Bratislava 17. júna 2024 (HSP/The European Conservative/ Foto: TASR/AP/Valentina Pevtsova, Sputnik, Kremlin Pool Photo)
Krajiny hospodárskeho zoskupenia BRICS( Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika) pokračujú vo svojich plánoch na de-dolarizáciu. Čím väčšia je skupina BRICS, tým väčšia je hrozba pre americkú ekonomiku. „A ruský prezident Vladimir Putin presne vie, čo robí,“ píše Sven R. Larson v rubrike Euros & Dollars pre The European Conservative
Autor začal svoju úvahu príznačnou citáciou, v ktorej pripomenul, ako Sun Tzu vo svojej legendárnej knihe Umenie vojny vysvetľuje: „Zabezpečiť sa proti porážke je v našich rukách, ale možnosť poraziť nepriateľa nám poskytuje sám nepriateľ.“
„Keď ruský prezident Vladimir Putin začiatkom júna na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade vyhlásil ekonomickú vojnu Amerike, zameral sa na najzraniteľnejšiu časť americkej ekonomiky: nadbytočné zásoby dolárov na celom svete,“ píše Larson.
Putin poukázal na to, že táto nadmerná ponuka dolárov je do veľkej miery spôsobená vlnami absolútne bezohľadnej menovej expanzie Federálneho rezervného systému. „Na druhej strane tieto expanzie boli poháňané neukojiteľným hladom po ďalších výdavkoch v Kapitole,“ dodal.
Teraz nám prezident Putin dáva najavo, že sa chystá využiť túto zraniteľnosť a zasadiť americkej ekonomike veľký úder . „Dáva niekto vo Washingtone pozor?,“ pýta sa Larson.
Rad na vstup
24. Medzinárodné ekonomické fórum v ruskom Petrohrade znamenalo takpovediac koniec formovania nového bloku hospodárskej moci vo svete. „Tento blok poznáme pod názvom BRICS, ale v budúcnosti pravdepodobne nadobudne iný názov – keďže desiatky krajín stoja v rade na vstup do tejto organizácie,“ vysvetľuje Larson.
Na plenárnom zasadnutí, ktorým sa otvorilo Petrohradské fórum, bola ponúknutá prezentácia, v ktorej sa Západ, vrátane Ameriky a Európy , predstavuje ako ” imperialistickí zbojníci “, píše Larson. „Po kolonializme nasledovala dolárová závislosť, ktorá – podľa prezentácie – bola len pokračovaním územného kolonializmu,“ dodal.
„Prezentácia sa potom presúva na problematiku Ruska a vykresľuje túto krajinu ako akúsi večnú pevnosť proti západnej kolonizácii za posledných tisíc rokov. Rusko bolo tiež vykreslené ako prameň spravodlivosti a vzájomnej spolupráce,“ uviedol Larson.
„Bez toho, aby sme sa zahĺbili do histórie krajín, ktoré žili s ruskou “spravodlivosťou” po stáročia, niet pochýb, že táto prezentácia je hrubým plátkom propagandy…,“ dodáva.
Napriek tomu je posolstvo jasné: „Je čas, aby svet odmietol dolár a iné západné meny a vstúpil do nového medzinárodného klubu,“ zhrnul Larson.
Tento klub rýchlo vzniká zo súčasnej organizácie BRICS a už to nie je len štruktúra spolupracujúcich rozvojových krajín : „Mení sa na vyspelú, formálnu inštitúciu, ktorá nakoniec ponúkne novú globálnu obchodnú menu ako konkurenciu doláru,“ podotkol.
Nová mena ?
Larson si myslí, že tento cieľ ( ktorý je už nejaký čas známy), sa pomaly blíži k realizácii. „Vo svojom otváracom prejave na Petrohradskom fóre prezident Vladimir Putin výslovne spomenul obchodnú menu BRICS, hoci bez priameho odkazu na spoločenstvo BRICS,“ poznamenal.
Putin v prejave vysvetlil, že Rusko potrebuje vytvoriť “dopravnú platobnú infraštruktúru”, ktorá umožní vývozcom a dovozcom financovať obchodné transakcie bez použitia amerického dolára.
Jeho motivácia bola priamočiara: „Je verejným tajomstvom, že spoľahlivosť a dôvera západných platobných systémov boli skutočne podkopané, a to dokonca samotnými západnými krajinami. Chcel by som zdôrazniť, že za posledný rok sa platby za ruský vývoz v tzv. toxických menách nespriatelených štátov znížili na polovicu,“ povedal Putin.
Ako zdôraznil ruský prezident, v súčasnosti sa pripravuje alternatíva k doláru na úrovni krajín BRICS. Po jeho uvedení do prevádzky pôjde o úplne nezávislý platobný systém “bez politických tlakov, bez možnosti zneužitia a bez vonkajších sankčných zásahov”.
„Bolo by hlúpe predpokladať, že sa táto nová obchodná mena nerealizuje,“ konštatuje Larson.
„Jadro krajín BRICS – Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika – už nejaký čas pracuje na tejto dolárovej alternatíve. Vzhľadom na nové bilaterálne obchodné dohody, ktoré sa uzatvárajú nezávisle od dolára, a vzhľadom na to, že Saudská Arábia sa vzdala petrodolára za vývoz ropy, dochádza k zosúladenému, viacbodovému pohybu s cieľom odstrániť dolár z globálneho obchodu,“ dodal.
Podotkol, že BRICS, samozrejme, nikdy neodstráni dolár ako obchodnú menu. Skupina však rozhodne má potenciál vytvoriť významný paralelný systém pre veľkú časť svetového obchodu.
40%
„Ako zdôraznil Putin, spolu s najnovšími členmi BRICS teraz pokrýva 36 % svetového HDP. To znamená, že všetok obchod medzi týmito krajinami – takpovediac v rámci BRICS – bude denominovaný v novej obchodnej mene. Keďže mnohé z týchto krajín sú od zahraničného obchodu závislejšie ako napríklad Spojené štáty, možno predpokladať, že v blízkej budúcnosti by sa obchodná mena BRICS mohla vzťahovať až na 40 % svetového obchodu,“ odhaduje Larson.
To však neznamená, že zavedenie novej obchodnej meny bude bezproblémové : „Na spoľahlivé fungovanie potrebujú vývozcovia a dovozcovia zálohu od centrálnej banky svojej krajiny. Ak dostanú zaplatené v cudzej mene, musia si byť schopní zabezpečiť výmenný kurz pred transakciou, aby bola obchodná transakcia finančne predvídateľná. Dovozcovia, ktorí potrebujú zaplatiť svojmu zahraničnému obchodnému partnerovi v jeho mene, sa tiež spoliehajú na predvídateľné výmenné kurzy,“ vysvetľuje autor textu.
Centrálna banka môže ponúknuť predvídateľnosť výmenného kurzu, ak sú jej rezervy príslušných mien dostatočne solídne, aby mohla zaručiť likviditu na devízovom trhu, píše. „Preto centrálne banky udržiavajú rezervy tých cudzích mien, ktoré sa najčastejšie používajú pri obchodovaní za hranicami štátu. Keď sa globálni obchodníci odklonia od určitej meny, centrálna banka nemá dôvod udržiavať túto menu v rovnakom množstve ako predtým,“ dodal.
Hrozba pre dolár
Práve tu máme hlavnú hrozbu pre dolár : „Keď centrálne banky v systéme BRICS predajú svoje doláre, aby získali inú menu, zaplavia globálny trh zelenými bankovkami, a tým spôsobia dve veci,“ poznamenal Larson.
Prvou je znehodnotenie dolára, ktoré oslabí kúpnu silu americkej meny na svetovom trhu. „Ak sa Amerika v tom čase nevráti k energetickej nezávislosti, ceny pohonných hmôt budú rásť – a pravdepodobne rýchlym tempom. Zdražie aj dovoz ďalších základných produktov vrátane potravín, oblečenia a stavebných materiálov,“ konštatuje.
„Druhým dôsledkom odpredaja dolára krajinami BRICS je, že ponuka dolárov na svetovom devízovom trhu vytvorí v americkej ekonomike efektívny šok z peňažnej zásoby. V závislosti od veľkosti spoločenstva BRICS v čase, keď k tomu dôjde, môžu byť dôsledky rôzne – od zvládnuteľných až po katastrofálne. Ak by centrálne banky súčasných členov BRICS predali všetky svoje doláre, rovnalo by sa to nárastu peňažnej zásoby v USA približne o 8 %,“ uviedol Larson.
To nie je zanedbateľné, ale pre americkú ekonomiku je to zvládnuteľné. Každé zvýšenie od tejto hodnoty by však pomerne rýchlo vytvorilo inflačný impulz, t. j. rýchle, ale zvyčajne prechodné zvýšenie miery inflácie. „V závislosti od toho, aký silný tento impulz bude, spôsobí v ekonomike čokoľvek od mierneho až po katastrofálny inflačný šok. Keďže sa blížime k najhoršej časti spektra, miera inflácie, ktorú môžeme zaznamenať, bude o dosť vyššia ako 9 % – akú americká ekonomika zažila nedávno. Pri dvojcifernej inflácii budú úrokové sadzby rásť – pravdepodobne so šokujúcou rýchlosťou. A to bude na americkú ekonomiku pôsobiť ako šok,“ uvažuje Larson.
Odstavia dolár ?
Larson si myslí, že najväčšia hrozba pre stabilitu a globálnu hodnotu dolára príde vtedy, keď sa krajiny BRICS rozhodnú nepoužívať dolár vo svojich finančných systémoch. Poznamenal, že Rusko urobilo 13. júna malý, ale symbolicky dôležitý krok týmto smerom – Moskovská burza zastavila všetky obchody denominované v dolároch. „Tento krok si vynútila americká vláda, ktorá na Rusko uvalila ďalšiu vrstvu sankcií zameraných na finančnú stránku tzv. vojnovej ekonomiky,“ dodal.
Finančné transakcie sú veľké, rýchle a môžu mať ľahko destabilizujúce účinky.
„Veľká de-dolarizácia finančných systémov BRICS by doslova spláchla doláre (opäť prostredníctvom centrálnych bánk ) zo svetového trhu v takom rozsahu, že dôsledky pre ekonomiku USA je dokonca ťažké predvída,“ podotkol Larson.
„Ak Rusko a krajiny BRICS uskutočnia plán de-dolarizácie precízne a cieľavedome, spôsobia Amerike značné hospodárske škody. Preto je spravodlivé klasifikovať Putinov prejav na Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre ako vyhlásenie vojny americkej ekonomike,“ vyjadril sa autor Sven R. Larson v závere svojho textu.
Prečítajte si tiež