Madrid 20. júna (TASR/Foto:TASR) – Zadlženým španielskym regiónom sa zatiaľ darí unikať pozornosti médií, ktoré sa v súčasnosti zaoberajú najmä bankami. No väčšina regiónov, ktoré sú jednou z hlavných príčin nesplnenia cieľov Madridu v oblasti deficitu za minulý rok, sa môže čoskoro stať ešte väčším problémom pre krajinu a jej banky, ak sa náklady na obsluhu španielskeho dlhu výraznejšie neznížia.
Regióny nemajú veľa šancí získať peniaze od zadlženej španielskej vlády a riešenie formou krátkodobých bankových úverov je pre ne príliš drahé. Očakáva sa preto, že niektoré z nich budú musieť reštrukturalizovať svoj dlh, čo pre držiteľov ich obligácií bude znamenať nemalé straty. A držiteľmi týchto dlhopisov sú väčšinou domáce banky, ktoré už dnes na svoju rekapitalizáciu potrebujú záchranný balík od Bruselu.
“V prípade najhoršieho scenára sa regióny dostanú v určitej fáze do situácie, keď už nebudú schopné splácať svoje dlhy a držitelia dlhopisov budú musieť počítať so stratami,” povedal analytik z banky ING Alessandro Giansanti s tým, že všetko opäť skončí pri španielskych bankách.
Španielska vláda síce pripravila plán na pomoc regiónom výmenou za dodržanie rozpočtového deficitu, no po nedávnom znížení ratingu agentúrou Moody’s o tri stupne sa viacerí ekonómovia obávajú, ako Madrid rastúce dlhy dokáže riešiť. Samotné regióny musia do šiestich mesiacov splatiť dlhy za približne 15 miliárd eur.
“Faktom je, že štát má čo robiť, aby zafinancoval vlastné potreby, takže dodatočná podpora regiónov bude pre vládu veľmi náročný projekt,” povedala Elisabeth Afsethová, analytička v spoločnosti Investec.
Dlh 17 autonómnych regiónov vzrástol od konca roka 2011 k 31. marcu tohto roka zo 140,1 miliardy na 145,1 miliardy eur alebo 13,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). V situácii, keď krajina zápasí s recesiou a príjmy z daní do rozpočtu klesajú, sa dlh regiónov bude ešte zvyšovať. Navyše, pri rastúcich výnosoch zo španielskych dlhopisov sa už nedostanú k peniazom na trhoch ani v prípade vládnych garancií.
Dlhová záťaž Katalánska, najväčšieho španielskeho regiónu z pohľadu HDP, dosiahla ku koncu marca 42 miliárd eur. V porovnaní s 1. štvrťrokom minulého roka to znamená rast o takmer 15 % a na celkovom dlhu regiónov sa podieľa približne tretinou. Výnos z 2-ročných dlhopisov regiónu sa totiž za posledné dva mesiace zvýšil dvojnásobne už nad 13 %.
Podobné problémy s úrokmi majú aj ďalšie veľké regióny ako Valencia, Madrid a Andalúzia, bez ohľadu na to, že objem ich dlhov a sila ekonomík sa líšia. Jedným z riešení sú krátkodobé bankové úvery, k čomu však napríklad katalánsky premiér Artur Mas povedal, že by sa takejto možnosti rád vyhol. Poslednou možnosťou tak bude reštrukturalizácia dlhu.