Bratislava 21. augusta 2023 (HSP/Foto:TASR)
Samozvaný “kráľ” slovenskej letnej festivalovej scény – Pohoda, bol zosadený. To, čo sa podarilo cez víkend na festivale Lovestream, sa už nevidí
Na nedeľňajšie vystúpenie americkej kapely Imagine Dragons v rámci festivalu Lovestream, ktorý sa cez víkend konal na bývalom letisku v bratislavských Vajnoroch, zavítalo okolo 60-tisíc ľudí. To sa ešte nikdy predtým na Slovensku nestalo.
Podľa organizátorov bolo počas troch dní v areáli dokopy sto tisíc ľudí.
Liberálny Denník N okamžite zverejnil článok o nedostatkoch festivalu a dôvodoch, prečo tento festival zožal taký úspech. Extrémistický denník obhajuje nepriamo Pohodu a tvrdí, že k úspechu festivalu hlavnou mierou prispela kapela takého formátu ako Imagine Dragons.
Ale hlavne: ľudia chcú muziku, nie politiku
Prečo to píšeme? Kým Lovestream lámal rekordy, tohtoročná Pohoda sa ani nevypredala. “Presné číslo Kaščák neuviedol, ale potvrdil, že festival tento rok vypredaný nebol. Tvrdia, že jedna či dve tisícky návštevníkov hore-dole pri podujatí s 30-tisícovou kapacitou veľký rozdiel nespravia,” píše hudba.zoznam.sk.
Liberáli v Denníku N už spustili obhajobu v duchu, že “kým napríklad Pohoda stavia svoj program na celej škále rôznych spevákov aj žánrov a schválne nevolá superhviezdu, aby ovládla celý festival, koncepcia tohto festivalu je iná. Lovestream je nastavený tak, aby všetko smerovalo k tej najväčšej hviezde, ktorej koncert ju uzavrie.”
A tu by sme sa mali zastaviť. Vážne nám chcú nahovoriť, že Pohoda, ktorá sa hrdí tým, že “spája ľudí,” s desiatkami vystupujúcich, obrovskou reklamou a osobnou účasťou liberálnych politikov a slovenských celebrít nedokáže osloviť viac ľudí ako jeden úspešný zahraničným interpret?
Vypožičiame si slová účastníka Pohody Romana Samotného, ktorý o festivale tvrdí, že “je ako simulácia, že spolu dokážeme žiť v pestrosti a rešpekte”.
A zrejme tu je problém. Pohoda je tak politický a propagandistický priestor, že ľudí, ktorí sa chcú cítiť uvoľnene a užiť si hudbu, jednoducho neláka. Pohoda sa tvári, že je všetkým otvorená, ale v skutočnosti propaguje iba liberálnu propagandu so všetkým, čo je daný rok v móde.
Pohodu už dávno široká verejnosť nazýva Festival politickej piesne. Ľudia vidia, že na nej ide stále menej o hudbu a stále viac o politiku a presadzovanie problémových ideológii. Je to rovnaké ako za komunistov na Festivale politickej piesne v Martine. Mohol si spievať, ale iba to čo sa páčilo komunistom.
Festival politickej piesne v Trenčíne sa v zásade od toho komunistického nelíši. Propaguje najnovšie extrémistické trendy a skúsil by si byť proti. Určite tam nevystúpiš. Je to festival pre jeden názor a iba jednu skupinu politikov a ideológov (mimovládkarov, komentátorov, novinárov, hovoriace hlavy). Pekne to ukazuje zoznam vystupujúcich: Čaputová, Korčok, Hríb, stánok mali noviny Aktuality, Bárdy, Michal Vašečka, Karolína Farská, Braňo Dobšinský – atď. atď – všetci túto organizovanú skupinu poznáme).
Našťastie, to ako sa ich snaží festival Pohoda manipulovať a vymyť vidia už aj mladí. Festival sa ani nevypredal hoci bol z veľkých festivalov prvý v poradí. Porazil ho na hudbu orientovaný Lovestream a to hneď viac ako dvojnásobným počtom divákov.
Michal Kaščák – organizátor Festivalu politickej piesne v Trenčíne – Pohoda, dostal čo si zaslúžil.
Organizátorom hudobných festivalov prajeme, aby sa im darilo v budúcom roku ešte viac a aby nepodľahli politickým tlakom ale udržali si svoje zacielenie na hudbu.
Ako ukázal včerajšok – oplatí sa to.