Bratislava 10. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Jaroslav Novák,HSP)
V uplynulých dňoch sme na českej aj slovenskej politickej scéne stali svedkami škandálov, v ktorých aktívni politici boli obvinení so sexuálneho násilia. Protagonistom toho českého je politická hviezda prvej veľkosti – ikona mladej generácie Dominik Feri z TOP 09. Paradoxne, približne v tom istom období prepukol podobný škandál aj na Slovensku
Jeho „hrdinom“ je však mediáne podstatne neviditeľný poslanec OĽANO Ján Herák. Rozdielov je, samozrejme, viac. Kým Dominik Feri údajne obťažoval dospelé ženy, v prípade poslanca Jána Heráka ide zrejme o zneužívanie mladistvých. V niečom sa teda obe kauzy podobajú, ale v niečo sú aj zásadne odlišné.
V českom prostredí sa, ako sme už spomenuli, stal protagonistom škandálu Dominik Feri, žiarová hviezda tzv. koalície Spolu a človek, ktorý v minulých voľbách pravdepodobne zachránil parlamentný status svojej strany TOP 09. Tento neprehliadnuteľný poslanec sa stal ikonou mladých. Prvýkrát zaujal už ako teplický zastupiteľ .
Do verejného priestoru vstúpil nielen s typickým afroúčesom, no zaujal predovšetkým tým, že dokázal využiť sociálne siete a nastavil politickú komunikáciu tak, že dokázala zasiahnuť predovšetkým mladých voličov a prvovoličov. Jeho krátke a úsečné statusy sa stali ľahko dekódovateľné aj pre značnú časť mladých voličov.
Postupom času sa stal Dominik Feri mediálnou celebritou, ktorú na Instagrame sledovalo viac než milión sledovateľov. Takýto mediálny „zásah“ a cielenie na mladú generáciu urobili z Dominika Feriho fenomén. Často ho dokonca porovnávali, čo sa týka vplyvu, s top celebritami šoubiznisu, napríklad s Leošom Marešom, ktorý bol do nástupu Dominika Feriho neprekonateľným fenoménom.
Ukázalo sa však, že veľmi skorý vstup do politiky Dominik Feri osobnostne neustál. Historický najmladší poslanec v Českej republike sa veľmi skoro dostal na výslnie a ako sa ukázalo, nebol na to ešte dostatočne vyzretý. Zároveň po prevalení kauzy, ktorú, paradoxne, spustil anonymný tweet, vyšli na svetlo sveta ďalšie a ďalšie svedectvá , ktoré jasne dokazovali, že jeho nevhodné správanie nebolo len náhodným úletom, ale systematickým správaním sa a je na počudovanie, že celá kauza vypukla až tak neskoro.
Keď si dvojica novinárov Apolena Rychlíková a jej kolega Jakub Zelenka začali kauzu preverovať, zistilo sa nielen to, že obete sa navzájom nepoznajú a sú z rôznych spoločenských skupín, ale aj to, že na nevhodné správanie Dominika Feriho sa sťažovali aj jeho kolegyne študentky na právnickej fakulte a že viacerí členovia akademického senátu disponovali sťažnosťami na jeho nevhodné správanie.
Po krátkej investigatívnej práci spomínanej žurnalistickej dvojice bolo jasné, že poslanecký post a ďalšie zotrvanie v politike je nereálne. Dominik Feri čiastočne pripustil, že sa viackrát zachoval nevhodne a negentlemansky. Pravdepodobne tlak vlastnej strany a, samozrejme, aj rýchlo sa blížiaci termín parlamentných volieb spôsobili, že pár dní po prevalení kauzy sa Dominik Fero vzdal mandátu v Poslaneckej snemovni, pričom zároveň oznámil, že v jesenných voľbách sa nebude ďalej uchádzať o poslanecký mandát.
Následne na to, keď sa ukázalo, že obvinenia vznesené voči Dominikovi Ferimu sú naozaj vážne, jeho domovská strana TOP 09 prerušila Ferimu členstvo a je veľmi pravdepodobné, že nadobro skončil s politikou. Rýchlosť a rigoróznosť rozhodnutí v kauze Dominika Feri ukazuje, že TOP 09 je stranou, ktorá disponuje akousi sebareflexiou a dokáže prijať ťažké a bolestné rozhodnutia. Strata Dominika Feriho bude totiž stranu veľmi bolieť, pretože zaňho nemá adekvátnu náhradu.
Bohužiaľ, v prípade poslanca Jána Heráka sa o podobnej sebareflexii hovoriť naozaj nedá. Tento poslanec je pre širšiu verejnosť takmer neznámy. Povedané komentátorskou hantírkou – je to klasická „politická molekula“, čo znamená, že je to niekto, o existencii ktorého vedia len „zasvätení“, ale je pod rozlišovacou schopnosťou bežných ľudí. Za celé svoje viac než ročné pôsobenie v politike sa „zviditeľnil“ jediným, veľmi nepodareným rozhovorom v denníku SME, v ktorom sa, paradoxne, „vyznal“ z toho, že aj opozícia má kvalifikovaných ľudí a osobitne ocenil znalosti a schopnosti koaličného arcinepriateľa Ľuboša Blahu. To bolo však všetko, čo sa o ňom mohol bežný občan dozvedieť.
Do stredobodu mediálnej pozornosti sa dostal až pred nedávnom, keď sa začali kopiť obvinenia, že ako vedúci táborov pre sociálne slabé deti sexuálne zneužíval neplnoleté či dokonca maloleté dievčatá. Paradoxne, poslanec Ján Herák mal podobné problémy ešte pred vstupom do politiky. Už v roku 2019 sa proti nemu viedlo vyšetrovanie v podobnej kauze, líder OĽANO Igor Matovič však napriek takejto kontroverznej povesti umiestnil Jána Heráka na svoju kandidátku.
Obvinený poslanec Herák síce obvinenia odmieta, ale skutočnosť, že je vyšetrovaný za zneužívanie maloletých 14-ročných dievčat, je politicky tak výbušná téma, že základné politické inštinkty by velili, aby sa takýto poslanec okamžite vzdal mandátu. Iste, v prostredí strany OĽANO nie je zvykom vyvodzovať zodpovednosť. Líder strany Igor Matovič je usvedčený plagiátor, fatálne pochybenia a profesijné zlyhania jeho nominantov, napríklad bývalého ministra zdravotníctva Mareka Krajčiho sa blahosklonne prehliadajú…
V prostredí, kde jediným kritériom politickej úspešnosti je lojalita až za hrob alebo presnejšie povedané servilita, sa poslancom prepečie všeličo. Aj preto sa hnutie OĽANO najprv uspokojilo v podstate s prázdnym gestom, teda odchodom poslanca Heráka z ich poslaneckého klubu. Po istom čase, keď sa séria obvinení začala vŕšiť a keď riaditeľ detského domova zo západného Slovenska podal trestné oznámenie za sexuálne zneužitie 14-ročného dievčaťa, čo sa údajne malo stať v roku 2018, pochopili aj v OĽANO, že ďalšie zotrvanie Jána Heráka v parlamente je neudržateľné. V stredu 9. júna bol tak poslanec Ján Herák nútený abdikovať na svoj post s tým, že následne bude čeliť trestnému stíhaniu.
Obe kauzy, česká a slovenská, majú podobný kontext, ale v mnohom sú aj odlišné. Kým poslanec Dominik Feri sa prinajmenšom nevhodne správal k dospelým ženám a po prepuknutí kauzy bol jeho odchod z politiky doslova otázkou niekoľkých málo dní, v prípade poslanca Jána Heráka išlo o zneužívanie v lepšom príde neplnoletých, v horšom dokonca maloletých detí, ktoré mu boli zverené ako vychovávateľovi v detskom tábore. Spoločenská nebezpečnosť a zavrhnutiahodnosť jeho konania je tak násobne vyššia.
Vyvodenie politickej zodpovednosti však bolo v oboch prípadoch podstatne odlišnejšie. Kým, ako už bolo spomenuté, odchod Dominika Feriho bol otázkou dní, odchod Jána Heráka bol proces trvajúci dlhé týždne. No a zásadná okolnosť nakoniec: Ján Herák bol už pred vstupom do politiky vyšetrovaný z činov, ktoré sú mu aj dnes kladená za vinu. Jeho nominácia na kandidátku OĽANO je tak prejavom absolútnej nekonečnosti a chaosu a absolútne povrchnému výberu kandidátov na poslancov.
Zdá sa, že avanturistický štýl politiky hnutia OĽANO sa jej zakladateľovi Igorovi Matovičovi môže ťažko vypomstiť. Kauza Herák je jasným varovaním, že v jeho poslaneckom klube môže byť množstvo ďalších nástražným mín, ktoré môžu kedykoľvek vybuchnúť. Stačí si len počkať. Môžeme len tipovať, koľko ich vybuchne ešte do konca volebného obdobia.
Roman Michelko
Text vyšiel aj na Sputniknews.cz