Bratislava 24. februára 2023 (HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)
Aktualizované 24. februára 2023 14:13
Treba dosť podrobne hľadať, aby človek našiel nejaké vyjadrenia Petra Pellegriniho, ktoré pomôžu presnejšie určiť jeho plánovanú politickú cestovnú mapu
V utorok povedal pre Pravdu, že zatiaľ Hlas SD z povolebnej spolupráce s istotou vylúčil len dve politické strany: ĽSNS a OĽANO. Čo znamenajú tieto latinskoamerické tance Pellegriniho? Dva kroky vpred, jeden vzad a otočka? Na jasnú otázku v diskusnej televíznej relácii len niekoľko dní predtým, či si vie predstaviť vládnuť so Smerom, spontánne a okamžite pokrútil hlavou. Nie.
Lenže zas sa ukázalo, aký skúsený politik je Robert Fico. Nenápadne, ale dôrazne pripomenul Pellegrinimu, aké dôsledky pre neho môže mať koketovanie s PS ale najmä s SaS. Pellegrini odmieta chaos, ktorý v štáte vládne dnes, ale práve toto mu nikto pripomínať nemusí. Dá sa celkom dobre predpokladať, že podiel, akým sa pod tento stav podpísala SaS, by pomohol v prípade potreby zahladiť on i médiá.
Fico vytiahol na Pellegriniho dva oveľa silnejšie argumenty. Presadzovať sociálno – demokratickú politiku v jednej vláde so Sulíkom je predsa nemožné. A Pellegrini si toho musí byť vedomý. Zdá sa, že Fico tento argument smeroval skôr k voličom Hlasu, než k Pellegrinimu. Vyšiel s ním otvorene a naširoko – sú ho plné sociálne siete.
Oveľa nenápadnejšie sa ho však na nedávnej tlačovej konferencii opýtal na inú vec: Dá sa predpokladať, že ak bude SaS vo vláde, ministerkou spravodlivosti sa opäť stane Mária Kolíková, ktorej Sulík nevie nič odoprieť. Ako sa potom Hlas vysporiada so smrťou generála Lučanského a advokáta Krivočenka? Verejnosť si riešenie týchto prípadov vyžaduje, a ak bude na ministerskom kresle Kolíková, riešenie bude buď nemožné alebo, povedzme to mierne, falošné.
Zdá sa, že oba argumenty aspoň čiastočne zabrali a Pellegrini sa poponáhľal vytiahnuť zástrčku zo zadných dvierok, ktoré tak nepredvídavo zabuchol v sobotu. Argumentu o sociálnej politike v prítomnosti SaS voliči veľmi dobre rozumejú a generál Lučanský a advokát Krivočenko sú časovanou bombou, ktorá tiká pod úradom vlády. Kvôli hlasným ováciám pre preferencie však tikot Pellegrini asi nepočul. Alebo nepotreboval načúvať, kolega Lehotský skvelo popísal, čo by mohlo byť pre Pellegriniho životnou politickou šancou. Prečítajte si. A zároveň šancou pre Fica v jeho zámeroch. Dohoda na tomto bode by bola východiskom pre oboch. Bez Ficovej podpory by sa o to Pellegrini ani nemohol pokúsiť.
Tretí aspekt tohto všetkého je však fakt, že viac ako polovica voličov (podľa jedného prieskumu až 75 %), ktorí sú momentálne rozhodnutí voliť Pellegriniho berie za absolútne automatické, že tieto dve strany budú potom spolu vo vláde. Táto časť voličov volí Pellegriniho Hlas trochu alibisticky. Nechce sa im vysvetľovať pred známymi, že volili Smer. Hlas sa im zdá slušnejšia možnosť (nezaregistrovali, že biznis krídlo prešlo do Hlasu), ako voliť Smer. A títo voliči sú po týchto vyjadreniach šéfa Hlasu zdesení. A oni majú veľmi jednoduchý spôsob nápravy. Aj keď neradi, budú voliť Smer a známym povedia, že volili Hlas, ale nevydalo.
Budeme si musieť na Fica dávať veľmi dobrý pozor, je to beťár. Vie, čo chce, a vie aj, ako na to. On už rétoriku meniť nebude, ako to robí Pellegrini. Pozor si treba dávať na to, koho Smer pošle do prezidentských volieb, do Európskeho parlamentu, na rezort diplomacie a podobne. Aby sme tu nemali ďalších Mistríkov a Lajčákov.