Robert Fico vystúpil pred novinármi, aby adresoval výzvu sociálnym partnerom – odborárom a Jednote dôchodcov Slovenska, s ktorými Smer strategicky spolupracoval.
Podľa Fica strana Smer je za to, aby platila ústavná zásada, že nie je možné znižovať dosiahnutý sociálny štandard. “Priznám, nemám to v ústave, ale ak si zoberieme čím ľudia prešli po roku 1989, aká náročná transformácia spoločnosti prebehla, aké bolo niekedy drahé prijať sociálne opatrenia, by som považoval za priam neľudské a protiústavné, ak niekto má záujem dosiahnutý sociálny štandard znižovať.”
“Dnes toto riziko je viac ako evidentné,” myslí si bývalý predseda vlády. “Chcem preto potvrdiť, že v najbližšom období opozičného pôsobenia Smeru sa budeme veľmi dôsledne riadiť týmto princípom.”
Fico poďakoval odborárom aj zástupcom dôchodcov za doterajšiu spoluprácu. “Nebolo to ľahké, my sme tiež museli niekedy zaťať zuby, boli sme pod obrovským tlakom aj médií, často aj pod tlakom zamestnávateľov, ale spoločne s predstaviteľmi zamestnancov a ľudí, ktorí sú už na dôchodku sme dosiahli bezprecedentné výsledky, ktoré dnes máme dokonca aj niektoré zakotvené v Ústave SR. Spomeňme si napríklad, že sa nám do ústavy podarilo dostať vekovú hranicu na odchod do dôchodku. Máme v ústave inštitút minimálnej mzdy a ďalšie a ďalšie.”
Dodal, že sociálny štandard “môže ísť dole pôsobením súčasnej pravicovej koalície” v troch oblastiach. “Prvá oblasť je minimálna mzda. My sme nie len prijali automat na jej zvyšovanie, s tým, že to má byť 60 % z priemerného zárobku v národnom hospodárstve, ale sme minimálnu mzdu ako inštitút zaviedli do ústavy. Ak ho teda raz máme v ústave, tak vychádzajme z toho, že by mal tento inštitút v prvom rade rásť, mal by ísť hore, ľuďom pomáhať, a nie ako počúvame teraz úvahy, že by sa mal zmrazovať.” Fico uviedol, že pri súčasnom nastavení by od 1. 1. 2021 mala byť minimálna mzda na úrovni 653 eur. “Smer-SD nevidí absolútne žiadny dôvod, prečo by minimálna mzda nemala ísť na túto úroveň. Uvedomme si, že sa to dotýka tých najslabších.”
Fico ako druhý bod odmieta avizovanú flexibilitu Zákonníka práce (ZP). “Viete čo znamená táto flexibilita? Hovorí predovšetkým o silnejšom postavení zamestnávateľov a slabšom postavení zamestnancov. My sme už dvakrát opravovali Zákonník práce po pravicových vládach. Boli sme obviňovaní, že moderný sociálny ZP bude pôsobiť kontraproduktívne, že bude spôsobovať rast nezamestnanosti, ale nie je to tak.” Dôkazom je podľa neho to, že keď Smer odovzdával vládu, odovzdal ju s historicky najnižšou nezamestnanosťou.
“Tretia oblasť, ktorej chceme venovať osobitú pozornosť je vyplácanie 13. dôchodku. Jeho podstata je veľmi jednoduchá. Každý starobný dôchodca dostane priemerný starobný dôchodok, ktorý by mal byť v decembri 2020 na úrovní 460 eur. Rovnako dôchodca invalidný a ďalší dôchodcovia dostanú ten priemerný dôchodok, ktorý patrí do danej kategórie.”
Šéfa Smeru-SD mrzí, že sa okolo 13. dôchodkov “začína špekulovať”. “Lebo boli to aj opozičné strany, ktoré podporili vyplatenie 13. dôchodku. A neexistuje žiadny dôvod na to povedať, že 13. dôchodok nebudeme vyplácať. Dámy a páni, ja nemôžem za to, že pravicová vláda bola neschopná pomôcť ekonomike a že nám dnes stúpa počet nezamestnaných a že máme problémy. Kto rýchlo dáva – dvakrát dáva, a v tomto prípade špekulovali, špekulovali až došpekulovali.”
Pandémia COVID-19
Robert Fico zareagoval aj na odôvodnenia vládnych politikov, že niektoré sociálne opatrenia navrhujú škrtať vzhľadom na ekonomickú krízu spôsobenú konoravírsuom .”Nemôžeme teraz urobiť z pandémie akúsi ospravedlnenku do školy. Zrazu nič sa nebude v tomto štáte diať, lebo pandémia… Všimnite si, ako to vládna koalícia nezvláda. Koľko peňazí už došlo reálne podnikateľom? Veď to je cirkus Humberto, keď sa pozriete čo ponúkajú cestovným kanceláriám.”
“Štát keď chce, nemá problém nájsť prostriedky na 13. dôchodky. Naviac, hovoríme o mimoriadne zraniteľnej kategórii, o ľuďoch, ktorým to nedávame ako nejakú almužnu. My im to dávame preto, že tí ľudia si to jednoducho zaslúžia. Nemáme kam ustúpiť.”
V ekonomickom boji s koronavírusom bolo podľa Fica potrebné “okamžité rozdeľovanie finančných prostriedkov”. “Niekdy sa tomu hovorí – helikoptérové peniaze – plošné, aj za cenu, že možno nie vždy trafíte. Ale bolo treba okamžite dať ľuďom peniaze. Zrazu je prakticky po pandémii, zdá sa že áno – chvalabohu – a zisťujeme, že tu zostali firmy, živnostníci a ďalší bez akejkoľvek pomoci.” Každý nový nezamestnaný ide preto podľa Fica na vrub pravicovej koalícii. “Lebo nič neurobili pre zamestnávateľov na Slovensku. To je ich neskúsenosť a neschopnosť. Táto vláda je ekonomicky neschopná, všetci to vedia.”
Situácia v Smere
K možnej alternatíve odchodu súčasného podpredsedu strany Petra Pellegriniho Fico povedal, že situácia vo vnútri strany by nemala byť predmetom “mediálnej rúbačky”. “Ja sa mediálne nebudem vyjadrovať ku vnútornému životu strany.” Mediálne výstupy bez diskusie vo vedení podľa neho Smer-SD oslabujú.
“Som za zmeny v Smere. Musíme výrazne zvýšiť kvalitu opozičnej práce strany. Smer nie je nejaká mediálna bublina. Je budovaný 21 rokov a mne veľmi záleží na tom, aby došlo k zmenám, ktoré urobia zo Smeru silnejšiu opozičnú politickú stranu.” Médiám odkázal, že zmeny nebudú robené “pre zábavu”. “Zmeny nebudeme robiť preto, aby naplnili niekoho osobné ambície, ale preto, aby Smer bol silnejší.”
Fico priznal, že je pripravený zmeniť vzorec svojho správania sa. “Samozrejme, že sme dotrhaní a unavení… My potrebujeme nových bojovníkov, ale bojovníkov, nie teoretikov a slniečkarov. Bojovníkov, ktorí sa jednoducho vedia postaviť na barikádu a pôjdu bojovať. Ja už nepatrím medzi tých, ktorí majú chuť v nedeľu chodiť do televízie hádať sa tam s niekým… Ale vidím svoju úlohu v Smere, pretože mám 30-ročné politické skúsenosti, ktoré treba využívať. Ale pusťme dopredu ľudí, ktorí chcú v Smere pracovať. To je tá zmena.”
“Ja už tu nie som na to, aby som sa bil o nejaké funkcie. Už nemám kam ísť po 20 rokoch – toto je moje dieťa.”
Dodal, že strana Smer dala mnohým politikom to, o čom sa im ani nesnívalo. “Desať rokov som bol vďaka Smeru premiérom. Keby nedošlo ku zneužitiu vraždy voči nám, tak by som bol premiérom 12 rokov. Asi ťažko niekto prekoná tento rekord. Ľudia, ktorým sa o tom ani nesnívalo sa zo dňa na deň stávali ministrami, štátnymi tajomníkmi, predsedami parlamentu, premiérmi. Treba si to vážiť, že to bol Smer, ktorý ľuďom dal neobyčajné možnosti na politický rast a na kariéru. Už stačilo. Teraz otázka je opačná. Čo ideme my pre ten Smer urobiť?”
Zo Smeru chce Fico naďalej demokratickú stranu s rešpektovaním názorov. “Sú veci a témy, kde nemôžete človeku vytrhnúť srdce z hrude. Ak je niekto raz natoľko ľavicový, že hovorí o zákaze predaja v nedeľu… ja s ním súhlasím, tiež si myslím, že v nedeľu by mali byť obchody zatvorené, pretože vyrastal som v období, keď boli obchody zatvorené od soboty obeda a nikomu to nechýbalo. Ale ak má niekto v Smere názor, že by mali byť obchody otvorené v nedeľu tak sa o tom poďme rozprávať, ale nebudeme sa kvôli tomu vyháňať.”
Doplnil, že Smer musí zostať protifašistický a proeurópsky. “No a Smer musí zostať rozhodne ľavicový a sociálny.”
Po jeho vystúpení zarezonovala otázka od nespokojnej redaktorky, ktorá sa ho najprv pýtala na jeho zdravie a následne mu adresovala výčitku, prečo nemá na sebe rúško.
Robert Fico k otázke o zdraví uviedol, že má problémy s krvným tlakom, ktorého prenasledujú už 20 rokov. Aj napriek tomu si trúfa na vedenie strany. “Dnes ráno som 18 km vesloval”.
“Nachádzate sa tu bez rúška, podľa súčasných nariadení by ste ho mali mať”, pokračovala ďalej redaktorka.
“Dajte mi meter, som tu dva metre od vás.” Redaktorka však zopakovala, že v interiéri to neplatí. “Tak ma nahláste na políciu a dajte mi putá a zatvorte ma. Už konečne by sme sa mali spamätať, robíme tu jednu veľkú bublinu z niečoho, čo nie je. Redaktorka bola neodbytná, tak jej zopakoval, nech ho teda nahlási na polícii.
Konflikt ohľadom rúška si môžete pozrieť približne v čase od 38. minúty