Bratislava 10. septembra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)
Všeobecné slogany bez podrobností, z ktorých by bolo možné zistiť konkrétne vplyvy na ľudí a spoločnosti. Presne takto sa skončilo včerajšie bruselské stretnutie ministrov energetiky, ktoré zvolal jej súčaný predseda Jozef Sikel. Zo záverov možno vyčítať všeobecnú vôľu obmedziť ceny zdanením výrobcov a obchodníkov s elektrickou energiou. Nie je však vôbec jasné, ako konkrétne sa to má urobiť. Chýba predovšetkým to, čo dnes ľudí v Európe zaujíma. Konkrétne údaje o tom, koľko budú platiť za elektrinu v nasledujúcich mesiacoch
„Chceme sa teraz sústrediť na štyri hlavné oblasti, v ktorých členské štáty očakávajú, že Európska komisia predstaví účinné riešenie,“ povedal po stretnutí český minister priemyslu a obchodu Josef Síkela, ktorý z pozície zástupcu predsedajúcej krajiny EÚ rokovanie ministrov viedol.
Ministri teda včera zadali eurokomisii štyri úlohy.
1. Zastropovanie cien energií – obmedziť predajnú cenu elektriny z nízkonákladových zdrojov na 200 eur za MWh. Medzi tieto zdroje navrhuje zaradiť aj jadro, solárnu, veternú či geotermálnu energiu.
2. Zavedenie solidárneho príspevku od spoločností vyrábajúcich fosílne palivá.
3. Koordinovanú redukciu spotreby elektriny v celej EÚ. V jednom z návrhov, ktorý vypracovala Komisia, sa navrhuje, aby sa každá krajina usilovala znížiť celkovú spotrebu elektrickej energie aspoň o 10 %. Vlády by tiež mali určiť súbor hodín s najvyššími cenami a počas týchto hodín znížiť spotrebu elektrickej energie v priemere aspoň o 5 %.
4. Riešenie problému zníženého objemu likvidity, ktorý spôsobuje, že operátori a obchodníci s energiami nemajú dostatočné zdroje na zloženie zábezpeky na budúce dodávky, čo spôsobuje ďalšie problémy na európskom energetickom trhu.
Tieto úlohy má Európska komisia splniť do konca septembra. Vety, ktoré vyvolávajú dojem kompromisu a každý si ich môže pre svoje publikum upraviť po svojom. V Európskej únii je táto metóda klasickým komunikačným štýlom. Všeobecné slogany bez detailov, z ktorých je možné vidieť konkrétne účinky na ľudí a spoločnosti.
Strop na ruský plyn nebude
Členské štáty sa však nedohodli na zastropovaní ceny ruského plynu. Ako po stretnutí povedal zástupca Slovenska na rokovaní, štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek, toto zastropovanie podporili len štyri krajiny EÚ, drvivá väčšina bola proti.
„Slovensko podobne ako ďalšie krajiny to odmietlo, a to z dôvodu, že by to okamžite mohlo viesť k zastaveniu dodávok takého plynu a ku skokovému nárastu cien na trhu s plynom,“ vysvetlil Galek.
Ako to vidí britský The Telegraph
Dôvodom, prečo EÚ odmietla obmedziť ceny ruského plynu, boli hrozby Vladimira Putina, že v reakcii na akékoľvek obmedzenie preruší dodávky, napísal včera denník The Telegraph. V dôsledku toho sa niekoľko krajín rozhodlo plán EÚ nepodporiť. Tento návrh bol nakoniec na mimoriadnych rokovaniach zamietnutý.
Ministri energetiky EÚ sa však nevzdali úplne – požiadali Európsku komisiu, aby vypracovala podrobnejšie plány na zmiernenie úderu pre domácnosti a zamerala sa na nadmerné zisky gigantov dodávajúcich fosílne palivá a neplynárenských výrobcov energie, ktorí profitujú z prudkého rastu cien energie.
Výkonná moc EÚ bola tiež poverená prípravou návrhov na širšie obmedzenie cien, ktoré by sa netýkalo len Ruska, ale energetických trhov vo všeobecnosti. Očakáva sa, že podrobnosti plánov budú zverejnené budúci týždeň a členovia EÚ možno dajú návrhom zelenú ešte tento mesiac.
Európske ceny plynu v piatok klesli o takmer 8 % na 205 eur za megawatthodinu v dôsledku úsilia EÚ o riešenie tohto problému. Napriek tomu sú stále viac ako dvojnásobne vyššie ako začiatkom júna.