Kaščák v nedávnom video rozhovore pre denník SME potvrdil, že na tohtoročnej Pohode bude s návštevníkmi diskutovať Zuzana Čaputová, ktorú pozvali údajne z toho dôvodu, že jej príbeh je mimoriadne zaujímavý. Na otázku moderátorky smerom k tomu, že festival je kritizovaný za politickú jednostrannosť, opozičnosť voči vláde a výraznú angažovanosť, Michal Kaščák povedal, že “stačí si pozrieť program festivalu a stačí si pozrieť program sektora neziskoviek…”
Tento rok do politiky zabrdnú aj v súvislosti s veľkou diskusiou o policajnej razii v rómskej osade v Moldave nad Bodovou, ktorú bude viesť Zuzana Wienk z Aliancie Fair Play a vystúpi aj obhajca Kvasnica, ktorí zastupuje poškodených Rómov. Kaščák incident v Moldave nad Bodvou označil za “útok inštitúcií a štátnych orgánov na najslabších ľudí v krajine”.
K návšteve Čaputovej uviedol, že “jej príbeh je tak zaujímavý a pre mňa až musím povedať fascinujúci, že je dobré, že ľudia budú mať možnosť s ňou debatovať.” Na otázku, či by takto nemohlo diskutovať s ľuďmi ako napríklad súčasný premiér Peter Pellegrini, šéf festivalu Pohoda povedal, že “o tom nerozmýšľal”. “Ja nepovažujem pána Pellegriniho za tak zaujímavého človeka, aby som ho ja volal do našej debaty. Nepripadá mi, že by sme sa od neho mohli dozvedieť niečo nové.”
Politický podtón festivalu Kaščák potvrdil aj v súvislosti s výberom interpretov. Povedal, že rozhoduje najmä kvalita umelcov, no dodal, že napríklad azda historicky najpopulárnejšia slovenská kapela Elán sa na jeho festival nikdy nedostane. “Neviem si to predstaviť, v prvom rade je kapela Elán pre mňa nezaujímavá, čiže to je hlavný dôvod, ale zároveň festival ako je Pohoda by nemal byť len o tom, že si urobíte akoby program postavený iba čisto na umení, ale keď napríklad tvrdíme, že Pohoda je oslavou slobody, tak by sme podľa toho mali vyberať aj umelcov, ale nie len umelcov aj partnerov, ale napríklad aj debaty a hostí,” poznamenal aj v súvislosti s výberom politikov len z jedného – liberálneho – politického prúdu.
“Pre mňa skupina Elán podporuje hodnoty, s ktorými sa my stotožniť nemôžeme, ” povedal Kaščák s tým, že má na mysli vystúpenia Elánu na akciách hnutí HZDS či Smer-SD.”Keď niekto hrá pre strany, ktoré spôsobili, že krajina nesmerovala k väčšej otvorenosti, tolerancii, ale naopak, tak je úplne prirodzené, že táto kapela tieto hodnoty vyznáva…”
Kaščák vyčíta Elánu, že hral na festivale politickej piesne v Martine – “a nazývali sa ako rebeli, čo ja som si žiadnu rebéliu tam nevšimol”. Zaujímavé je to, že práve na festival Pohoda sa vznášajú námietky a komentáre, že vďaka podpore Kisku a podobných politikov ide o “festival politickej piesne”. Kaščák argumentoval aj tým, že to nie je celkom pravda aj preto, že v minulosti vystúpili na podujatí aj politici z vlády, napríklad minister zahraničia Miroslav Lajčák, ktorý sa ale v skutočnosti ku niektorým členom vlády často správa ako opozičný politik.