Moskva 27. júna 2023 (HSP/indianpunchline/Foto:TASR/AP-Prigozhin Press Service)
Televízia CNN a po nej denník New York Times v nedeľu priniesli informáciu, že USA a západné tajné služby skutočne vedeli o neúspešnom pokuse o prevrat, ktorý v piatok večer uskutočnil Jevgenij Prigožin, šéf ruskej vojenskej skupiny Wagner Group, “už dlhší čas a pripravovali sa na takýto krok, vrátane hromadenia zbraní a munície”
Nevieme však, v akom okamihu sa o tom dozvedeli ruské tajné služby, píše významný indický medzinárodný pozorovateľ, veľvyslanec M. K. Bhadrakumar. Kremeľ konal rázne, rozhodne a prezieravo v reálnom čase, aby pokus o prevrat v priebehu niekoľkých hodín zmaril. V sobotu večer šéf zahraničnej rozviedky Sergej Naryškin oznámil, že pokus o prevrat zlyhal. Ruské orgány čakali na Prigožinov krok.
Je len prirodzené, že ruská rozviedka bola po celý čas silne prítomná priamo vo Wagnerovom stane. Do čerta, je to vojnová zóna, kde osud Ruska visí na vlásku. Prichádza mi na um text slávnej piesne od Stinga: “Každý tvoj nádych / A každý tvoj pohyb / Každé puto, ktoré pretrhneš/Každý tvoj krok/Budem ťa sledovať…
A zbor následne spieva: “Ach, či nevidíš, že mi patríš? / Ako ma bolí moje úbohé srdce / Pri každom tvojom kroku…
Tak ako CIA alebo väčšina spravodajských organizácií, aj FSB psychoanalyzuje poznámky svojich cieľov, aby v nich našla hlboké významy. Robia to rutinne a majú vyškolených analytikov, ktorí sa venujú len tomu.
Pozornosti ruských spravodajských analytikov by neuniklo, že Prigožinove reči a bláboly z Donecka z jesene a zimy minulého roka sa pôvodne začali týkať operačných aspektov vojnového frontu Bachmut v Doneckej oblasti, ale postupne začali nadobúdať politický podtón, čo napokon vyvrcholilo jeho neuveriteľným vyhlásením, že zmyslom existencie špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine od februára 2022, boli samé bláboly.
Ešte zvláštnejšie je, že tento človek, ktorý bol fyzickým svedkom bitky pri Bachmute, dospel k bizarnému záveru, že Kyjev alebo NATO nemajú voči Donbasu alebo Rusku žiadne nekalé úmysly.
Preto je tu “známe známe”, že ruská rozviedka mala inštrukcie byť v “režime odpočúvania”, dať voľný priebeh vírom v bitke pri Bachmute, kde bol Wagner na mieste vodiča. (Zaujímavé však je, že v istom okamihu, na Prigožinovu nevôľu, začala Moskva na bachmutskom fronte popri Wagnerových bojovníkoch selektívne nasadzovať aj pravidelné jednotky. )
V sobotu, keď sa ukázalo, že ruské orgány doslova čakajú s plánom na zmarenie Prigožinovho pokusu o štátny prevrat, najvyšší predstavitelia amerických tajných služieb začali konať a informovali médiá. Dokonca aj čečenská domobrana bola v pohotovosti.
Rozhodujúcim prvkom dohody uzavretej s Prigožinom bolo, že nebude trestne stíhaný, ale musí sa jednoducho stratiť. A kde inde na planéte Zem by sa dalo jeho vyhnanstvo zariadiť lepšie ako v Bielorusku pod láskavým pohľadom prezidenta Alexandra Lukašenka?
Teraz sa možno niekedy od Lukašenka, ktorý má problém udržať dlho tajomstvo, dozvieme, kedy presne by ho Putin vzal do dôvernosti na základe “potreby vedieť”. Je až neuveriteľné, že takáto zložitá dohoda bola možná v priebehu niekoľkých hodín prostredníctvom kľukatých trojstranných rokovaní medzi Moskvou, Minskom a Rostovom na Done, aj keď sa k Moskve blížila odpadlícka Wagnerova kolóna.
Zaujímavou podzápletkou je, že Lukašenko uprostred celej tejto hustej premávky rokoval aj s Nurusultanom Nazarbajevom, bývalým kazašským diktátorom, ktorý stál na čele prozápadného režimu v Astane a po takmer troch desaťročiach vládnutia bol odstavený od moci po neúspechu podobného pokusu o prevrat podporovaného Spojenými štátmi ako Prigožinov pokus v zime 2021 – 2022, ktorý bol tiež potlačený s pomocou síl CSTO (ruských vojsk) pod vedením ruského generála.
Predchádzajúci deň sa Putin rozprával s dvoma stredoázijskými lídrami – kazašským prezidentom Jomartom Tokajevom a uzbeckým prezidentom Šavkatom Miromonovičom Mirzijojevom. Vymenil si s nimi nejaké dôležité informácie? Obe tieto krajiny totiž v poslednom čase čelia západným sprisahaniam s cieľom zmeniť režim. Mimochodom, vzhľadom na záujmy Moskvy na Ukrajine sa čínsky prezident Si Ťin-pching zapojil do upevňovania stability a bezpečnosti stredoázijského regiónu.
Je zrejmé, že v Kazachstane, ktorý sa nachádza medzi Ruskom a Čínou a je z geopolitického hľadiska najdôležitejším kúskom nehnuteľnosti v Strednej Ázii, sa niečo vážne dialo.
S najväčšou pravdepodobnosťou na to narážal americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, keď v nedeľu pre televíziu ABC povedal, že situácia s pokusom o prevrat v Rusku “sa stále vyvíja… Nechcem špekulovať a nemyslím si, že sme videli poslednú epizódu”. To však znamená, že Blinken má za sebou konzistentnú históriu, keď sa vo svojich hodnoteniach o Rusku príšerne mýlil – počnúc smrteľným úderom, ktorý mali “pekelné sankcie” zasadiť ruskej ekonomike; Putinovým udržaním sa pri moci; katastrofálnou porážkou Ruska na Ukrajine; nedostatkami ruskej armády; neúprosným vojenským víťazstvom Kyjeva a tak ďalej.
V tomto prípade má dôvod cítiť sa rozhorčený najmä kvôli veľkolepej jednote ruského štátu, politickej elity, médií, regionálnej a federálnej byrokracie a vojenského a bezpečnostného establišmentu, ktoré sa spojili za Putinom. Je pravdepodobné, že Putinova politická pozícia je teraz v Rusku nespochybniteľná a nenapadnuteľná a Američania musia s touto skutočnosťou žiť ešte dlho po odchode Joea Bidena zo scény.
Do budúcnosti
Kremeľ prijal veľmi premyslenú stratégiu. Z doteraz dostupných informácií vyplýva, že má týchto päť kľúčových prvkov:
- Hlavnou prioritou je zabrániť krviprelievaniu, aby sa život pohol ďalej a neutrpela pozornosť vojne na Ukrajine, ktorá je v bode zlomu;
- Bezprostredne treba dosiahnuť, aby niekoľko odpadlíkov z Vagnerovej armády a Prigožin opustili Rostov na Done a vrátili sa do svojich táborov v Lugansku;
- Klinicky oddeliť Prigožina od zvyšku Wagnerovej skupiny (v skutočnosti sa k jeho vzbure nepridal ani jeden Wagnerov veliteľ alebo dôstojník);
- Ponúknuť imunitu väčšine príslušníkov skupiny Wagner – samozrejme, okrem účastníkov prevratu – a uľahčiť ich formálne začlenenie do rezortu obrany. To znamená, že logika vytvorenia Wagnerovej skupiny ministerstvom obrany (a nemenovanou prísne tajnou agentúrou vnútornej bezpečnosti) stále platí, ale už to nebude kvázi štátna sila, ale bude mať sídlo a meno a povedú ju určení profesionálni vojenskí velitelia namiesto voľakedajších lovcov šťastia, ako bol Prigožin).
- Prinútiť Prigožina odísť do Bieloruska, čo nebolo ťažké, keď si uvedomil, že by mal požiadať o milosť nikoho iného ako Putina (ktorý súhlasil s bezpečným odchodom oligarchu do Bieloruska).
Posledný prvok je úplne fascinujúci. Kremeľ je na Prigožina nesmierne nahnevaný pre jeho poburovateľské správanie, ale zároveň si je vedomý – pravdepodobne na základe spravodajských informácií -, že bol manipulovaný západnými mocnosťami. Samozrejme, že za to bude musieť zaplatiť nejakú cenu. Prigožin už nikdy nezíska späť svoje vysoké postavenie oligarchu s osobným majetkom 1,2 miliardy dolárov ani rozprávkový životný štýl, ktorý viedol.
Ale 62-ročný oligarcha je aspoň ušetrený možného dvadsaťročného trestu odňatia slobody. To sa zhoduje s Putinovým postupom voči oligarchom vo všeobecnosti.
Nemýľte sa, Lukašenko nakoniec Prigožina prinúti spievať – skôr neskôr – a pieseň bude vysielaná naživo do Kremľa. A to vysvetľuje veľkú nervozitu vo Washingtone, ktorý vyvolal strašidlo jadrovej vojny atď. aby dodal spinu na odpútanie pozornosti od sprisahania CIA s cieľom destabilizovať Rusko. Neodolateľný ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov to nazýva “búrlivým prúdom vedomia”.
Je isté, že teraz, keď sa sprisahanie CIA, MI6 a Prigožina nepodarilo, z jeho trosiek sa zrodia nové západné naratívy ako Fénix z popola. A spiace bunky USA v zahraničí, vrátane indických médií, budú tento príbeh papagájovať.
Ale nie na dlho. To, čo nás čaká, je totiž prejavom pevného odhodlania Kremľa – a samotného Putina – hľadať úplne vojenské riešenie ukrajinskej krízy. Putin minulý týždeň vyhlásil – pravdepodobne v očakávaní búrky, ktorá sa chystá na obzore -, že vojna sa skončí, keď na bojisku nezostane žiadna ukrajinská armáda ani zbrane NATO.
Prečítajte si oficiálny prepis videokonferencie, ktorú Putin uskutočnil minulý štvrtok, bezprostredne pred Prigožinovým pokusom o prevrat, s plným kvórom Bezpečnostnej rady (postsovietske ruské “politbyro”), ktorý približuje náladu v Kremli a poskytne určité informácie o tom, čo možno očakávať na ukrajinských bojiskách v budúcnosti. Je to obrovský signál dopredu pre “kolektívny Západ”, že sa na nič nezabudne.
Viac sa dočítate
Naozaj to bola Prigožinova vzbura alebo len vopred dohodnutá PSYOP?
Ako prebiehali najdôležitejšie rokovania s Prigožinom
Západ sa na jeden krátky deň stal roztlieskavačkou Prigožina
Je Prigožin skutočný Slim Shady?