Rozhodol som sa, že to len tak nenechám, preto som rezignoval
“Vražda novinára a jeho snúbenice je strašná tragédia. Bola ale politicky zneužitá. Hneď po vražde všetci vedeli, kto je za to zodpovedný. Celá vina bola hádzaná na vládu. To výrazne destabilizovalo cely politicky systém,” uviedol Fico s dodatkom, že sám sa rozhodol, že ten pokus o destabilizáciu nenechá dôjsť do konca. “Tým koncom by bola zmena mocenských pomerov bez parlamentných volieb. Rozhodol som sa, že urobím krok, ktorý stabilizuje vládnu koalíciu, ktorá vznikla po parlamentných voľbách v roku 2006. Preto som rezignoval,” vysvetlil expremiér.
Ďalej dodal, že vražda sa stále vyšetruje a len po odhalení skutočných objednávateľov bude možné celú situáciu zhodnotiť. Podľa neho však žiadne stopy nevedú k súčasnej vládnej koalícii.
“Ak bude jasné, kto si vraždu skutočne objednal, tak bude potrebné postaviť slovenskú verejnosť pred zásadné otázky. Akú úlohu v tomto pokuse o zmenu mocenských pomerov zohral prezident Andrej Kiska? Akú úlohu zohrali médiá? A akú zohral neziskový sektor financovaný zo zahraničia?” Avizoval v rozhovore pre Echo Robert Fico. “Na tieto otázky musíme dostať odpovede. Prečo by som si ja ako Robert Fico mal ľudsky nechať páčiť, aby niekto rozdával mladým ľuďom do rúk šibenice, aby s nimi kričali: Obesiť, obesiť, obesiť? Nie je tu jediný dôkaz, že by si vraždu objednal niekto blízky vláde alebo strane Smer. Je to úplný nezmysel. Musí prísť jasná odpoveď, čo bolo cieľom celého toho pokusu o manipuláciu slovenskej spoločnosti.”
Fico zdôraznil, že existuje množstvo informácií, ktoré naznačujú, kto sa snažil spoločnosť manipulovať, no konkrétne sa o tom podľa neho bude hovoriť až po odhalení objednávateľa vraždy. “Ľudia majú právo vedieť, čo sa skutočne odohrávalo. Nemôžu byť manipulovaní. To, čo ma šokuje, je fakt, že už aj na Slovensku sa objavujú pokusy obísť parlamentné voľby.” Celá politika opozície podľa Fica stojí na vyvolávaní nenávisti, na obviňovaní z korupcie. “Toto musí skončiť. Keď je celá politická scéna postavená na nenávisti, tak sú z toho ľudia nevraživí a nespokojní. Sú potom nespokojní napriek tom, že krajine sa ekonomicky darí veľmi dobre”.
Chápem, že sú zo mňa niektorí unavení, no ja ešte nekončím
Následne sa redaktor bývalého predsedu vlády SR opýtal, či aj on sám nie je dôvodom nespokojnosti verejnosti. “Nepochybujem, že je tu určitá únava spoločnosti z Fica a zo sociálnej demokracie. Keď štyrikrát za sebou vyhráte voľby, okukajú si vás. Uvedomte si, že máte mladého človeka, ktorý má 25, v čase, keď sa v pätnástich prvýkrát opil, tak mal premiéra Fica. Keď mal o desať viac, stále sa pozeral na premiéra Fica. Chápem, že únava z môjho dlhého vládnutia vyvoláva v určitej časti spoločnosti náladu na zmenu.”
Fico následne poukázal na príklady dlhoročných lídrov ako Merkelová či Orbán a dodal, že on ešte v politike nekončí. “Chceme vyhrať budúce voľby. Podľa prieskumov sme napriek tej nenávistnej kampani po vražde stále najsilnejšou stranou. Nechcem teraz dlho rozoberať, aká je kvalita mediálnej scény na Slovensku, ani to, akí ľudia vstupujú do politiky. Sledujeme ale veľkú zmenu. Pred dvadsiatimi rokmi mali ľudia záujem ísť do politiky. Keď sa dnes pozerám okolo seba, tak nevidím prirodzený politicky talent. Nečudujme sa. Pokiaľ budú médiá takto zaobchádzať s demokraticky zvoleným premiérom, ktorý prešiel víťazne parlamentnými voľbami. To je určite jeden z hlavných dôvodov, prečo mladí ľudia nechcú do politiky. Budeme pravdepodobne sledovať dlhšie zhoršovanie kvality politiky. Tí skutočne schopní ľudia pôjdu radšej podnikať alebo robiť niečo vo verejnej správe.”
Všetko raz vyjde najavo…
Fico ďalej rozdelil neziskový sektor do dvoch skupín: “Keď niekto robí sociálne projekty, komukoľvek pomáha, to by som sa pre nich zo štátneho rozpočtu rozdal.. Potom je tu druhá skupina, ktorá sa snaží robiť politiku a ovplyvňovať mocenské pomery. Prečo by mal štát platiť niekoho takého z daní? Tvrdia, že podporujú právny štát a bojujú proti korupcii. Pritom len robia politiku proti vláde. Dnes už vieme, že organizátori tých demonštrácií po vražde Jána Kuciaka boli z organizácií, ktoré platí George Soros.”
Následne uviedol, že sú mu známe isté prepojenia:
“My dobre vieme, kto sa s kým stretával a akú rolu v tej dobe zohrával. Všetko to pôde von hneď, ako bude jasné, kto si objednal vraždu,” naznačil bývalý premiér.
V4 ako záchrana
Spoluprácu s Vyšegrádskou štvorkou vidí Fico ako kľúčovú. “V roku 1938 nás podviedli všetci. Často nás podvádzajú aj dnes. (…) Iný pocit máte, keď hovoríte za seba a keď máte za sebou záujmy a silu 60 miliónov ľudí z V4. Z historického pohľadu je takáto spolupráca veľmi zmysluplná,” uviedol, pričom doplnil, že slovenské národné záujmy budú najlepšie hájiteľné, keď budeme súčasťou tvrdého jadra.
Za neprekonateľnú, tzv. červenú líniu, teda hranicu, za ktorú by už “určite” nešiel, je tzv. Ministerstvo financií pre eurozónu. “Je normálne, keď s krajinami, s ktorými máte spoločnú menu, koordinujete hospodársku politiku. Nemôže sa ale stať, že nám niekto bude schvaľovať rozpočty.
Ľavici sa na Slovensku darí, lebo netlačí Slovákov do prijímania nových ľudských práv pre homosexuálov
Skutočnosť, že Slovensko je už poslednou krajinou v Európe, kde sa ešte darí ľavici vyhrávať voľby, nastala podľa Fica v dôsledku toho, že sa striktne drží filozofie sociálneho štátu a že nepodlieha módnym výstrelkom – teda presadzovaniu práv homosexuálov:
“Držíme pod kontrolou verejné financie. Máme fantastické výsledky. Rekordne nízku nezamestnanosť, slušný rast, nárast platov, nízky schodok rozpočtu. Zaviedli sme vlaky zadarmo, platíme deťom lyžiarske zájazdy, obedy v školách, cez ktoré sa nám darí socializovať deti. Sociálna demokracia nemôže byť len frázami, musí sa aj sociálne správať. Nesmie prepadnúť módnym výstrelkom. Práva homosexuálov nie sú pre Slovákov témou číslo jeden,” uviedol Fico pričom záverom potvrdil redaktorovi otázku, že ľavicová politika na západe zlyhala práve preto, že prepadla progresívnym módam menšín. “Nemám nič proti homosexuálom, ale keď chcete byť úspešný sociálny demokrat, tak musíte pochopiť, že ľudí zaujímajú iné veci a riešia úplne iné problémy.”