Ruské ministerstvo obrany v tejto súvislosti listom vyzvalo náčelníka generálneho štábu tureckých OS generála Akara Hulusiho a náčelníka tureckej rozviedky Hakana Fidanu, aby v budúcnosti zamedzili takýmto útokom.
V dokumentoch sa poukazuje na nevyhnutnosť plnenia Ankarou vzatých na seba záväzkov ohľadne zabezpečenia zastavenia bojovej činnosti v ním kontrolovaných ozbrojených formáciách a pri aktivizácii budovania pozorovacích postov v bezpečnostnej zóne „Idlib“, aby bolo zamedzené podobným útokom dronov na akékoľvek objekty.
Ruské sily už v značnej vzdialenosti vyjavili „13 malorozmerných vzdušných cieľov (vyletelo ich vraj až 16, no tri sa asi hneď pokazili) neznámeho pôvodu, smerujúcich k ruským vojenským objektom“. Člen rady pre medzinárodné vzťahy pri prezidentovi RF politológ Bogdan Bezpalko predpokladá, že nepriatelia sýrskeho prezidenta Asada, tzv. umiernená opozícia, sa neuspokojili so svojou porážkou, aktivizovali sa a rozhodli sa spôsobiť aspoň nejakú škodu ruskej armáde. „Pre nás je to iba plus, pretože sme získali skúsenosť boja s takýmto útokom,“ povedal.
No a čo sa týka prítomnosti amerického prieskumného letúňa Poseidon, ktorý to kontroloval z oblasti Stredozemného mora, tento prípad je aj o operácii, ktorú riadili Američania.
Zostavenie dronov si vyžaduje skúsenosti a odborné vedomosti
Na výrobu dronov, ktoré zaútočili na základňu Hmeimim v Sýrii, sa vyžaduje značný čas a konkrétne odborné znalosti v oblasti aerodynamiky a rádiovej elektroniky, vyhlásili v ruskom generálnom štábe.
“Avšak ich montáž a použitie v spoločnom systéme predstavuje zložitý inžiniersky úloha, ktorý vyžaduje osobitnú odbornú prípravu, vedomosti v rôznych technických oblastiach a praktické skúsenosti s vytváraním týchto zariadení,” cituje generálny štáb slová náčelníka Správy generálneho štábu ozbrojených síl RF, generálmajora Alexandra Novikova.
Podľa Novikova ozbrojenci využívajú aj kvadrokoptéry zahraničnej výroby. “V polovici roka 2016 na účely leteckého prieskumu a útokov sa začali využívať kvadrokoptéry zahraničnej výroby,” povedal generálmajor.
Výbušnina mohla pochádzať aj z Ukrajiny
Základ trhavín munície, ktorou boli vyzbrojené bezpilotné lietadlá, ktoré zaútočili na ruskú vojenskú základňu v Sýrii, tvorila látka TEN, ktorá sa vyrába aj na Ukrajine. Novinárov o tom informoval náčelník správy produkcie a rozvoja bezpilotných lietadiel ruského generálneho štábu, generálmajor Alexander Novikov.
“Predbežné expertízy ukázali, že základom trhavín v munícii bola látka TEN, ktorá svojou silou prekonáva hexogén. Uvedenú trhavinu produkuje celý rad štátov vrátane Ukrajiny v Šostkinskom závode reaktantov,” uviedol Novikov.
Podľa neho táto látka “nemôže byť vyrobená v domácich podmienkach alebo získaná z inej munície”.
V súčasnej dobe prebieha zvláštne expertíza, ktorá má určiť krajinu pôvodu.
Novikov dodal, že každý dron, ktorý zaútočil na základňu Hmímím v Sýrii mal až desať kusov munície. “Jedná sa o podomácky vyrobené výbušné zariadenia s hmotnosťou 400 gramov, ktoré boli naplnené guličkami z ložísk, s akčným rádiusom do 50 metrov,” poukázal ruský generál.