Bratislava 10. februára 2024 (HSP/Foto:Facebook)
Čo ak bude GORILA premlčaná? Čo na prípadné premlčanie povedal Haščák? Kladie si otázky advokát Martin Ribár a pokúša sa v svojom príspevku verejnosti vysvetliť ako funguje premlčanie a aké reálne dopady bude mať prijatá novela trestného zákona. Mainstreamové médiá a opozícia priniesli o novele trestného zákona mnoho dezinformácii. Prečítajte si preto, aký bude reálny stav
Trestnosť väčšiny trestných činov zaniká uplynutím určenej premlčacej doby, ktorú pre dané trestné činy určuje Trestný zákon, existujú trestné činy, ktoré sa nepremlčujú.
Laicky povedané, uplynutím stanoveného času nemožno páchateľa trestného času stíhať a potrestať.
Ohľadom tohto stanoveného času – PREMLČACEJ DOBY – však existuje v mediálnom priestore priveľa zavádzania a demagógie, a neúplných informácií:
najmä sa zamlčuje, ako sa premlčacia doba PRERUŠUJE, tiež kedy premlčacia doba NEPLYNIE (spočíva), a najmä to, že prerušením sa začína vždy NOVÁ premlčacia doba, a to je veľmi, veľmi podstatné.
Konkrétny príklad – na „nejaký“ trestný čin sa vzťahuje premlčacia doba 10 rokov – zámerne uvádzam v niektorých médiách a niektorými politikmi spomínanú premlčaciu dobu 10 rokov: v žiadnom prípade to neznamená, že počas 10 rokov od spáchania trestného činu musí prebehnúť aj vyšetrovanie na polícii, a aj konanie na súde a páchateľ musí byť aj odsúdený!
neznamená to, že ak prejde 10 rokov od spáchania skutku a ak páchateľ ešte nie je odsúdený, tak že bude automaticky beztrestný!
AK bude páchateľovi hoc aj v posledný deň 10 ročnej premlčacej doby vznesené obvinenie, tak sa premlčacia doba prerušuje a začína plynúť nová 10 ročná premlčacia doba.
Ak polícia a súdy budú vykonávať úkony, každým vyšetrovacím a súdnym úkonom sa premlčacia doba znova prerušuje a znova začína nová 10 ročná premlčacia doba ak teda v premlčacej dobe dôjde k prerušeniu premlčania vznesením obvinenia a následne vo veci koná polícia či súd, trestné konanie môže trvať aj 20, 30 či aj 40 rokov, a nepríde k premlčaniu a teda beztrestnosti páchateľa!
To isté platí aj povedzme pri 3 ročnej premlčacej dobe – ak aj v posledný deň tejto 3 ročnej lehoty bude vznesené obvinenie a následne bude konať polícia či súd, trestné konanie môže prebiehať dlhé, dlhé roky, kľudne aj 15 či 20 rokov a nepríde k premlčaniu!
Polícia má teda „čas“ na vyšetrovanie a vznesenie obvinenia do posledného dňa tej ktorej premlčacej doby.. a ak následne koná polícia a súdy k premlčaniu jednoducho nepríde.. je doba – 3, 5, 10, 15 a 30 rokov (podľa novely Trestného zákona) – odstupňovaná podľa závažnosti trestných činov dostatočná, aby polícia dokázala vec vyšetriť a vzniesť obvinenie páchateľovi?
Odpovedzte si vy sami, či je doba 3 rokov pri menej závažných trestných činoch až po dobu 30 rokov pri najzávažnejších trestných činoch dostatočná, aby polícia mohla trestný čin vyšetriť a vzniesť páchateľovi obvinenie, čím sa premlčacia doba preruší..
premlčanie exponovaných káuz – zo strany opozičných politikov zaznieva naratív, že viaceré trestné exponované prípadu budú premlčané..
V relácii TV JOJ Na hrane (8.2.2024) sa redaktorka opýtala poslankyne NR SR za PS Ireny Bihariovej, ktorá je sama právnička, priamu otázku, ktoré konkrétne exponované kauzy budú premlčané? – poslankyňa NR SR za PS Irena Bihariová odpovedala – neviem konkrétne, nemám k dispozícii vyšetrovacie spisy… ako teda môžu akíkoľvek politici tvrdiť, že konkrétne exponované prípady budú premlčané, keď nemajú relevantné informácie z konkrétnych vyšetrovacích spisov?
Je prípadne schválená novela Trestného zákona AMNESTIOU – opäť sa jedná o zavádzanie!
AMNESTIA = hromadné odpustenie/zmiernenie už právoplatne uložených trestov prezidentom SR, zdôrazňujem už právoplatne uložených trestov a amnestiu môže udeliť iba prezident SR, takže žiadna novela trestného zákona ≠ amnestia, žiadnou novelou trestného zákona nemôže byť udelená amnestia.
Následne dáva Martin Ribár vlastné verejné vyhlásenie ohľadne svojho prípadu
GORILA a Haščák – samotný Haščák vyhlásil, že ak by aj došlo k premčlaniu, tak bude trvať na tom, aby sa vo veci ďalej pokračovalo – toto umožňuje §9 ods. 4 Trestného poriadku – sám Haščák chce, aby sa vec riadne vyšetrila aj po prípadnom premlčaní!
Verejné vyhlásenie JUDr. Martina Ribára: Ja osobne verejne prehlasujem, že ak by v trestných konaniach vedených proti mne došlo k premlčaniu čo len jedného skutku, budem trvať na prejednaní veci, aby sa v konaní pokračovalo – chcem svoju nevinu dokázať pred súdom.
V mojom druhom prípade, som už takéto vyhlásenie zaslal konajúcemu sudcovi a poprosil som ho, aby čo najskôr vo veci vytýčil hlavné pojednávanie!
chcem, aby čím skôr vo veci rozhodol nezávislý a nestranný súd, a ja som mohol PRED SÚDOM prezentovať dôkazy v môj prospech, ktoré nevykonali vyšetrovatelia NAKA počas prípravného konania, hoci som o ich vykonanie žiadal – nevykonali desiatky mnou navrhnutých dôkazov! – chcem svoju nevinu dokázať pred súdom na verejnom konaní, a kto bude mať záujem môže prísť – hlavné pojednávania na súde sú verejné a prístupné verejnosti