Bratislava 16. júna 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Peter Byrne/PA via AP)
Hrozivo vyzerajúci variant koronavírusu B1.617.2 sa prvýkrát objavil v Indii. Svetová zdravotnícka organizácia ho nazvala “Delta”. Šíri sa rýchlo a takmer po celom svete. Odhaduje sa, že je ešte nákazlivejší, ako bol znepokojujúci variant B.1.1.7, ktorý sa prvýkrát objavil vo Veľkej Británii
Odhaduje sa, že tento variant, ktorý sa v súčasnosti nazýva Alpha, je asi o 50 percent prenosnejší, ako pôvodný koronavírus, ktorý sa na začiatku roka 2020 rozšíril v čínskom Wu-chane. Odhaduje sa, že Delta je až o 60 percent nákazlivejšia ako Alfa. Ide teda zjavne o nesmierne rýchlo sa šíriacu mutáciu koronavírusu.
Jeho nebezpečnosť je hlavne v tom, že infikovaný pacient neprejavuje typické symptómy, ako pri nakazení sa doterajšími mutáciami. Ľudia netrpia v začiatku obvyklou zvýšenou teplotou, ktorá sa stala najúspešnejším prostriedkom včasného detekovania chorého jedinca.
Vo Veľkej Británii sa začiatkom apríla 2021 začali objavovať infekcie s variantom Delta na veľmi nízkej úrovni a potom rýchlo vzrástli. Na začiatku júna predstavoval variant Delta viac ako 60 percent prípadov.
V USA sa začiatkom tohto roka rozšírila mutácia typu Alpha a rýchlo zaujala pozíciu vírusového kmeňa s majoritným výskytom u novo-infikovaných ľudí a celkovo prevládajúceho kmeňa v USA. V súčasnosti odborníci očakávajú, že jej miesto zaujme vírusový kmeň Delta, rovnako ako sa to deje vo Veľkej Británii. Americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb v pondelok oficiálne označili Deltu za skutočný „variant obáv “.
Momentálne v USA nová mutácia Delta predstavuje asi 10 percent infekcií. “Zdvojnásobuje sa to každé dva týždne,” uviedol v nedeľu pre denník Face the Nation Scott Gottlieb, bývalý komisár pre správu potravín a liečiv . “Takže sa pravdepodobne stane dominantným vírusovým kmeňom v Spojených štátoch. To automaticky neznamená, že zaznamenáme prudký nárast infekcií, ale znamená to, že sa stane dominantným. A myslím si, že môže predstavovať skutočné riziko, ktoré by mohlo vyvolať novú epidémiu predpokladanú na jeseň (2021). ”
Vedci z Public Health England zverejnili zatiaľ vedecky neoverenú štúdiu, ktorá naznačuje, že dve dávky vakcíny Pfizer-BioNTech boli z 88% účinné a ochránili očkovaných ľudí pred infekčným variantom Delta. Podľa údajov sú dve dávky vakcíny Astra Zeneca účinné u zaočkovaných na 60%. Je pritom pozoruhodné zistenie, že pacienti iba z prvou dávkou ktorejkoľvek z vakcín nie sú chránení. Jedna dávka spomenutých vakcín chráni ľudí iba na 33% proti infekciám Delty. Odborníci zdôraznili dôležitosť nevynechania druhej dávky očkovania. Iné – škótske dáta z pondelka tohto týždňa tiež naznačujú, že dve dávky vakcíny Pfizer-BioNTech boli 79% účinné proti variantu Delta, zatiaľ čo dve dávky vakcíny Astra Zeneca boli účinné iba na 60%. Štatisticky to znamená, že potenciál nakazených spomedzi úplne zaočkovaných Astrou Zenecou približne u 40% očkovaných a spomedzi úplne zaočovaných vakcínami Pfizer-BioNTech-u 12% z celkového množstva. Pri zaočkovaní iba jednou dávkou vakcíny sa riziko infikovania u zaočkovaných zvyšuje viac, ako o polovicu.
V Rusku majú svoj vlastný kmeň koronavírusu. Účinnosť vakcíny Sputnik V proti tzv. “moskovskému kmeňu” COVID-19 sa v súčasnosti študuje vo Výskumnom Gamalejovom inštitúte pre epidemiológiu a mikrobiológiu. „V súčasnosti prebieha štúdia kmeňa„ Moskva “a účinnosti„ Sputniku V “proti nemu. Myslíme si, že vakcína bude účinná, ale musíme si počkať na výsledky štúdie,” cituje riaditeľa inštitútu Alexander Gintsburga portál RIA Novosti.
Podľa riaditeľa Gintsburga existujú v Rusku originálne typy mutácií koronavírusu, vrátane jeho vlastného kmeňa v Moskve. “Špecialisti študujú všetky nové typy koronavírusovej infekcie”, zakončuje dialóg s novinárom Ginsburg.
12. júna 2021 poslal moskovský starosta Sergej Sobyanin Moskovčanov do nútenej karantény do 20. júna po tom, čo bol v hlavnom meste odhalený neobvyklý výskyt koronavírusu od konca minulého roka. Obmedzenia sa zavádzajú v niektorých ďalších regiónoch, napríklad v Ivanovskej oblasti a v Petrohrade.
Sobyanin uviedol, že počet zistených prípadov koronavírusu v Moskve sa v posledných dňoch zvýšil o 80%, počet hospitalizácií pacientov s ťažkým priebehom infekcie sa zvýšil o 70%.
V sobotu 12. júna 2020, vo sviatok Dňa Ruska, bol v Moskve odhalený rekordný výskyt COVID-19 od konca minulého roka, pričom lekári tvrdia, že koronavírus menej reaguje na doteraz používanú, vcelku úspešnú liečbu. Podľa slov Denisa Protsenka, primára nemocnice v Kommunarke, sa stali nové kmene koronavírusov oveľa ťažšie liečiteľné, pretože vírus zmutoval do niekoľko nových kmeňov.
Larisa Popovič, riaditeľka Inštitútu pre ekonómiu zdravia na Vysokej škole ekonomickej v Moskve tvrdí, že dôvodov zvýšenia výskytu môže byť viacero. Myslí si, že Moskovčania sa buď úplne uvoľnili a prestali klásť dôraz na preventívne opatrenia, alebo je to kvôli prílevu turistov. “V centre hlavného mesta chodia výletné skupiny prakticky bez masiek “, myslí si Larisa Popovič. Podľa nej sa predtým veľa hovorilo iba o tom, že ohrozená je hlavne staršia generácia, pričom rizikovou skupinou sú podľa riaditeľky, aj omnoho mladší ľudia.
Podľa medzinárodných prieskumov verejnej mienky má v Rusku obavy o infikovanie sa koronavírusom iba 16% respondentov, zatiaľ čo v iných krajinách býva ich počet až 60%. Rusi sa teda koronavírusu neboja. „Aj keď mladí ľudia obvykle majú ľahký priebeh chorobou, v prípade nakazenia, tak trvá pomerne dlho, kým sa u nich dajú rozoznať následky vírusu, vrátane problémov s neuropsychickou aktivitou, reprodukčným zdravím, sexuálnou aktivitou a výskytom rôznych druhov autoimunitných chorôb. Musíme o tom viac hovoriť a pokúsiť sa kvalitnou spoločenskou diskusiou zmeniť situáciu, pretože dve tretiny mladých Rusov pri odpovedi na otázku či považujú očkovanie za dôležité povedia áno, ale na otázku, či sa dajú zaočkovať, už odpovedia nie,” komentovala situáciu v Rusku Larisa Popovič.
Najradikálnejším spôsobom pristupuje ku kmeňu Delta bezpochyby Čína. Radikálne odhodlanie Číňanov bojovať s pandémiou sa ukázalo už pri počiatočnom prepuknutí koronavírusu vo Wu-chane v roku 2019, kedy bol prístup Číny nekompromisný. Hermeticky, za pomoci armády, uzavreli oblasť Wu-chanu, vypli v meste internet a masovokomunikačné prostriedky, uzavreli a nariadili prísne kritéria ochrany. Radikalizmus sa vyplatil. Čína sa vysporiadala s pandémiou najefektívnejšie z celého zvyšného sveta.
Číňania to zopakovali, aj po prvom potvrdenom prípade variantu Delta u 75-ročnej ženy Liwane, štvrti mesta Guangzhou na juhu Číny. Infikovanosť zistili po jej návšteve miestnej reštaurácie, kde u nej pracovníci reštaurácie zachytili príznaky infekcie. Vyvolalo to nové opatrenia vrátane kyvadlových vozidiel bez vodiča, ktoré dodávajú jedlo a zásoby desaťtisícom ľudí v okolitých okresoch, ktoré sú pod prísnou výlukou, zatiaľ čo flotila 60 dronov zaisťuje, aby ľudia zostali v interiéroch a nevychádzali na ulicu.
Na Slovensku nie je v súvislosti s novými kmeňmi moc čo riešiť. Slovenská vláda dodnes nezriadila ani len funkčné pracovisko na okamžitú detekciu nových kmeňov koronavírusov. Ak sa teda koronavírus na Slovensko dostane, tak sa pravdepodobne rozšíri rýchlym tempom, pričom následky môžu byť fatálne.
Funkciu informovanosti o víruse Delta neplnia dostatočne ani slovenské korporátne médiá. Namiesto toho, aby naliehavo informovali o závažných hrozbách kmeňa Delta a vyvinuli tak tlak na slovenskú vládu na vypracovanie funkčného operačného plánu s kmeňom Delta, tento kmeň vírusu podceňujú. Napr. Topky.sk dnes zverejnili článok, kde čitateľom odporúčajú sa pred Deltou chrániť spôsobmi citujem: “Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom.” Najkomickejšia je asi tá pasáž, kde Topky odporúčajú sledovať symptómy, ktoré Delta obvykle nemá, opäť citujem: “Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.
Tony Belohorec