadať o ňom informácie.
Saková povedala, že sa tak rozhodli, aby prispeli k uvoľneniu atmosféry a zníženiu tlaku na jeho osobu. “A aby skutočne nevznikali dojmy, že jeho pôsobenie na ministerstve vnútra by mohlo ovplyvňovať proces vyšetrovania” doplnila.
Gašpar podľa jej slov vo štvrtok vo funkcii poradcu končí.
Na otázky, či sa potvrdili informácie o nariadení na lustráciu záznamov o Jánovi Kuciakovi, odpovedala, že chce počkať na výsledky vyšetrovania. “Toto všetko majú na starosti orgány činné v trestnom konaní a počkáme si na výsledky vyšetrovania. Nechcela by som hovoriť nejaké moje domnienky a nejaké moje pocity,” povedala ministerka. Saková nepotvrdila, že by bola v hre aj otázka jej demisie.
Tibor Gašpar vydal ako reakciu na tieto mediálne a politické hry nasledujúce exkluzívne vyhlásenie pre Hlavné správy:
Pôvodne som sa k veci nechcel bližšie vyjadrovať, nakoľko tak ako predseda vlády a pani ministerka vnútra, aj ja vychádzam len z medializovaných informácií. Od môjho odstúpenia z pozície policajného prezidenta, tieto online priamo z vyšetrovacieho spisu poskytuje bulvárna novinárka Tódová z Denníka N s bulvárnou novinárkou Šimíčkovou z týždenníka Plus 7 dní.
Chcel by som zdôrazniť, že doposiaľ som nebol kontaktovaný orgánmi činnými v trestnom konaní a údajné tvrdenia policajta Vorobjova sú mi známe z vyššie uvedeného bulváru. Ako som uviedol už niekoľkokrát, kategoricky odmietam všetky obvinenia, ktoré voči mojej osobe opätovne smerujú tie isté liberálne médiá, ktoré sa pokúšali za asistencie prezidenta tejto krajiny o „slovenský majdan“ na jar minulého roku a neváhali k tomu zneužiť vraždu dvoch mladých ľudí.
Liberálne médiá za asistencie prezidenta Kisku a politickej opozície, tak ako po vražde novinára Kuciaka a jeho priateľky, opäť volajú po mojom odvolaní z pozície poradcu na základe nepravdivých a nepreverených informácií. Informácií, ktoré sú predkladané verejnosti neúplne, skreslene, bez základného overenia, a najmä koordinovaným spôsobom.
Manipulujú verejnou mienkou ako za čias normalizačných procesov a stavajú sa do polohy sudcov a morálnych autorít. Ich cieľom je aj za cenu porušovania zákonov tejto krajiny agresívnym spôsobom pošpiniť povesť ľudí, ktorí prejavujú iné názory, než je ich vlastné videnie sveta a tejto spoločnosti, zastrašovať a vyvolávať voči týmto ľuďom negatívne nálady a nenávisť. Nehľadia na ľudskú dôstojnosť a súkromie.
Vo svojej arogancii „bojujú“ proti nenávisti na internete šírením vlastnej nenávisti. Neváhajú nezákonne zasahovať do súkromných vzťahov. Pod pláštikom investigatívnej žurnalistiky plnia úlohy najmä svojich zamestnávateľov. Objektívnosť informovania a novinárska etika, to sú pre nich prázdne pojmy a frázy. Bez akýchkoľvek zábran porušujú ochranu osobnosti, ochranu utajovaných skutočností, telekomunikačné tajomstvo, bankové tajomstvo a iné.
Za veľmi smutný považujem fakt, že prezident Kiska, voči ktorému, resp. jeho spoločnosti je niekoľko reálnych podozrení zo spáchania trestnej činnosti, ktoré sa stále vyšetrujú a vyšetrovali už za môjho pôsobenia ako policajného prezidenta, sa opätovne stavia do pozície morálnej autority a vyjadruje rozhorčenia nad vymyslenými podozreniami voči mojej osobe. Čo viac potrebuje pán prezident Kiska, aby použil rovnaký meter voči sebe ako voči mne a odstúpil? Kto iný, ak nie predstavitelia štátu majú rešpektovať prezumpciu neviny?
Na ministerku vnútra je vyvíjaný tlak, aby som odstúpil z pozície poradcu napriek tomu, že sa verejne vyjadrila, že nemá dostatočné informácie na svoje rozhodnutie, len tie, ktoré priniesli bulvárne médiá. Pre mňa dnes nie je dôležitá otázka môjho ďalšieho pôsobenia vo funkcii poradcu na ministerstve vnútra, ale očistenie môjho mena od vymyslených podozrení.
Rozhodol som sa odstúpiť z pozície poradcu, aby som predišiel tlaku liberálnych médií, prezidenta Kisku a opozičných poslancov na ministerku vnútra. Chcem nezávisle, čo najskôr urobiť všetko pre očistenie môjho mena a ochrániť svoju rodinu od hyenizmu niektorých novinárov. Nechcem, aby táto otázka bola opäť zneužitá na vyvolávanie nenávistných nálad v spoločnosti a jej majdanizáciu. Nechcem, aby sa prezident Kiska priživoval na tejto otázke.
Tibor Gašpar
Saková sa stretla s prezidentom Kiskom
Ministerka po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom zdôraznila, že informácie o viacerých podozreniach z prepojenia polície na niektoré organizované skupiny a lustráciu záznamov má len z médií. Keďže nie je orgánom činným v trestnom konaní, nemôže sa podľa svojich slov oboznamovať s informáciami z vyšetrovania. Poprela, že by sa vo funkcii ministerky cítila akokoľvek pod tlakom bývalého ministra Roberta Kaliňáka, alebo expremiéra Roberta Fica (obaja Smer-SD).
V prípade, ak by bola vznesená požiadavka na zbavenie mlčanlivosti niektorých príslušníkov polície, bude na ňu reagovať operatívne. Doplnila to po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom, na ktorom sa rozprávali aj o aktuálnej situácii, činnostiach a úlohách v Policajnom zbore.
“Možno sme tak trošku aj zhodnotili činnosť polície od nástupu môjho a nového policajného prezidenta,” uviedla Saková. Rozhodnutie o odchode Gašpara z funkcie podľa jej slov Kiska akceptoval.
Ohľadom súčasného šéfa finančnej spravodajskej jednotky a bývalého riaditeľa odboru podpory riadenia Pavla Vorobjovova ministerka povedala, že bude vypočutý v rámci vyšetrovania. “Potom budeme vedieť o nejakom ďalšom jeho personálnom pôsobení,” doplnila. Ak to však bude po ukončení vyšetrovania nevyhnutné, policajný prezident Milan Lučanský podľa nej prijme personálne opatrenia.
Vorobjov mal podľa informácií Denníka N vypovedať, že vykonal lustráciu novinára Jána Kuciaka v policajnej databáze v čase pred jeho vraždou. Urobiť tak mal na príkaz vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v stredu (30. 1.) po rokovaní vlády povedal, že Gašpar tieto tvrdenia odmieta.