O zavedení garantovaného príjmu sa hovorí najmä vo vyspelých a bohatých krajinách. Vo Fínsku by sa mali od roku 2017 vyplácať stovky eur mesačne. Pilotný projekt spustia Helsinky.
V Holandsku zvažuje zaviesť garantovaný príjem približne dvadsať radníc. Najďalej v projekte je mesto Utrecht, ktoré tento rok štartuje skúšobný program, ktorý sa zatiaľ vzťahuje na existujúcich príjemcov sociálnych dávok. Štyri skupiny zhruba päťdesiatich ľudí budú dostávať v prepočte približne 888 eur. Len jedna skupina z nich však dostane peniaze bez akejkoľvek činnosti. V programe je skupina, ktorá bude musieť vykonávať drobné práce pre mesto – napríklad nákupy pre seniorov a chorých. Testovať budú aj príjemcov, ktorým peniaze odoberú, keď si nájdu prácu. V programe je aj kontrolná skupina, ktorej budú ponechané súčasné príspevky od štátu. Niektoré holandské mestá plánuje nápad nasledovať.
O garantovanom príjme rozhodnú aj Švajčiari. Podľa informácií iDNES.cz pokiaľ by návrh prešiel referendom, ľudia by mali nárok na príjem vo výške približne 2 219 eur.
Ak štáty príjmu uvedené opatrenie, bude otázne, aký to bude mať dopad na migračnú vlnu. Podľa Jiřího Weigla utečenci údajne hľadajú záchranu, ale vyberajú si najviac sociálne štáty Európy (viac TU). A nimi sa po prijatí garantovaného príjmu Fínsko, Holandsko a Švajčiarsko stanú. Hoci niektoré krajiny povinné kvóty odmietajú, podľa Weigla je však prerozdelenie utečencov pre nemeckú kancelárku Agnelu Merkelová kľúčové. Tá totiž nehovorí o zastavení migrácie ani o jej strope, ale stále presadzuje prerozdeľovanie.
Podobný názor má aj bývalý český prezident Václav Klaus, ktorý za jeden z faktorov ponuky príchodu utečencov do Európy považuje zmenu Európy na sociálny štát, kde spoločnosť umožňuje niektorým ľuďom žiť bez toho, aby museli pracovať.