Bratislava 8. júna 2021 (HSP/Foto:Pixabay)
Prinášame vám niekoľko faktov zo súčasného politického života, ktoré zásadným spôsobom určujú dnešnú politickú situáciu na Slovenku a zasahujú do životov všetkých nás
1. Chvíľu platí situácia, že minister Mičovský odstúpil. O chvíľu však stiahne demisiu. A o pár okamihov sa však v Grasalkovičovom paláci rozhodlo, že demisia Mičovského sa nedá vziať naspäť, lebo Ústava SR akt stiahnutia demisie nepozná a preto vymenujú nového ministra. Mičovský to však nanovo nebude.
Kabaret pani prezidentky pokračuje: v prípade demisie ministra Lajčáka za čias prezidenta Kisku naša ústava akt neprijatia demisie poznala.
2. Vojna prebieha už hádam všade, v každom kúte slovenskej spoločnosti. Opozícia bojuje s vládnou koalíciou, čo by nebolo nič prekvapivé, keby vládna koalícia nebojovala aj medzi sebou. Sulík sa nepriatelí s Matovičom, Matovič sa nepriatelí s Korčokom, Korčok sa nepriatelí so štátnym tajomníkom Gyimesim, Remišová s Kolíkovou a sám Matovič sa už nepriatelí s takmer každým zo súčasnej vlády. Je určite menej ľudí z dnešných vládnych politikov a štátnych tajomníkov, ktorí si do Matoviča ešte nekopli ako tých, ktorí si kopli. Stav vládnutia je už z tohto titulu patový, to je však stále iba začiatok, tejto kolosálnej krízy.
3. Vojna je aj v strane Za ľudí. Občas sa zdá, že v Kiskovej strane bojuje už každý s každým. Vojnu začala Kolíková s Remišovou a dnes sa už hádajú aj regionálni politici. Analytici otvorene hovoria o nezvrátiteľnom kolapse strany.
4. Vojna bola pred pár dňami aj medzi Kollárom a ministerkou Kolíkovou. Či už skončila nevedno. Tlačová konferencia k tomu nebola.
5. Vojna ako sa zdá je už aj vo vnútri strany OĽaNO. Mičovského chcel naspäť Matovič, premiér Heger sa však nechal politicky prekúpiť palácom a spolu s pani prezidentkou Čaputovou, vymenovali ministra, Samuela Vlčana.
6. Vojna je zjavne aj medzi generálnou a špeciálnou prokuratúrou. Špeciálny prokurátor Lipšic obvinil Braňa Zuriana, následne mu policajti vykopli byt, ako zločincovi z podsvetia. Po pár mediálnych prestrelkách opozície s novinármi, ktorí Lipšica a údajné zločiny špeciálnych prokurátorov kryjú, zasiahla generálna prokuratúra a spis bol Lipšicovým ľuďom odňatý. Pre istotu. Slovensko by už ďalšieho Gen. Lúčanského neprežilo.
7. Vojna je aj medzi ministrom Mikulcom a šéfom policajnej inšpekcie Szabom. Oficiálne kvôli televízoru.
8. Vojnu titánov v slovenských bezpečnostných zložkách vedú aj príslušníci NAKA s inteligenciou SIS. Spravodajci po zatknutí riaditeľa Vladimíra Pčolinského, odovzdávajú verejnosti na príslušníkov polície jeden kompromát za druhým.
9. Mocní tohto štátu sa zúčastnili schôdzky s utajeným obsahom rokovaní v pivnici SIS a následne sa rozpútala mediálna vojna medzi SIS a slovenskými médiami. Monika Tódová šíri teóriu, že SIS je nedôveryhodná inštitúcia. Ako keby vo svete spravodajských služieb existovala štandardne dôveryhodnosť a jediná spravodajská služba, ktorá je dôveryhodná, je práve tá slovenská.
10. Vojna sa už preniesla aj medzi slovenskú inteligenciou. Prezident KOZ Marián Magdoško poslal dosť neotesaný odkaz novinárovi a aktivistovi Eduardovi Chmelárovi, lebo si ho predtým dovolil kritizovať. Do Chmelára sa za jeho trefné analýzy a komentáre domáceho a zahraničného diania pustilo v poslednom čase viac ľudí. Krátko pred Magdoškom to bol Čech, kandidát na prezidenta Michael Kocáb. Eduard Chmelár vedie dlhodobú spoločenskú vojnu aj s niekdajšími straníkmi z ĽSNS. Naposledy, iba pred pár dňami sa pustil do “novo”republikánskejo lídra Milana Uhríka za jeho medzery zo slovenskej histórie.
11. So svojou vládou bojujú aj umelci a reštauratéri. Iba pred nedávnom sa objavil tzv. “Government Blacklist”, ktorým označila reštaurácia Dunajský pivovar nepohodlných ľudí spomedzi slovenských politikov a štátnych tajomníkov. Mimochodom, obviňovanie z politickej zodpovednosti aj štátnych tajomníkov je na Slovensku nóvum. Predtým, za vlády Róberta Fica to v móde nebolo.
12. Krajniak vedie aktuálne osobnú vojnu s ministrom Mikulcom. Za vinu mu kladie, že Mikulec sa stráca v tom, čo sa mu deje v jeho rezorte.
13. S ministerkou Kolíkovou vedú dlhodobo vojnu viac, ako 800 slovenských sudcov, ktorí odmietajú Kolíkovej reformu súdnictva. Sudcovia v majorite odmietajú zmenu tzv. súdnej mapy.
14. Slovenská komora učiteľov a zástupcovia vysokých škôl, vedú spoločnú vojnu s ministrom Grohlingom. Predmetom tejto vojny je nesúhlas s novelou vysokoškolského zákona. Vyčítajú ministrovi, že z procesu tvorby nového zákona boli učitelia a študenti vyradení.
15. Umelci si vedú vlastnú vojnu s ministerkou Natáliou Milanovou. Tá mala počas pandémie zámerne ožobračiť slovenských umelcov hlavne tým, že neposkytla tejto spoločenskej skupine záchranné financie.
16. Minister Naď vedie vojnu s alternatívnymi novinármi. Najradšej by im oklieštil príjmy na úplné minimum tak, aby zanikli. Bojoval v nedávnej minulosti tiež so slovenskými motorkármi, ktorí pred časom odleteli do Ruska, aby tam prevzali večné svetlo svietiace obetiam Druhej svetovej vojny. Podľa Naďa, slovenskí motorkári naleteli ruskej propagande a manipulácii tajnej služby SVR.
17. Najväčšiu vojnu s Vládou Slovenskej republiky vedie majorita slovenskej verejnosti. Svoju nespokojnosť s vládnutím dnes vyjadruje takmer 60% slovenských občanov. Zvyšok, hlavne radikalizujúcej sa tzv. neoliberálnej slovenskej spoločnosti si o tvrdeniach, že rozsiahle spoločenské vojny jednotlivcov a skupín na Slovensku súvisia s pôsobením aj západných nátlakových skupín a ich spravodajských služieb myslí, že sú to iba hoaxy.
Tony Belohorec