Paríž 21. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-/Ivan Sekretarev)
Mladší ako 18 rokov vo Francúzsku už nebudú automaticky vylúčení zo sledovania filmov, ktoré obsahujú skutočné nesimulované sexuálne scény, pretože ministerstvo kultúry chce zliberalizovať vnútroštátne zákony o klasifikácii filmov
Francúzska ministerka kultúry Audrey Azoulayová vydá vyhlášku na zmäkčenie kritérií pre zákaz filmov osobám mladším ako 18 rokov, s platnosťou už od budúceho mesiaca, píše stránka BFM TV. Teraz zatiaľ platná vyhláška z roku 2003 stanovuje, že filmy “s výjavmi nesimulovaných alebo veľmi násilných sexuálnych scén” musia byť automaticky zakázané mladším ako 18 rokov.
“Zákaz pre deti mladšie ako 18 rokov už nebude automaticky daný na diela, ktoré obsahujú nesimulované sexuálne scény, ale bude vyhradený pre diela so scénami sexu alebo násilia, ktoré by mohli vážne uraziť citlivosť detí a mladistvých,” spresňuje ministerstvo kultúry.
“Zakázať sledovať filmy deťom mladším ako 18 rokov je nezmysel,” vraví aj Joel Chapron, vedúci výskumu a distribútorských vzťahov pre Unifrance a poradca pre Filmový festival v Cannes. Vysvetľuje to tým, že “spoločnosť už prekonala kino a mladší ako 18 rokov už mali do činenia s milovaním aj v reálnom živote”.
Nová vyhláška je myšlienka, ku ktorej bol v minulom roku prizvaný vyjadriť sa aj Jean-Francois Marie, predseda francúzskej klasifikácie filmovej komisie, podľa ktorého kritérium “nesimulovaného sexu” je zastarané, pretože “scéna môže byť vcelku explicitná na obrazovke, zatiaľ čo je simulovaná v priebehu natáčania”.
Naproti tomu však napríklad 3D melodráma “Láska” z roku 2015 sa topí v explicitných sexuálnych scénach a svojou provokáciou vyvolala slovnú vojnu pri jej hodnotení. Film, ktorý mal svetovú premiéru na filmovom festivale v Cannes, bol spočiatku hodnotený pre francúzske kiná ako nevhodný do 16 rokov, no vtedajší minister kultúry Fleur Pellerin požiadal hodnotiacu komisiu o druhé preskúmanie a odporučil prísnejšie hodnotenie. No Združenie francúzskych režišérov (ARP) sa vyjadrilo, že tento film je “sexuálnou poéziou” oproti tej “porno-zhýralosti trvalo prístupnej na internete” a pôvodné zaradenie filmu zostalo nezmenené.