Bratislava 28. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Mal to byť galavečer o filmovom umení, zvrhol sa však na politickú agitku…
V piatok večer odvysielala RTVS priamy prenos z odovzdávaní cien Slnko v sieti za najlepšie slovenské filmy roku. Niektorí ocenení filmári vo svojich slávnostných prejavoch akosi pozabudli, čo je hlavnou témou večera. A tak veselo zbierali virtuálne politické body, teda aspoň z určitých kruhov.
Ale uvážte sami: Režisér Peter Bebjak ironicky pozdravil všetkých „duchovných bezdomovcov“ (odkaz na Ficov príhovor z minulého týždňa). A pokračoval: „Nesúhlasím s tým, ako vládna garnitúra v súčasnosti funguje, akým spôsobom šíri nenávisť, ako šíri strach, dezinformácie, klamstvo.“
V súčasnom politickom živote a trende vidí cestu k neslobode. Má však „taký sen“, že krajinu budú viesť múdri a tolerantní ľudia, aby on nemusel vôbec myslieť ani na politiku, ani na politikov. Opravte ma, ak sa mýlim, ale nespomínam si, že by pán Bebjak kritizoval politickú scénu za vlády Hegera či Matoviča…
Na záver jeho slov nechýbalo ani obligátne „pravda a láska musí zvíťaziť nad lžou a nenávisťou…“ Ako z učebnice pre mladých demokratov.
Táto suita však ani za noblesným vystupovaním a veľkými heslami nemôže zakryť svoju jednostrannosť. Keď moderátori politických redakcií skáču do reči koaličným politikom, podávajúc výkony, že by očervenel aj Sergej Bubka, vtedy je všetko v poriadku. Alebo keď sa do debatnej relácie k Havranovi pozvali ľudia z toho istého názorového spektra. To nebolo šírenie jednostrannej propagandy a názorová totalita…
Od Bebjaka dokázala vyšší stupeň dojatia zaradiť už len Katarína Krnáčová,prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie. Tá sa ospravedlnila hlboko dojatej prezidentke Zuzane Čaputovej za to, že kultúrna obec sa jej počas ťažkých časov nezastala viac.
Tlieskalo a plakalo sa v stoji; centrom pozornosti samozrejme bola prezidentka Čaputová.
Prítomným sa prihovoril aj riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj, podľa ktorého vedie k budúcemu zrušeniu súčasnej verejnoprávnej televízie aj šírenie dezinformácií. Podotknime, že mnohí účastníci večera prišli na znak solidarity s RTVS v čiernom.
Z toho čo sa dialo na tomto galavečeri filmu vyplýva, že umelci, ktorí na ňom vystúpili s angažovanými politickými prejavmi nie sú absolútne schopní pochopiť, že ľudia si v demokratických voľbách zvolili inú politickú garnitúru práve preto, že nechcú politikov a politiku ako presadzujú títo umelci. Absolútne nerozumejú, že oni a ich názory sú v spoločnosti menšinové ak nie marginálne.
Po zobjektívnení RTVS, čo sa verím tejto politickej garnitúre čo najskôr podarí, bude percento ľudí, ktorí budú zmanipulovaní a ochotní voliť ich názorové spektrum ešte menšie.
Vidíme tu istú paralelu k inému kultúrnemu podujatiu. Pretože tak, ako sa z Pohody stal akýsi novodobý „festival politickej piesne“, je dnes Slnko v sieti politickým festivalom filmu. Preto je ľahké pochopiť súčasnú ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú, že si namiesto účasti na akcii radšej vybrala možnosť ostať doma…
Prečítajte si tiež:
- Šimečka sa vyhráža “ľudovým povstaním”. Exminister reaguje
- AI kritizuje návrhy týkajúce sa RTVS, neziskových organizácií a rodných čísel