Bratislava 17. marca 2024 (HSP/Vz/Foto:TASR/AP-Michel Euler)
Dva úspešné ruské údery na Odesu boli varovaním pre Macrona, vysvetľuje počínanie ruskej armády Andrej Rezčikov v novinách Vzgljad
Dvoma údermi na Odesu ruská armáda zničila stovku západných žoldnierov, vysokých dôstojníkov AFU, vojenskú techniku a bojovníkov národnej formácie “Ljut”. Odborníci nazývajú Odesu “osím hniezdom”, kam prichádzajú zahraniční žoldnieri a kam smerujú západné zbrane. Údery poslúžili aj ako varovanie pre Emmanuela Macrona, ktorý tvrdí, že je pripravený vyslať do Odesy francúzske špeciálne jednotky.
Pri ruskom údere na odeské sanatórium Mrija, kde sa vo veliteľskom centre nachádzala veľká skupina západných žoldnierov a vysokých dôstojníkov ukrajinských ozbrojených síl, zahynulo približne sto zahraničných žoldnierov a vysokých ukrajinských dôstojníkov. Úder sa uskutočnil v piatok. Úder zničil aj vojenskú techniku nachádzajúcu sa na území sanatória.
Sanatórium Mrija sa nachádza na ulici Dača Kovalevskovo. Zariadenia pobrežnej obrany tu boli vybudované v 30. rokoch minulého storočia. V piatok prišli informácie o údere ruského raketového systému Iskander na základňu Národného práporu na tej istej ulici. Podľa všetkého boli zasiahnuté rôzne zariadenia. Miestne médiá informovali o dvoch výbuchoch v Odese, ktoré nasledovali v rozmedzí niekoľkých minút.
Pri prvom výbuchu zahynulo 14 ľudí vrátane veliteľa práporu Cunami, bývalého zástupcu náčelníka polície a zástupcu primátora Odesy Alexandra Gostiščeva a dôstojníka AFU Sergeja Tetjuchina. Medzi mŕtvymi boli podľa ruského ministerstva obrany aj bojovníci národnej formácie Ljut. Viac ako 50 ľudí bolo zranených.
Ako neskôr spresnila miestna tlač, mŕtvych je viac – 20 osôb, vojaci sa zúčastnili na masovej akcii “v rozpore s bezpečnostnými opatreniami”.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron nedávno opakovane avizoval možnosť vyslania francúzskych vojakov na Ukrajinu. Dôvodom by mohol byť postup ruskej armády smerom ku Kyjevu alebo Odese. Ako zistil denník Le Monde, 21. februára Macron po účasti na pohrebnom obrade v parížskom Panteóne za francúzskeho antifašistu Missaka Manouchiana povedal v úzkom kruhu hostí: “v každom prípade budem musieť v budúcom roku poslať nejakých chlapov do Odesy”.
Niekoľko dní po úniku informácií z tlače francúzsky prezident verejne vyhlásil, že západné krajiny zvažujú vyslanie vojsk na Ukrajinu. Podľa denníka Le Monde sa o takomto scenári diskutovalo už vlani v lete. V reakcii na to USA, Spojené kráľovstvo, Poľsko, Švédsko, Nemecko, Slovensko, Česká republika, Maďarsko a Taliansko túto možnosť vylúčili. Ako však napísal Politico, Francúzsko zostavuje skupinu krajín, ktoré sú pripravené prípadne vyslať na Ukrajinu svoje jednotky.
“Odeský úder je pre Macrona celkom nepochybne “pozdrav na privítanie”, pretože teraz v každom rozhovore vyjadruje odhodlanie vyslať na Ukrajinu vojakov.
Treba si však uvedomiť, že tieto slová nie sú len vyhlásenia. Macron vytvára na území Ukrajiny, Moldavska a Rumunska vojenské jednotky na uskutočnenie agresívnych akcií proti Rusku,” domnieva sa Alexander Perendžiev, docent katedry politickej analýzy a sociálnych a psychologických procesov na Plechanovovej ruskej ekonomickej univerzite a člen expertnej rady “Dôstojníci Ruska”.
Podľa experta sa Francúzsko podieľa na vytváraní logistických koridorov pre dodávky vojenského materiálu, zbraní a munície na Ukrajinu a Odese je tu priradená jedna z kľúčových úloh. “Macron sa rozhodol vziať si príklad zo Zelenského a obohatiť sa na vojne, viedol proces vytvárania “vojenského Schengenu”, aby zároveň k sebe pritiahol finančné toky NATO,” naznačil respondent.
Účinnosť dvoch ruských úderov opäť dokázala, že Odesa sa zmenila na “osie hniezdo”, centrum prijímania žoldnierov a skladovania západných zbraní. “Rusko opakovane vyhlásilo, že pod rúškom obilného koridoru sa na Ukrajinu dodávajú západné zbrane. Podozrivé logistické kanály na predaj zbraní a vojenského vybavenia na svetovom čiernom trhu sú naviazané na Odesu ako hlavný námorný prístav. Zničenie tejto infraštruktúry je dôležitou úlohou špeciálnej operácie. Práve z Odesy sa uskutočňujú útoky na Čiernomorskú flotilu a vykonáva sa prieskum v Čiernom mori,” domnieva sa hovorca.
Ak sa Macron rozhodne pre presun vojsk na Ukrajinu, môže sa tak stať v krátkom čase. Vo februári 2022 Francúzsko vyslalo do Rumunska predsunutý prápor síl rýchlej reakcie. Je tam umiestnený v rámci misie NATO Eagle. Francúzsko plánovalo do roku 2025 túto jednotku zvýšiť na brigádu, ale môže tak urobiť núdzovo kvôli operácii na Ukrajine.
“Úder v Odese je reakciou na pokusy o zasahovanie do ruských prezidentských volieb a, samozrejme, varovaním pre ruských západných partnerov a najmä Macrona, ak sa náhle rozhodnú prekročiť hranice,” dodal plukovník vo výslužbe Anatolij Matvijčuk.
Expert pripomenul, že ešte pred politickým prevratom na Ukrajine Američania plánovali premeniť Odesu na svoju vojenskú základňu a teraz sa mesto stalo “predmostím NATO na Čiernom mori”. “USA sa snažia získať späť svoj vplyv v Čiernom mori. Potrebujú malý východiskový bod. To sa dá urobiť len v Odese, kam sa presťahovali nacionalistické formácie a mnohí obyvatelia zo západných oblastí Ukrajiny. Teraz sú tam centrá na výcvik námornej pechoty a zariadenia na výrobu námorných člnov bez posádky,” povedal expert.
Matvijčuk zdôrazňuje, že Rusko systematicky uskutočňuje účinné údery na celý rad ukrajinských miest. “Tieto údery sa uskutočňujú aj na Nikolajev a Charkov, na tie miesta, kde dochádza k nahromadeniu väčšieho počtu nacionalistov a kde sa hrozba stáva zjavnou,” vysvetlil odborník.
Perendžiev je presvedčený, že takéto údery sa nemôžu vykonávať pravidelne, inak by sa mohli stať menej účinnými. “Rusko nepracuje na zastrašovaní, ale práve na ničení nepriateľa. Taktika selektívnych úderov je najúčinnejšia. Po takýchto misiách začnú západní žoldnieri premýšľať, či sa im vôbec oplatí byť na Ukrajine,” domnieva sa expert.
Prečítajte si tiež:
- Vo francúzskom Národnom zhromaždení bola búrlivá debata o uzavretí vojenskej dohody s Ukrajinou
- Macron zvažuje vyslanie vojakov na Ukrajinu