Autor článku je presvedčený, že tento stav zapríčinila prísna štátna politika a značný nárast príjmov obyvateľov, ktorí sa začali oveľa viac venovať vlastnému zdraviu a začali športovať. Henry Foy uvádza zaujímavý príklad: prvý obchodný dom smirnovskej vody v centre Moskvy sa premenil na kultúrno-umelecký komplex. Rozvášnení fanúšikovia počas dôležitého hokejového derby sa v hlavnom meste posilňujú výlučne nealkoholickým pivom. V stánkoch, kde sa prednedávnom predávali vodku a sušenú rybu, v súčasnosti ponúkajú noviny a nealkoholické nápoje.
„Napriek všetkým stereotypom o tvrdom opilstve Rusko v priebehu ostatného desaťročia odstránilo staré predstavy: podľa oficiálnej štatistiky sa spotreba alkoholu v Rusku, v období medzi r. 2008 – 2018, dvojnásobne znížila. Tento stav zapríčinila prísna štátna politika a značný nárast príjmov obyvateľov, hlavné strednej triedy, ktorí sa začali oveľa viac venovať vlastnému zdraviu a športovať,“ uvádza autor článku.
„Prezident Ruska Vladimír Putin urobil to, že zdravý spôsob života sa stal neoddeliteľnou súčasťou jeho imidžu, čo kontrastuje s jeho predchodcom Borisom Jeľcynom, smutne známym svojou náchylnosťou k alkoholickým nápojom. Jeho piesne, tance a nezrozumiteľné bľabotanie v televízii sa stali symbolom „nachmeleného“ desaťročia Ruska po rozpade Sovietskeho zväzu,“ pripomína autor článku.
Cituje ruskú ministerku zdravotníctva Veroniku Skvorcovovú, ktorá podotýka, že ruský prezident vedie úplne zdravý spôsob života, športuje a je príkladom pre všetkých, ako treba poctivo pracovať, ale pritom preferovať zdravý spôsob života. Podotýka, že práve ministerka zdravotníctva zorganizovala „križiacku výpravu“ proti opilstvu. „V pozadí prudkého zníženia spotreby alkoholu očakávaná dĺžka života vzlietla na rekordne vysokú úroveň“, zdôrazňuje Henry Foy. „Ministerka zdravotníctva vyhlásila, že jej stratégiou je to, aby sa každý minister ruskej vlády správal tak, akoby bol minister zdravotníctva,“ dodáva.
„Boj proti opilstvu je prudká otočka zo strany vlády, ktorá iba pred 13 rokmi zariadila výrobu superlacnej vodky pre chudobných. Avšak začínajúc rokom 2010 bola zvýšená akciová daň, alkohol po jedenástej hodine večer a na športových podujatiach sa nepredáva, reklama zmizla z televízie, zakázali popíjať na verejných priestranstvách. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie, podľa priemernej spotreby alkoholu ročne /9 litrov čistého alkoholu na priemerného obyvateľa/ Rusi už dokonca zaostávajú za Francúzmi a Nemcami.
Ďalším krokom, podľa Skvorcovovej, bude zníženie priemernej úrovne spotreby alkoholu nižšie ako na 8 litrov ročne: toto množstvo Svetová zdravotnícka organizácia považuje za bezpečné. Za týmto účelom sa alkohol silnejší ako 16,5 percenta bude predávať iba osobám, ktoré dosiahli vek 21 rokov, a triezvy spôsob života sa bude propagovať pre všetkých, začínajúc od veku 3 rokov.
Henry Foy pripomenul, že sa opilstvo považovalo za hlavný problém ruského zdravotníctva. „Pred začiatkom protialkoholickej kampane bolo opilstvo hlavným vonkajším faktorom v práceschopnom veku. Napríklad, 90% pacientom, ktorí zomreli v nemocnici na pneumóniu, našli v krvi alkohol. Od r. 2008 sa priemerná dĺžka života v Rusku zvýšila o 5 rokov a vlani dosiahla 73 rokov,“ uvádza autor článku a pripomína, že napríklad prvá skupina „Anonymných alkoholikov“ sa zišla v Moskve v roku 1988, v súčasnosti v ruskej metropole funguje 165 podobných skupín.
Podotýka, že v Rusku vyhlásili „križiacku výpravu“ nielen proti alkoholizmu, ale aj proti drogám, fajčeniu, dokonca aj proti elektronickým cigaretám a pod. Autor článku prízvukuje: „S tým, že Rusko bude nasledovať príklad západných štátov a zlegalizuje použitie marihuany z osobných alebo medicínskych dôvodov, netreba počítať. Potvrdzuje to aj ministerka zdravotníctva: „V žiadnom prípade. Verejná mienka má v tejto otázke veľmi negatívny postoj. Podľa mňa, je legalizovanie marihuany neľudské.“
Eugen Rusnák