Kyjev 10. septembra 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Libkos)
Ukrajinskí diverzanti na Dnepri sa snažia odlákať ruské jednotky od Záporožia. Na južnom krídle frontu pokračuje protitankový boj. Rusi zasahujú ukrajinské delostrelectvo, tylové jednotky a riadiace strediská bezpilotných lietadiel
Na pravom brehu Dnepra ruské delostrelectvo zničilo dva veľké muničné sklady: v oblasti Michajlovky 121. brigády teritoriálnej obrany a pri Tjaginke 106. brigády teritoriálnej obrany.
V oblasti obce Ponjatovka a v Chersonskom okrese Korabelnyj sa nachádzali mínometné posádky, uviedol Roman Kodrjan, vedúci tlačového strediska skupiny Dneper. Pri Otradokamensku bolo kontrolné stanovište dronov: odtiaľto sa vypúšťajú drony smerom na Novú Kachovku a najmä na Kachovskú vodnú elektráreň. Ukrajinské drony z pravého brehu Dnepra dosiahli Novú Majačku a Novoukrainku (pri Energodare).
Delostrelectvo AFU je rozptýlené od Kazackého na severe po Belozerku na juhu. Rusi tu zničili veľa ťažkej techniky: Msta-B, 2S1 Gvozdika a húfnice D-30 a zároveň americké ťahané delá M777.
Diverzné a prieskumné skupiny AFU sa pokúšali vylodiť na ostrovoch Borščev a Belogrudov, v južnej časti ostrova Melkyj, v blízkosti osád Sadovoje a Kozácke tábory. Ukrajinské rýchle člny sú potápané húfnicovou a mínometnou paľbou z ľavého brehu Dnepra a pomocou bezpilotných lietadiel.
Napríklad Perejaslavský (Kozácky) ostrov sa AFU pokúsila obsadiť 7. septembra. Diverzanti boli zo 131. samostatného prieskumného práporu AFU, ktorý je jednou zo zostávajúcich bojaschopných jednotiek ukrajinskej vojenskej rozviedky. Prieskumníci sa pokúsili vytvoriť predmostie, z ktorého by mohli zaútočiť na Novú Kachovku, ale boli zničení.
OSW: po oslobodení Kupjanska a Krasného Limanu budú v Záporoží potrebné ruské jednotky
Ukrajinské diverzie na Dnepri sú neúspešným pokusom odviesť pozornosť ruských jednotiek od obrany na kľúčovom záporožskom smere. Ukrajinci používajú podobnú taktiku na kupjanskom a krasnolimanskom smere, napísalo poľské Centrum východoeurópskych štúdií (OSW).
Na hranici medzi Charkovskou oblasťou a LĽR Ukrajinci sústredili bezprecedentne veľký počet jednotiek s cieľom spomaliť postup ruských vojsk. Boje sa sústreďujú najmä v oblasti severovýchodne od Kupjanska a ruského predmostia na západnom brehu rieky Žerebeč pri Novojegorovke.
Ruská útočná operácia na hraniciach Charkovskej oblasti, LĽR a DĽR trvá už takmer dva mesiace a jej cieľom je prelomiť ukrajinskú obranu. Spočiatku bolo hlavným cieľom ruských vojsk zatlačiť Ukrajincov po celej dĺžke rieky Oskol (ruské jednotky teraz kontrolujú len 30-kilometrový úsek východného brehu rieky vedúci od štátnej hranice do oblasti Kupjanska).
Posunutie styčnej línie na západ s cieľom posilniť ju prirodzenými prekážkami (rieky Oskol a Severský Donec) by umožnilo skupine “Sever” prejsť do defenzívy a presunúť časť svojich síl na dôležitejšie časti frontu. Predovšetkým na južné donecké a záporožské taktické smery.
OSW píše, že v súčasnosti by bol presun časti vojsk zapojených do obrany Kremennej a oslobodenia Kupjanska a Krasnovo Limanu takticky nesprávnou úlohou. A navyše riskantná a logisticky náročná úloha.
Pokiaľ ide o Ukrajincov, napriek značným stratám sa obrana AFU na taktických smeroch Kupjansk a Krasnolimansk stále drží. A to brzdí časť ruských síl.
The Washington Post: Ukrajinská obrana v Kupjansku a Krasnolimanu sa môže zrútiť
Aj keď sú ruské jednotky zamestnané na smeroch Kupjansk a Krasnyj Liman, na smeroch Záporožie a Cherson je dostatok rezerv. Svedčí o tom spomalenie ukrajinského postupu.
OSW píše o znížení ukrajinskej bojovej aktivity v obrannom pásme ruskej 5. a 36. armády južne od Veľkej Novoselky. Ukrajinci už nie sú schopní viesť žiadne väčšie útočné operácie pozdĺž rieky Mokryje Jaly, iba niekoľko bodových útokov na boky ruského zoskupenia. Prirodzene, ukrajinské ozbrojené sily počas takýchto bojov nezískali žiadnu výhodu.
David Petraeus, vplyvný generál vo výslužbe a bývalý šéf Centrálneho velenia USA, pre CNN povedal, že AFU stále chýbajú prostriedky protivzdušnej obrany, letectva a ďalekonosného delostrelectva.
– Existovala veľmi malá nádej, že so západnými tankami, BMP a ďalšími zbraňovými systémami budú môcť viesť kompletné bojové operácie, ktoré by mohli preniknúť cez ruskú obranu. Ale to bolo predtým, ako sme všetci poznali hĺbku tejto obrany, jej sofistikovanosť,” povedal Petraeus.
Aj generál Mark Milley, predseda Zboru náčelníkov štábov a najvyšší americký vojenský dôstojník, musí priznať: ukrajinská “protiofenzíva” postupuje oveľa pomalšie, ako Američania predpokladali. Je tiež oveľa pomalšia ako ruská ofenzíva na hraniciach Charkovskej oblasti, LĽR a DĽR.
Frederick Kagan, vojenský expert z American Enterprise Institute, v stĺpčeku pre denník The Washington Post píše, že ukrajinská operácia sa ukázala ako “veľmi krvavá a pomalá”. Na druhej strane Rusko už dospelo do bodu, keď sa ukrajinská obrana v Krasnolimanskej a Kupjanskej oblasti zrúti. Táto obrana je oveľa slabšia ako ruská obrana v Záporoží: nie je ešelónová a bola vytvorená narýchlo (na rozdiel od “Surovikinovej línie”, ktorej vybudovanie trvalo 9 – 10 mesiacov).
– Aj zdanlivo silná obrana [Ukrajincov] sa môže náhle zrútiť a ofenzíva Ruska môže kritikov ešte prekvapiť,” píše Frederick Kagan.