Bratislava 12. septembra 2024 (HSP/The European Conservative /Foto: TASR/AP-Markus Schreiber)
Rozhodnutie Nemecka opätovne zaviesť dočasné kontroly na všetkých svojich hraniciach vyvolalo v Európskej únii veľký nepokoj, a to najmä u jeho susedov, ktorí vyjadrili nad týmto krokom pobúrenie. Správu prináša The European Conservative
Berlínska vláda oznámila svoje rozhodnutie sprísniť hraničné kontroly v snahe obmedziť nelegálne prekračovanie hraníc migrantmi pondelok 9. septembra. Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová uviedla, že hraničné kontroly v rámci zóny voľného pohybu osôb v schengenskom priestore sú nevyhnutné, kým sa spoločným postupom dostatočne neposilnia vonkajšie hranice EÚ.
Nemecko týmto opatrením reaguje na nárast trestných činov páchaných migrantmi hlavne po nedávnom teroristickom útoku v Sollingene, pri ktorom utečenec pôvodom zo Sýrie usmrtil troch ľudí. Medzitým protiimigračnej strane Alternative für Deutschland (AfD) v Nemecku stúpa popularita.
Reakcie susedov
„Takéto kroky sú z poľského pohľadu neprijateľné,“ povedal v utorok 10. septembra poľský premiér Donald Tusk a ostro kritizoval Nemecko. Dodal, že Poľsko nepotrebuje prísnejšie kontroly na hranici s Nemeckom, ale skôr väčšiu angažovanosť Berlína a ďalších krajín pri zabezpečovaní vonkajšej hranice EÚ.
Poľsko má na rozdiel od Nemecka hranice s krajinami, ktoré nie sú členmi EÚ, a musí riešiť vlastnú migračnú krízu, najmä odkedy Bielorusko začalo posielať tisíce migrantov na hranice susedného Poľska, Litvy a Lotyšska. Varšava by radšej videla väčšiu podporu vlastnej imigračnej politiky než zavedenie hraničných kontrol v rámci EÚ, ktoré by mohli znamenať viac migrantov deportovaných z Nemecka späť do Poľska.
Svoje obavy vyjadril aj rakúsky kancelár Karl Nehammer. Líder Rakúska, ktorý vedie kampaň v mene svojej stredopravej strany ÖVP pre nadchádzajúce parlamentné voľby, uviedol, že “ak Nemecko zavedie opatrenia na vrátenie väčšieho počtu prisťahovalcov späť cez ich spoločnú hranicu, Rakúsko urobí to isté a pošle viac ľudí na východ smerom na Balkán“.
„Nemôže sa stať, aby sa bremeno presunulo na Rakúsko,“ zdôraznil Nehammer.
Ostatné susedné krajiny boli menej znepokojené – Dánsko aj Česká republika konštatovali, že sa toho veľa nezmení, keďže na ich hraniciach s Nemeckom už kontroly prebiehali.
Geert Wilders, líder holandskej protiimigračnej Strany slobody, najväčšej strany v parlamente, povedal, že jeho vláda by mala nasledovať príklad Nemecka. „Ak to môže urobiť Nemecko, prečo by sme to nemohli urobiť my? Pokiaľ ide o mňa – čím skôr, tým lepšie,“ poznamenal.
Maďarský konzervatívny líder Viktor Orbán, ktorého vláda postavila na južných hraniciach Maďarska – vonkajších hraniciach EÚ – plot, aby zabránila vstupu nelegálnych migrantov, napísal na svojom konte na X: „Nemecko sa rozhodlo zaviesť prísne hraničné kontroly, aby zastavilo nelegálnu migráciu. Kancelár Scholz, vitajte v klube!“
Konzervatívny švédsky poslanec Európskeho parlamentu Charlie Weimers obvinil európsku ľavicu, že spôsobila migračnú krízu a vytvorila podmienky, v ktorých sa zavedenie ochrany vnútorných hraníc stalo nevyhnutnosťou.
„Odmietanie stredoľavicových politikov zabezpečiť vonkajšiu hranicu EÚ a zastaviť nelegálnu migráciu rozbíja Schengen. Nie sú to vlády, ktoré chcú chrániť svoje obyvateľstvo. Vinníkom ste tu vy. Zoberte si to na svoje plecia,“ napísal Weimers na X.
Prečítajte si tiež :