Francúzi od polovice marca prijali tvrdé karanténne opatrenia. Platí prísny zákaz vychádzania, keď idú von musia mať vyplnený formulár ministerstva vnútra v ktorom musia uviesť kedy a prečo opustili svoj domov. Povolené sú cesty do práce a z práce, nákupy, krátka fyzická aktivita na čerstvom vzduchu, presuny do zdravotných zariadení alebo rodinné návštevy. Polícia dokonca môže okrem pokút prikročiť aj k uväzneniu občana, ktorý nedodržuje karanténne opatrenia.
Francúzi ťažko znášajú nútenú karanténu. Nákupné centrá, reštaurácie, kultúrne zariadenia, kaviarne sú zavreté, nie je možné uzatvárať stávky, ľuďom chýbajú pohybové aktivity. Na sociálnych sieťach pribúdajú sťažnosti na francúzskych policajtov, niektoré sú kuriózne. Jedna zo žien sa napríklad sťažovala, že policajti pokutovali jej priateľa, ktorý jej šiel kúpiť vložky. Francúzski policajti dokonca pokutovali psychicky labilného pacienta, ktorý šiel na terapiu k psychiatrovi. Najkurióznejšie pôsobí ale skutočnosť, že francúzski žandári (Francúzi majú aj žandárov aj políciu, kompetencie žandárov a polície sú odlišné) kontrolovali dokonca v troch prípadoch aj policajtov, pretože neverili, že sú policajti skutočne v službe.
Francúzski policajti si ale situáciu s koronavírusom pochvaľujú, pouličný predaj drôg, prostitúcia, krádeže sa znížili na minimum, rovnako aj počet vlámaní, pretože väčšina ľudí trávi čas doma. Francúzsky premiér však vystríha Francúzov najmä z miest, aby počas jarných prázdnin, ktoré sú predo dvermi neopúšťali s deťmi svoje domovy a neodchádzali na vidiek, pretože nielenže môžu šíriť koronavírus, ale prázdne byty môžu prilákať pozornosť lupičov.
Šírenie koronavírusu COVID-19 sa vo Francúzsku však nespomaľuje, chorých pribúda rovnakým tempom. Včera hlásili Francúzi 58 000 nakazených a 4 000 mŕtvych, vyliečilo sa 11 000 pacientov. Pravdepodobnosť, že sa vyliečený pacient opätovne nakazí koronavírusom je veľmi nízka, vírus nedokáže tak rýchlo zmutovať.
Situácia vo Francúzsku je však vážna, Francúzsko už ráta ekonomické škody. Kedy sa život vráti k normálu francúzska, vláda neuviedla. Určite však francúzski politici a ekonómovia neuvažujú neuvažuje o blackoute, pretože ten by mal katastrofálny dopad na francúzsku ekonomiku.