Eva Vybíralová: Skrytá Církev a tajná svěcení. Analýza situace v Československu v letech 1948 – 1989 pohledem kanonického práva

❚❚

Skalica 23. júla 2024 (HSP/Foto:X/Ústav pro studium totalitních režimů)

 

Pred letnými prázdninami v roku 2024 vyšla v Čechách kniha Evy Vybíralovej Skrytá Církev a tajná svěcení, v spolupráci Nakladatelství centra pro studium demokracie  a kultury /CDK/ a Ústavu pro studium totalitních režimu /USTR

Eva Vybíralová - Skrytá Církev
Na snímke obálka knihy

Kniha je výsledkom dlhoročného záujmu, výskumu, práce a štúdia autorky o tému tajných kňazských vysviacok a situáciu podzemnej – neverejnej – tajnej Cirkvi v bývalom Československu. Kniha  podáva súčasnému čitateľovi, ktorý si nedokáže vtedajšiu situáciu prenasledovanej Cirkvi komunistickým režimom predstaviť, pretože spomienky sa akosi veľmi rýchle vytrácajú a vysoký kredit, ktorý získala Cirkev  v boji proti totalitnému režimu i pri udalostiach zmeny režimu v roku 1989 sa akosi rýchlo vytratil a upadá do zabudnutia, širokospektrálny obraz o živote Cirkvi, ktorá popri oficiálnych štruktúrach, ktoré boli kontrolované, diskriminované a šikanované štátnou mocou, fungovala neverejne, v skrytosti, tajne. Kniha je cennou aj tým, že popri informáciách z rozličných prameňov autorka podáva mnoho osobných svedectiev z neoficiálnych štruktúr, s ktorými autorka osobne komunikovala.

.

Na začiatku knihy autorka ďakuje všetkým, ktorí prispeli k tomu, aby táto jej práca mohla byť napísaná a vydaná a oboznamuje s jej vznikom. V úvode je slovo emeritného biskupa v Erfute Joachima Wankeho, ktorý sa na spolupráci s Cirkvou v ČSSR podieľal a niektorých kandidátov diakonátu a kňazstva vysvätil. Ako priznáva túto činnosť prevzal po svojom predchodcovi Hugovi Aufderbeckovi. V úvode  objasňuje svoje dôvody, ktoré ju k písaniu tejto práce viedli a približuje aj ďalšie práce venované tejto problematike a pramene, z ktorých je možné čerpať ďalšie poznatky. Píše z pohľadu kánonického práva.

V prvej časti knihy sa venuje právnym normám, ktoré upravujú sviatosť vysviacky. V druhej rozoberá vzťah medzi štátom a Cirkvou v ČSR a približuje prvé tajné biskupské vysviacky. Tretia časť je venovaná tzv. Mexickým fakultám, ktoré boli uvedené do života počas prenasledovania kresťanov v tejto krajine a podľa niektorých mohli byť uplatnené aj u nás. V štvrtej časti rozoberá ďalšie tajné a mimoriadne fakulty a objasňuje línie svätení udelených tajnými biskupmi. Piata časť je venovaná prehľadu  tajných vysviacok pre službu v ČSR udelených v zahraničí, osobitne v Poľsku, NDR, kde ich bolo udelených najviac ale aj v NSR, Rakúsku, Holandsku, Juhoslávii a Maďarsku. Šiesta časť rozoberá zaradenie tajne vysvätených kňazov po roku 1989 do verejnej pastorácie a štruktúr Cirkvi, dôvody pre podmienečné vysvätenie „sub condicione“ niektorým problematickým témam, ktoré v súvislosti s činnosťou podzemnej Cirkvi a tajnými vysviackami biskupov a kňazov vyšli na povrch.

.

Knihu vhodne dopĺňa zoznam skratiek v texte použitých, pretože ich súčasný človek nezasvätený do problematiky totalitného obdobia už nemusí poznať. V životopisných medailónoch v krátkosti niektoré osobnosti čitateľom približuje. Samozrejme nechýba komplexný zoznam použitých prameňov a literatúry, vrátane archívnych prameňov, osobných archívov súkromných osôb, internetových prameňov audio a video prameňov. Text knihy sprevádza bohatý poznámkový aparát.

Prílohou knihy sú viaceré dokumenty a zoznamy kňazov tajne vysvätených tajnými biskupmi, či biskupmi v zahraničí,  s dátumami vysviacky. Pre ľahšiu orientáciu a vyhľadávanie v knihe poslúži menný register. Knihu uzatvára Resumé v Češtine a angličtine.

Kniha vyšla v pevnej väzbe. Má 420 strán vo formáte A5. Na obálke  je fotografia z primičnej sv. omše Jána M Vianneya Dohnala OFM po jeho tajnej vysviacke biskupom Petrom Dubovským z roku 1988.

Autorka sa nevyhýba ani problémom, ktoré pôsobenie tajnej Cirkvi sprevádzali a usiluje sa udalosti a situácie popisovať a  podávať pravdivo. Ako znalkyňa cirkevného práva hodnotí, že niektorí prekračovali cirkevné normy a konali subjektívne podľa vlastných predstáv.

Je to priam encyklopedické dielo, ktoré sa začína nástupom komunistického režimu, od tajnej biskupskej  vysviacky Pavla Hnilicu 2. januára 1950, rožňavským biskupom Róbertom Pobožným, ktorý potom konsekroval Jána Chrizolstoma Korca 24. augusta 1951,  až po posledné tajné vysviacky v decembri 1989. Pôvodne vyšlo tlačou v Nemecku vo Wurzburgu v roku 2019, preložil ho do českého jazyka Jiří Dvořáček, autorka  ho upravila. Vychádza zo všetkých doteraz vydaných štúdií a prác problematike tajných kňazských vysviacok venovaných, hlbokých znalostí práva a histórie autorky a jej úsilia o pravdivé zhodnotenie situácie v dobe, keď z dôvodu prezrádza tejto činnosť sa nemohli viesť žiadne záznamy a dokumentácia, prípadne len tajná a šifrovaná, ani nebolo možné o nej hovoriť, lebo by nasledovali po jej odhalení súdne procesy a dlhoročné väzenia. Na konci roku 1989 a začiatkom 1990 boli mnohí prekvapení, keď niektorí tajní kňazi a rehoľníci mohli verejne pôsobiť. Vďaka patrí autorke, ktorá takmer 35 rokov po skončení posledných činností podzemnej Cirkvi, keď väčšina aktérov a tajných biskupov a kňazov už je na druhej strane života, ponúka odbornej i laickej verejnosti toto rozsiahle dielo. Iste Cirkev prežila zložité obdobie 1948 – 1989 v Československu aj zásluhou sviatostí, ktoré vysluhovali i tajne svätení biskupi, kňazi a diakoni a vďaka mnohým ich  aktivitám,  ale aj  rehoľníkov a laikov, ktorí nerezignovali, neprispôsobili sa ale boli si vedomí, že je treba viac poslúchať Boha ako ľudí.

.

Ľudovít Košík

 

Prečítajte si tiež

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

09:04

Talianska energetická skupina Enel plánuje do roku 2027 investície v celkovej výške 43 miliárd eur, čo je o 7 miliárd eur viac ako v predchádzajúcom pláne. Investície by mali smerovať najmä do sietí, na ktoré je v rozpočte vyčlenených 26 miliárd eur, oznámila spoločnosť v pondelok. TASR o tom informuje na základe správy agentúry APA.

08:52

Z dôvodu masívneho znečistenia ovzdušia zostali v pondelok zatvorené školy v indickom hlavnom meste Naí Dillí. Vyučovanie bude zatiaľ prebiehať dištančne, výnimka sa vzťahuje na ročníky desať až dvanásť, oznámila tamojšia vláda na sieti X. Informovala o tom agentúra AFP.

08:35

 


 

08:08

Ceny ropy sa v pondelok ráno výraznejšie nezmenili. Na trhu pretrvávali obavy z oslabenia dopytu v Číne, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom ropy na svete.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári dosiahla do 7.30 h SEČ 71,12 USD (67,20 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená nárast o 8 centov (0,11 %). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

08:01

Ceny Pamäti národa, ktoré sa tradične udeľujú na Deň boja za slobodu a demokraciu, dostalo v nedeľu päť osobností zo Slovenska, Česka a Ukrajiny. Organizácia Post Bellum ich ocenila za to, že sa postavili totalitnému režimu. Na slávnostnom galavečere sa zúčastnil aj český prezident Petr Pavel s manželkou, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

07:31

Poslankyňa ruskej Štátnej dumy Marija Butinová v pondelok vyhlásila, že administratíva prezidenta Joea Bidena riskuje tretiu svetovú vojnu, ak Ukrajine naozaj dovolí použiť rakety dlhého doletu na ciele vo vnútrozemí Ruska. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

“Ľudia z Bidenovej administratívy sa snažia vyhrotiť situáciu na maximum, pokým sú ešte pri moci a v úrade,” povedala Butinová agentúre Reuters. “Veľmi dúfam, že (novozvolený prezident Donald) Trump zruší toto rozhodnutie, ak bolo naozaj prijaté, pretože vážne riskujú začiatok tretej svetovej vojny, čo nie je v záujme nikoho,” zdôraznila.

07:11

Čínsky prezident Si Ťin-pching v sobotu prisľúbil, že bude spolupracovať s nastupujúcou administratívou novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Si to uviedol počas posledného rozhovoru s odchádzajúcim americkým prezidentom Joeom Bidenom v atmosfére obáv z nových obchodných vojen či diplomatického napätia, keď sa Trump v januári vráti do Bieleho domu. Prezidenti sa stretli na okraj summitu krajín Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) v Peru. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP.

Stretnutie prezidentov USA a Číny
Na snímke americký prezident Joe Biden (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching si podávajúruky počas bilaterálneho stretnutia v Lime 16. novembra 2024
07:09

Ruské jednotky protivzdušnej obrany zničili dva ukrajinské drony smerujúce na Moskvu, oznámil v pondelok ráno starosta ruskej metropoly Sergej Sobianin. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Kyjev v noci zaútočil dronmi aj na ruské mesto Briansk. Protivzdušná obrana zneškodnila celkovo 26 ukrajinských dronov, oznámil v pondelok skoro ráno gubernátor pohraničnej Brianskej oblasti Alexandr Bogomaz.

07:08

Poľsko v nedeľu uvítalo správu, že prezident Spojených štátov Joe Biden povolil Ukrajine používať rakety dlhého doletu dodané USA proti vojenským cieľom v Rusku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

“Vzhľadom na zapojenie severokórejských vojsk do vojny a (nedeľňajší) rozsiahly raketový útok Ruska (na Ukrajinu) reagoval Biden jazykom, ktorému (ruský prezident) Vladimir Putin rozumie,” uviedol na platforme X poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

07:06

Izraelská armáda potvrdila, že pri nedeľňajšom útoku v oblasti libanonskej metropoly Bejrút zneškodnila hovorcu hnutia Hizballáh Muhammada Afífa. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Podľa DPA bol hovorca zároveň dôverníkom bývalého vodcu skupiny Hasana Nasralláha, ktorý zahynul pri izraelskom nálete koncom septembra.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke breh vodnej nádrže Sigord v Kokošovciach

Autor: TASR-Veronika Mihaliková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Dušan Hirjak

René Pavlík

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali