Návštevníci festivalu si budú vyberať medzi dvoma scénami, na ktorých budú prebiehať paralelne dva rôzne programy. V kine Hviezda si budú môcť popri filmoch pozrieť aj päť prezentácií a besied s hosťami. V klube Lúč budú dominovať filmy, prezentácie sa tam budú konať dve – v sobotu popoludní predstaví Tomáš Šmátrala putovanie Aljaškou, večer Trenčan Gabriel Čmárik lezenie v Grónsku. „Niektorí návštevníci preferujú priestrannejšiu Hviezdu, no bohatý program na komornejšej scéne v Lúči si určite tiež nájde svojho diváka. Do playlistu sme tam zaradili vynikajúce snímky 8000+, Z najnižšieho bodu po najvyšší, Reel Rock 13 – Éra Adama Ondru, Lovec búrok, Veľký svet, dve časti Strážcov prírody či výborný neprofesionálny film Na žne k Turkovi,“ prezrádza organizátorka festivalu Mária Dutková. „Nedá sa vidieť všetko a vybrať si môže byť ťažké, no tak to už na festivaloch chodí,“ dodáva Dutková, ktorá upozorňuje aj na to, že niektoré z filmov budú odpremietané aj vo festivalových reprízach, uvádzaných v jarných mesiacoch v priestoroch Gastro+ na trenčianskej SADke. To, o ktorý film by mali diváci v reprízach záujem, môžu uviesť v anketových lístkoch, kde hlasujú aj o najlepší neprofesionálny súťažný film.
Priestor na festivale opäť dostanú aj témy súvisiace s ochranou životného prostredia. Prostredníctvom filmov, prezentácií hostí a výstavy sa organizátori snažia upozorniť na negatívne javy, spôsobené človekom a možnosti ohľaduplnejšieho správania sa voči prírode. V sprievodných podujatiach, konajúcich sa priamo počas festivalu v kine Hviezda, sa predstavia lokálne združenia dobrovoľníkov, ktorí sa svojimi aktivitami snažia prispieť k ochrane životného prostredia a spraviť niečo pre ostatných ľudí žijúcich v meste. Environmentálny odkaz má aj film Michala Gálika Strážcovia prírody, prezentácia Tomáša Šmátralu a Michaely Kršákovej Divoká Aljaška či výstava fotografií zo Sumatry Sáry Královej. V sobotu popoludní môžu návštevníci taktiež spoznať aktivity trenčianskej Zelenej hliadky a Knižnice vecí Trenčín. Na workshopoch pod vedením Terezy Královej z Bastarst.sisterart a Karolíny Jarošovej, známej vďaka výrobe chrobáčikov zo starých komponentov elektroniky, sa účastníci naučia, ako kreatívne narábať s odpadovým materiálom a ako spojiť recykláciu s umením.
Neoddeliteľnou súčasťou festivalu sú aj sprievodné podujatia v centre mesta, priľahlom lesoparku Brezina a na priestranstve pri Váhu pod starým cestným mostom. Chýbať nebude súťaž vo vynáške približne päťdesiat kilogramovej nosičskej krošne po Farských schodoch, s alternatívou ľahšieho nákladu pre ženy a batohov pre deti. Jubilejný desiaty ročník oslavuje Beh o pohár festivalu HoryZonty so štartom na Sládkovičovej ulici pri Posádkovom klube. Novinky organizátori pripravujú v Zátoke pokoja. K slackline workshopu, zhybovačke a psím záprahom pribudne aj súťaž Slackline Speedline Contest o najrýchlejší prechod sliacklinu (tenkého popruhu natiahnutého medzi stromami) a cyklopreteky na pumptrekovej s názvom Detská Tour de HoryZonty. Festival sa koná aj vďaka podpore Mesta Trenčín, Trenčianskeho samosprávneho kraja, Audiovizuálneho fondu a ďalších partnerov.
Redakciu informovala PR manažérka festivalu HoryZonty Zuzana Dutková.