Washington 25. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay,TASR/AP-John Thys)
Americké vojenské letectvo v rámci nácviku pre prípad vojny s Moskvou vyslalo stíhačky F–16 na letisko, ktoré je najbližšie pri ruských hraniciach na ostrove Šemja. Napísal o tom David Axe, expert časopisu Forbes
V článku informujú, že od mája tohto roku vykonáva velenie amerického letectva cvičenia na Aljaške. Hlavnou úlohou je nacvičiť pristátie a vzlet na čo najväčšom počte malých letísk.
“Toto cvičenie bolo nácvikom totálnej vojny s Ruskom. Letectvo očakáva, že Rusi počas vojny zaútočia na veľké základne balistickými a okrídlenými raketami,” vysvetlil expert v článku.
Letectvo tak môže v prípade konfliktu zaručiť, že aspoň niektoré lietadlá bombardovanie prežijú a budú sa môcť brániť.
Autor textu uviedol, že vojenská základňa na ostrove Šemja sa nachádza v ideálnom mieste pre zachytávanie ruských vojenských lietadiel nad vodami Beringovho mora.
“Tento ostrov je len 200 míľ (322 kilometrov) od ruského pobrežia. Žiadne iné americké letisko, ani lietadlová loď, nedokáže umiestniť lietadlá tak blízko Ruska,” zdôraznil Forbes.
Podľa Axa je let na Šemje riskantný, pretože letisko je vzdialené a piloti budú musieť bojovať s neustálymi hmlami a búrkami.
NATO sústavne sťahuje sily k hraniciam Ruskej federácie na pozadí výziev k vojenskému obmedzovaniu Ruska. Uviedol to minister obrany Sergej Šojgu v reakcii na vyhlásenie nemeckej ministerky obrany Annegret Kramp–Karrenbauerovej.
“Na pozadí výziev k vojenskému zadržiavaniu Ruska NATO dôsledne sťahuje sily k našim hraniciam. Čím niečo podobné skončilo pre Nemecko a Európu, musí nemecká ministerka obrany dobre vedieť. Bezpečnosť v Európe môže byť iba spoločná, bez narušenia záujmov Ruska. Ale dnes je to NATO, ktoré nie je pripravené k rovnocennému dialógu o tejto otázke,“ povedal Šojgu.
.
Výsledky implementácie “zádržného“ plánu NATO v Afganistane označil za katastrofu. “Realizácia ,zadržiavacieho‘ plánu NATO v Afganistane navyše skončila katastrofou, s ktorou sa teraz potýka celý svet,“ vyhlásil minister.
21. októbra nemecká ministerka obrany v relácii rozhlasovej stanice Deutschlandfunk v rámci odpovede na otázku, či NATO uvažuje o scenároch zadržiavania Ruska pre regióny Baltského a Čierneho mora, vrátane vzdušného priestoru s jadrovými zbraňami, vyhlásila, že NATO musí dať Rusku jasne najavo, že aliancia je pripravená použiť aj také prostriedky, aby to malo skorý odstrašujúci účinok a aby nikoho nenapadlo napadnúť napríklad pobaltské regióny alebo partnerov NATO v Čiernom mori. Kramp–Karrenbauerová zdôraznila, že to je hlavná myšlienka NATO, ktorá bude prispôsobená súčasnému správaniu Ruska.