Bratislava 8. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:Publicdomainpictures)
Desiatky filmov z viac než 20 krajín sveta prinesie už trinásty ročník Filmového festivalu inakosti (FFi). Od 16. októbra do 21. októbra ho bude hostiť bratislavské Kino Lumiere. Cez filmové príbehy sa aj tento rok pokúsi podujatie priniesť viac porozumenia pre LGBTI menšinu, ale aj spájať ľudí a dodávať odvahu tým, ktorí hľadajú cestu k sebe
Záštitu nad festivalom prebrali predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba a primátor Bratislavy Matúš Vallo. Agentúru SITA o tom informoval PR manažér FFi Roman Samotný. Organizátorom festivalu Iniciatíve Inakosť tento rok rezort kultúry neposkytol dotáciu tak, ako zvykol po minulé roky.
Organizátori festivalu pripomínajú, že ministerka kultúry Ľubica Laššáková rozhodla o neudelení dotácií všetkým LGBTI projektom napriek tomu, že ich odborná komisia odporučila schváliť. „Skľučujúce pre nás však nebolo ani tak samotné neposkytnutie dotácie, ako okolnosti, ktoré k nemu viedli,“ podotkla riaditeľka festivalu Zita Hosszúová.
Dodala, že toto rozhodnutie paradoxne zmobilizovalo množstvo inštitúcií a jednotlivcov, ktorí vyjadrili festivalu, ako aj ďalším LGBTI kultúrnym aktivitám, intenzívnu morálnu podporu. Postavili sa zaň kultúrne subjekty a osobnosti z iniciatívy Stojíme pri kultúre, festival finančne podporil Audiovizuálny fond a v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou organizátori zverejnili výzvu www.zafarebnukulturu.sk. „Aj vďaka tejto masívnej reakcii sme si uvedomili, že FFi má v kalendári, nielen LGBTI, kultúrnych podujatí na Slovensku svoje nezastupiteľné miesto a je potrebné pokúsiť sa ho zrealizovať i tento rok, ideálne s programom, ktorý bude dostatočne atraktívny pre LGBTI komunitu i ostatných fanúšikov dobrej kinematografie,“ doplnila Hosszúová.
Program festivalu so 61 filmami je rozdelený do štyroch základných sekcií: Súčasný film, Teplé Česko-Slovensko, Classics a Queer Ázia. V sekcii, ktorá sa vracia k výnimočným filmom svetovej kinematografie, bude uvedená Oscarom ocenená snímka Psie popoludnie (A Dog Day Afternoon). Film je natočený na základe skutočnej udalosti – nevydarenej bankovej lúpeže v Brooklyne 70. rokov spáchanej pre lásku. V hlavnej úlohe teplého lúpežníka Sonnyho exceluje mladý Al Pacino.
V kategórii Classics bude uvedený aj ikonický dokument natočený v štýle New Queer Cinema Paris Is Burning. Zachytáva vznik tanečného štýlu vogue. Jeho aktérmi sú väčšinou príslušníci dvojnásobných menšín, afroamerickí a latinskoamerickí príslušníci LGBTI komunít z robotníckeho prostredia. Ústredná téma filmu, sledujúceho tzv. tančiarenskú kultúru, je priesečníkom tematiky rodu, sexuality, triedy, rasy a etnicity.
V sekcii Súčasný film nechýbajú významné režisérske mená, napríklad Xavier Dolan s komornou drámou Matthias a Maxime, ocenené filmy z tohoročného Cannes (autobiograficky ladená Bolesť a sláva Pedra Almodóvara, Portrét ženy v plameňoch Céline Sciamma), ale ani kontroverzný film Francoisa Ozona Z milosti Božej mapujúci prípad kňaza Bernarda Preynata, ktorý má na svedomí viac ako 70 zdokumentovaných prípadov sexuálneho zneužitia. Transrodové témy v programe zastupuje predovšetkým sociálno-psychologická dráma Lingua Franca o filipínskej transžene, ktorá dlhodobo pracuje v USA načierno ako opatrovateľka a cestu k zelenej karte by jej mohlo uľahčiť manželstvo s americkým občanom.
Dramaturgia FFi sa rozhodla tento rok zaradiť do programu viacero blokov krátkych filmov. „Celý jeden blok sme vyhradili pre mladých filmárov z VŠMU. Rovnako sme zostavili plnohodnotný blok z pražskej filmovej školy FAMU. Celkovo divákov tento rok čaká päť blokov krátkych filmov, ktoré prinesú celé spektrum pohľadov na inakosť,“ vysvetlil dramaturg krátkych filmov David Benedek. V programe slovenských študentských filmov nebude chýbať ani krátky film Gregora Valentoviča Kid, ktorý bol tento rok uvedený na MFF Karlovy Vary, súčasťou otváracieho večera festivalu bude i predpremiéra nového krátkeho animovaného filmu Divoké bytosti o teplom mackovi a ďalších bytostiach túžiacich po láske a blízkosti.
Okrem filmov prinesie FFi aj sprievodné podujatia. V pláne je viacero workshopov, rozprávať sa bude o tom, ako nepodľahnúť hejtu alebo o zdravotnej starostlivosti pre transrodových ľudí. Súčasťou bude aj aktivistické vyšívanie s KundyCrew alebo kurz tanečného štýlu vogue. V priestoroch kina bude aj stánok LGBTI kresťanov, večery s hudbou od DJ-ov a ďalšie. V sprievodnom programe je tiež párty Homomat.
Po projekciách v Bratislave sa festival presunie do Nitry. Filmy premietnu v Kinoklube Tatra 29. októbra., 4., 11., 18. a 25. novembra. Počas víkendu 2. a 3. novembra sa osudy LGBTI ľudí objavia na plátne v košickom Kine Úsmev a v banskobystrickej Záhrade. Následne bude 5. a 6. novembra festival v Stanici Žilina – Záriečie. Dejiskom festivalu inakosti v Liptovskom Mikuláši bude 21. až 23. novembra Diera do sveta. Viac o festivale sa možno dozvedieť na www.ffi.sk. Vstupenky a festivalové permanentky sú v predaji na portáli www.cinepass.sk. Festival možno podporiť na www.zafarebnukulturu.sk.