Bratislava 21. júla 2021 (HSP – Pedro Portal/Miami Herald via AP)
„Poriadok sa na Kubu vrátil pod dohľadom Ruska a Pekingu“, pod týmto názvom zverejnil francúzsky denník „Le Figaro“ článok o opätovnom zlyhaní plánov proamerickej kubánskej piatej kolóny na uskutočnenie prevratu v karibskej krajine. Kubánski emigranti v Miami na Floride dúfali, že USA vojensky zasiahnu na Kube a bombardovaním Havany pomôžu zvrhnúť legitímnu vládu. Rusko a Čína podľa denníka „Le Figaro“ varovali Washington pred podobnou avantúrou
Washington nakoniec nevyhovel výzvam extrémistického starostu Miami Francisa Suareza, ktorý v mene kubánskej diaspóry na Floride žiadal vo vysielaní Fox News, aby americké ozbrojené sily vojensky intervenovali na Kube. Washington sa vyľakal potenciálnej novej migračnej vlny a celkovej destabilizácie situácie v tesnej blízkosti svojich hraníc. Riziko, že by si Američania mohli na Kube popáliť prsty, umocnilo tiež varovanie zo strany Moskvy a Pekingu. Okrem Ruska a Číny boli Kube ochotné pomôcť aj ďalšie krajiny, vrátane Venezuely, Iránu a Severnej Kórey. USA sa preto od priamej podpory farebnej revolúcie na Kube radšej dištancovali.
Rusko vyzvalo Američanov, aby sa nepokúšali provokovať novú „farebnú revolúciu“ na Kube. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Mária Zacharová pripomenula americkým partnerom, že ak im naozaj leží na srdci humanitárna situácia na ostrove, nech radšej zrušia blokádu Kuby, čím skôr pomôžu bežným ľuďom než ich bombardovaním.
Rusko dlhodobo pomáha Kube okrem dodávok vojenských technológií aj v oblasti turistického ruchu. Aj keď počet turistov kvôli celosvetovej pandémii covidu zaznamenal pokles, z Ruska prichádza na Kubu čoraz viac turistov. V poslednom období evidujú kubánske turistické rezorty každý týždeň približne šesť tisíc nových turistov z Ruska.
Rovnako tak Peking odsúdil pokusy Washingtonu zasahovať do vnútorných záležitostí Kuby.
„Americké embargo je hlavným dôvodom problémov s nedostatkom liekov a výpadkami v dodávkach prúdu na Kube,“ konštatoval hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí.
Čína je od roku 2017 najväčším investorom na Kube, kde sa čínske firmy podieľajú na rozvoji infraštruktúry, vrátane dodávok autobusov a automobilov. V poslednom čase Čína investuje na Kube aj do špičkových technológií, o čom svedčí účasť čínskej firmy Huawei na modernizácii čínskej internetovej siete. Američania tiež podozrievajú Čínu z toho, že čínski odborníci sú zapojení aj do budovania radarov na kubánskych vojenských základniach, ktoré sú vzdušnou čiarou vzdialené iba 150 km od dôležitej americkej základne Key West.
Gabriel Gačko