Autor petície označil členov Aliancie za rodinu ako “fanatikov nenávistného spolku”, ktorí sa na čele s Antonom Chromíkom rozhodli vytiahnuť do boja za to, že si niekto dovolil upozorniť na nebezpečenstvo ich nápadu.
“Aliancia za rodinu sa dlhodobo profiluje ako organizácia vyznávajúcej stredoveké videnie sveta a tak ako ich predchodcovia, ani oni neznesú ak im ich dogmatické nezmysly spochybňuje veda. Preto spustili petíciu za odvolanie pána prednostu, ktorú do tejto chvíle podpísalo už 4 500 ľudí,” píše v petícii autor, ktorého cieľom je vyjadriť podporu Jozefovi Záhumenskému. V súvislosti s Chromíkom uviedol, že jeho “tmárske názory” v spoločnosti nemajú čo hľadať.
Podľa vyjadrenia Aliancie, by sa debata mala viesť na viac slušnej ľudskej úrovni bez urážok a s odbornými argumentami. “Sme presvedčení, že pán doktor Záhumenský nie je odborníkom na tvorbu legislatívy, ale je právnym laikom. Možno to je dôvodom, pre ktorý navrhovanú legislatívu neposúdil správne. Vo svojom stanovisku necitujeme vlastné medicínske názory, ale rešpektujeme názory najváženejších odborných spoločností pre ultrazvuk. Ich odborné stanoviská nájdete v prílohe tejto tlačovej správy,” vysvetlila Aliancia za rodinu.
Podľa slov Vladimíra Tureniča petíciu spustili lebo “predpokladom výkonu funkcie prednostu je vysoká odbornosť, nezaujatosť, etické správanie a dôveryhodnosť. Každý lekár by mal svojím konaním a vyjadreniami v prvom rade hájiť život a zdravie každého pacienta, i toho nenarodeného. Neodborné vyjadrenia prednostu majú závažný vplyv nielen na jeho osobu, ale na dôveryhodnosť gynekologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave, keďže ho v tejto pozícii uvádzali verejné výstupy novinárov. Preto vyzývame ministerku zdravotníctva, riaditeľku Univerzitnej nemocnice v Bratislave a dekana Lekárskej fakulty, aby urobili všetky potrebné kroky na jeho odvolanie z funkcie prednostu” (viac TU).
Petícia za odvolanie Záhumenského z funkcie prednostu
Prednosta gynekologickej kliniky v Nemocnici Ružinov Jozef Záhumenský, ktorý publikuje blogy na Denníku N a je propagátorom potratov, pre médiá povedal, že ultrazvuk, ktorý by bolo možne počuť tlkot srdca dieťaťa v tak skorom štádiu je možné vykonať iba typom ultrazvukom, ktorého energia presahuje bezpečnostné hladiny pre zárodky v prvom trimestri a nesmie sa používať, pretože hrozí poškodenie tkanív srdca.
“Zvuk srdiečka plodu možno zachytiť iba prostredníctvom pulzného dopplerovského vyšetrenia, ktoré má vysokú ultrazvukovú energiu, ktorú sústredí do veľmi úzkej vyšetrovanej oblasti. V nej sa energia mení na teplo a môže mať vplyv na premenu bielkovín, ale aj nukleových kyselín. Táto energia výrazne presahuje bezpečnostné hladiny pre zárodky v prvom trimestri a nesmie sa používať, pretože hrozí poškodenie tkanív srdca,” tvrdí Záhumenský.
Podľa autorov petície za Záhumneského odvolanie, podal prednosta kliniky zavádzajúce informácie, ktoré zasiahli do dobrej povesti a odbornosti predkladateľov a tvorcov návrhu zákona, šíril nepravdivú správu na verejnosti, ktorá zhoršila renomé tejto diagnostickej metód, zavádzal verejnosť v tom, že toto vyšetrenie sa v prvom trimestri nesmie používať, ignoroval, že návrh obmedzuje tento výkon len na situácie, v ktorých je tento výkon technicky možný.
Ďalej ignoroval aj skutočnosť, že návrh neruší zákonnú povinnosť poskytovať zdravotnú starostlivosť správne, a preto počúvanie tlkotu srdca môže byť realizované iba štandardnými diagnostickými postupmi, ktoré nepoškodia nenarodené dieťa a svoje tvrdenia nepodložil žiadnymi relevantnými vedeckými štúdiami.
Aliancia za rodinu sa v petícií odvoláva aj na Americký inštitút ultrazvuku, ktorý v svojej štúdii uvádza, že použitie Dopplerovho ultrazvuku počas prvého trimestra sa v súčasnosti propaguje ako cenná diagnostická pomôcka na skríning a diagnostiku niektorých vrodených abnormalít. Na používanie tohto typu ultrazvuku sa vzťahujú aj isté obmedzenia, ktoré lekári musia rešpektovať. V prípade potratu ale prevažujú benefity z využitia tejto metódy pre dieťa asi najvýraznejšie. (viac v článku)
Podobný názor má aj slovenský gynekológ MUDr. Ivan Wallenfels. “Ako odborník s dlhoročnou praxou viem, že zobrazenie dieťaťa ultrazvukom pomáha matkám lepšie pochopiť, že pod srdcom nosia nového človeka, svoje vlastné dieťa. Moderná medicína nám aj takto môže pomôcť zachrániť život nenarodeného dieťaťa,” povedal Wallenfels.
Gynekológ považuje ultrazvukové vyšetrenie za štandardnú a bezpečnú procedúru, ktorú matka a jej nenarodené dieťa absolvujú niekoľkokrát počas tehotenstva. Pri svojich tvrdeniach sa opiera aj o závery Medzinárodnej spoločnosti pre ultrazvuk v pôrodníctve a gynekológii .
“Toto vyšetrenie je využívané špecialistami aj v prvom trimestri na diagnostiku niektorých vývojových vád. Podľa Medzinárodnej spoločnosti pre ultrazvuk v pôrodníctve a gynekológii (ISUOG) je v klinicky odôvodnených prípadoch použitie dopplerovského vyšetrenia v prvom trimestri v poriadku. Ak takéto vyšetrenie môže prispieť k záchrane života pred umelým potratom, je jeho použitie jednoznačne odôvodnené. Zvlášť ak toto vyšetrenie trvá len niekoľko sekúnd,“ uviedol Wallenfels.