Londýn 2. septembra (TASR) – Anglický futbalový klub Stoke City získal na hosťovanie do konca sezóny Stephena Irelanda z konkurenčnej Aston Villy. Dvadsaťsedemročný stredopoliar už pôsobil pod vedením súčasného kouča Stoke Marka Hughesa v Manchestri City.
NAŽIVO
Finančné riaditeľstvo SR a Fakulta informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (FIIT STU) v Bratislave podpísali memorandum o spolupráci zamerané na vývoj a implementáciu informačného systému SAFE. Cieľom spolupráce je prepojiť výskumné kapacity akademického prostredia s praktickými potrebami verejného sektora v oblasti informačných technológií finančnej správy (FS). Informoval o tom v utorok hovorca FS Daniel Kováč.
Čítať viac | 10:42Policajtom z odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Žiline sa podarilo vypátrať páchateľa aprílového požiaru auta v Žiline. Ako informovala žilinská krajská polícia na sociálnej sieti, obvineniu z prečinu poškodzovania cudzej veci čelí 33-ročný muž.
Čítať viac | 10:20Opozícia nesúhlasí s tým, aby Peter Kmec (Hlas-SD) a poslanec za Slovenskú národnú stranu (SNS) Miroslav Radačovský reprezentovali Slovensko ako veľvyslanci. Prezidenta Petra Pellegriniho žiadajú, aby zasiahol.
Čítať viac | 10:09Domácnosti v kvalitne obnovených bytových domoch môžu znížiť svoje energetické náklady o desiatky percent. Pri vhodnej kombinácii zateplenia, kvalitných okien, moderného zdroja tepla a chladu a obnoviteľných zdrojov energie sa úspory môžu bežne pohybovať na úrovni 30 až 50 % oproti pôvodnému stavu. Uviedol to Andrea Pancotti zo spoločnosti Slovenské elektrárne – energetické služby, s.r.o.
Čítať viac | 10:04Predsedníčka Valného zhromaždenia OSN Annalena Baerbocková vyzvala na reformu OSN. Zdôraznila, že organizácia je napriek kritike a geopolitickému napätiu stále nevyhnutná a nemá alternatívu. Podľa nej sa reformy roky zasekávali na mocenských sporoch medzi členskými štátmi a je potrebné brániť Chartu OSN aj medzinárodné právo.
10:01V Iráne popravili troch mužov odsúdených za znásilnenie detí. Ako informovala agentúra AFP, dvaja z nich znásilnili 14‑ročného chlapca v roku 2024, tretí v roku 2025 znásilnil a zavraždil desaťročné dieťa. Irán patrí k štátom s najvyšším počtom popráv, ktoré medzinárodné organizácie často kritizujú pre netransparentné procesy.
10:00USA zvažujú rozmiestnenie jadrových zbraní aj v ďalších európskych štátoch NATO, najmä na východnom krídle blízko Ruska. Podľa Financial Times ide o reakciu na rastúce obavy spojencov z krokov Moskvy a neistotu okolo americkej prítomnosti v Európe. Rokovania sú dôverné a zatiaľ bez konkrétnej dohody.
09:58V Iowe vyšetrujú streľbu, pri ktorej zahynulo šesť ľudí. Polícia predpokladá, že páchateľom bol ich príbuzný Ryan Willis McFarland, ktorý po konfrontácii s policajtmi spáchal samovraždu.
Štyri obete našli v dome v Muscatine, ďalších dvoch príbuzných neskôr v iných častiach mesta. Vyšetrovanie pokračuje, informovala agentúra AP.
09:55Bratislavské Kino Lumiére pripravilo na leto nový cyklus Divadlo v kine. Každý mesiac v ňom uvedie záznam predstavenia z londýnskeho National Theatre so svetovými hereckými osobnosťami. TASR o tom informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ).
Čítať viac | 09:46Európska únia (EÚ) sa v pondelok dohodla na sprísnení migračných pravidiel, ktoré umožnia zriaďovanie tzv. návratových centier mimo jej územia. Európski zákonodarcovia a členské štáty dosiahli predbežný kompromis v rámci reformy pripravenej pod tlakom na obmedzenie migrácie, čo otvára cestu k jej finálnemu schváleniu.
Čítať viac | 09:40Slovensko a India podpísali Dohodu o zamestnávaní rodinných príslušníkov pracovníkov diplomatických misií a Dohodu o vízovej výnimke pre držiteľov diplomatických pasov. V pondelok (1. 6.) v Bratislave tak urobil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Marek Eštok a veľvyslankyňa Indickej republiky na Slovensku Apoorva Srivastavová. TASR o tom informoval odbor komunikácie rezortu.
Čítať viac | 09:18Francúzsky minister zahraničných vecí v utorok vyhlásil, že nič nemôže ospravedlniť prítomnosť izraelských vojakov hlboko na území Libanonu potom, ako Izrael uskutočnil najhlbšiu pozemnú operáciu v krajine za posledné dve desaťročia.
Čítať viac | 09:05Ministerstvo hospodárstva (MH) SR zverejnilo balík opatrení na podporu rastu slovenskej ekonomiky, ktorým sa bude v utorok zaoberať Hospodárska a sociálna rada vlády SR (tripartita). Týkajú sa napríklad cien elektriny, využitia modernizačného fondu, znižovania byrokracie či zvýšenia balíka financií pre energeticky náročné podniky z výnosov predaja emisných povoleniek. Všetky zmeny sú súčasťou jedného návrhu zákona.
Čítať viac | 08:28Guterres vyhlásil, že misia UNIFIL musí v Libanone pokračovať aj po roku 2026. V správe pre Bezpečnostnú radu OSN predstavil viacero možností, no všetky rátajú s prítomnosťou jednotiek OSN, ktoré by pomáhali udržiavať prímerie a podporovali libanonskú armádu, informovala AFP.

Taiwanské cvičné vojenské lietadlo sa počas simulácie poruchy motora zrútilo a obaja piloti zahynuli. Podľa agentúry AFP stroj spadol na konci dráhy základne v meste Kao-siung. Armáda vytvorila tím, ktorý má haváriu vyšetriť.
08:14Florida zažalovala spoločnosť OpenAI a jej šéfa Sama Altmana. Tvrdí, že chatbot ChatGPT ohrozuje mladistvých tým, že u nich vytvára závislosť a nabáda ich k škodlivému správaniu. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Rusko si predvolalo litovskú diplomatku na protest proti exhumácii tiel sovietskych vojakov v obci Vievis. Ako uviedla agentúra AFP, Moskva označila zásah na tamojšom cintoríne za „barbarský“ a „znesväcujúci“ čin, ktorý podľa nej uráža pamiatku padlých vojakov.
08:06Nočné ruské útoky na Ukrajinu si vyžiadali najmenej deväť mŕtvych a viac než 80 zranených. Úrady hlásia obete v Kyjeve aj v Dnepropetrovskej oblasti, kde boli poškodené obytné budovy a autá. V Charkove utrpelo zranenia ďalších desať ľudí. Ako informovala agentúra Reuters, útoky prišli po tom, čo Moskva vopred varovala pred rozsiahlejšou ofenzívou.
07:25Desiatky krajín na pôde Bezpečnostnej rady OSN odsúdili Rusko za útok dronom, ktorý zasiahol obytný dom v rumunskom meste Galati. Vo vyhlásení 56 štátov rumunská ministerka zahraničia Oana Toiuová uviedla, že takéto konanie je v rozpore s medzinárodným právom a musí sa skončiť, informovala agentúra AFP.

07:22
Izraelská armáda oznámila, že protivzdušná obrana v noci zachytila dva projektily vypálené z Libanonu na sever Izraela. Incident prišiel len pár hodín po tom, čo Donald Trump vyhlásil, že boje medzi Izraelom a Hizballáhom sa zastavia. Armáda dodala, že zaznamenala aj podozrivý objekt, ktorý dopadol pri hraniciach, no hlásené neboli žiadne obete, informovala agentúra AFP.
07:12O tom, ako lepšie pripraviť región na dôsledky zmeny klímy a extrémne prejavy počasia, hovorili účastníci Regionálneho klimatického fóra, ktoré Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) organizoval vo štvrtok 28. mája v obci Látky v okrese Detva. Na podujatí sa zúčastnilo viac ako 110 účastníkov zo 70 organizácií, nechýbali medzi nimi zástupcovia samospráv, štátnej správy, odborných a akademických inštitúcií, záchranných zložiek, mimovládneho aj súkromného sektora.
Čítať viac | 06:59Meteorológovia potvrdili, že nedeľné búrky na juhu Česka sprevádzali dve slabé tornáda – jedno pri Netoliciach a druhé pri Týne nad Vltavou. Prvé sa objavilo po 15.00 h v okolí obcí Chvalovice, Babice a Strýčice. Podľa portálu Novinky.cz v regióne vznikli škody, no zatiaľ nie je jasné, do akej miery ich spôsobilo samotné tornádo.
06:55Spoločnosť Anthropic, výrobca chatbota Claude, oznámila, že dôverne podala žiadosť o prvotnú verejnú ponuku akcií (IPO), keďže firmy v oblasti umelej inteligencie v Silicon Valley hľadajú obrovské finančné prostriedky na podporu rýchleho rastu sektora.
Čítať viac | 06:47Donald Trump vyjadril nádej, že Izrael a Hizballáh ukončia boje „navždy“. Tvrdí, že obe strany súhlasili so zastavením paľby, no izraelský premiér Benjamin Netanjahu upozornil, že Izrael zaútočí na ciele v Bejrúte, ak útoky Hizballáhu neustanú. Trump zároveň oznámil, že USA nepošlú do Bejrútu žiadne jednotky. Upozornila na to agentúra AFP.
06:45Vyjednávači Európskeho parlamentu a členských štátov dosiahli predbežnú dohodu o novom nariadení, ktoré má zrýchliť návrat nelegálne pobývajúcich osôb a umožniť zriadenie návratových centier pre zamietnutých žiadateľov o azyl mimo územia EÚ. Podľa cyperského predsedníctva má dohoda posilniť dôveryhodnosť migračnej politiky Únie a zjednotiť postupy pri vyhosťovaní. Dokument ešte musí formálne schváliť Európsky parlament a členské štáty, informujú agentúry AFP a DPA.
06:43























