Bratislava 20. októbra 2024 (HSP/Facebook/ Foto:Screenshot Facebook video)
Taliansko tento týždeň prijalo kontroverzný zákon zakazujúci medzinárodné náhradné materstvo, ktorý potenciálnym rodičom využívajúcim služby biologických matiek v zahraničí hrozí väzením a vysokými pokutami. Exminister Juraj Draxler upozornil, že takýto “biznis“ je po období pandémie opäť v rozkvete a zverejnil svoje stanovisko
V stredu 16. októbra schválilo Taliansko zákon zakazujúci obchod s ľuďmi vo forme takzvaného zahraničného náhradného materstva. Zákon potenciálnym rodičom využívajúcim služby biologických matiek v zahraničí hrozí väzením a vysokými pokutami, takisto trestá lekársky personál a všetky osoby, ktoré môžu náhradné materstvo akýmkoľvek spôsobom sprostredkovať.
„Dúfam, že k niečomu podobnému sa pripojí aj Slovenská republika,“ vyjadril sa exminister Juraj Draxler v krátkom videu na sociálnej sieti Facebook. „A ak bude treba, som ochotný preto pripraviť aj verejnú kampaň,“ dodal.
Draxler zdôraznil závažnosť témy pričom pripomenul, že ide o obchod, ktorý je dnes už pomerne rozsiahly a ďalej sa rozvíja. „Svedčí o tom množstvo firiem, ktoré si nájdete na internete, ktoré takéto nakupovanie detí ponúkajú,“ dodal.
Ako tvrdí exminister, najväčším dodávateľom novorodencov na zákazku je dnes Ukrajina, a zdôraznil, že považuje za potrebné v tomto smere vyvíjať tlak na ukrajinskú vládu. „Šokovali ma zábery na novorodencov naskladaných v akýchsi veľkých miestnostiach ako na sklade, ktoré sme videli na začiatku pandémie, keď boli zatvorené hranice… A tí ľudia, ktorí si tie deti objednali, si po ne nemohli prísť,“ spomína exminister.
„Bolo to niečo hrozné,“ dodal.
Pripomenul, že v tom období pripravil dokonca verejnú kampaň, mal pripravenú petíciu aj web stránku. „Nakoniec u nás cez pandémiu boli iné starosti,“ poznamenal.
Biznis rastie
Uviedol tiež, že v období pandémie Covid-19 sa prezentovalo, že biznis s náhradným materstvom pomerne rýchlo klesá. Draxler tvrdí, že tento biznis sa znovu rýchlo rozrastá.
Draxler vyjadril aj svoje stanovisko k tejto veci: „Slovensko by sa malo pripojiť k tým štátom Európskej únie, ktoré podobné praktiky zákonom jasne zakazujú.“
Tiež považuje za nevyhnutné dať jasne najavo stanovisko, že by tento biznis mali potláčať, príslušným ukrajinským úradom tak ako aj ukrajinskej vláde. „Pred časom o to prosil aj samotný ukrajinský verejný ochranca ľudských práv, no napriek tomu sa tieto praktiky naďalej dejú vo veľkom,“ uviedol Draxler.
Draxler je toho názoru, že Slovensko by nemuselo prijať zákon až v takej prísnej podobe ako Taliansko. Zdôraznil, že taliansky zákon je výnimočne prísny vrátane trestov odňatia slobody aj pre “sprostredkovateľov“, aj pre rodičov, ktorí si takto deti objednajú, a hrozí aj naozaj vysokými finančnými pokutami.
Považuje však za dôležité, že by Slovenská republika v tejto veci mala zaujať jasné stanovisko. „Mali by sme jasne zákonom povedať takýmto praktikám nie,“ zopakoval Draxler.
Krátke video Juraja Draxlera si môžete pozrieť tu
Prečítajte si tiež: