Bratislava 2. januára 2024 (HSP/ Euronews/ Foto: Pixabay)
Slabšie hospodárske vyhliadky, dve zúriace vojny a extrémne výkyvy počasia – to všetko podľa Euronews hlboko zasiahlo Európu v roku 2023
Kríza spôsobená rastom životných nákladov sa zmiernila
Kríza týkajúca sa životných nákladov vykazovala v roku 2023 známky zmiernenia, keď sa hodnoty inflácie znížili. Ekonomiky považované za jedny z najodolnejších v Európe sa dostali pod obrovský tlak v dôsledku vplyvu inflácie na spotrebiteľské výdavky.
Po tom, ako v roku 2022 ceny prudko vzrástli v dôsledku energetickej krízy vyvolanej ruskou inváziou na Ukrajinu, sa v roku 2023 inflácia na celom kontinente upokojila.
Zatiaľ čo Česká republika, Maďarsko a Slovensko až do konca roka naďalej zápasili s vysokými spotrebiteľskými cenami, inflácia v 27 členských štátoch únie klesla z priemernej hodnoty 9,9 % vo februári o trojnásobok, teda na 3,1 % v novembri.
Tento prepad bol spôsobený mimoriadne výrazným poklesom nákladov na energie, ktoré v novembri 2023 v eurozóne medziročne klesli o 11,5 %, čo je najväčší pokles od roku 2020.
Určitý oddych spotrebiteľom priniesla aj sústavná redukcia cien potravín po prudkom náraste cien základných potravín pre domácnosti v roku 2022.
Tlak na ekonomiky
Tvrdohlavo vysoká inflácia si však v priebehu roka 2022 a začiatkom roka 2023 vybrala svoju daň na ekonomikách európskych krajín, pričom uťahovanie opaskov obmedzilo spotrebu a objem investícií.
Devätnásť krajín eurozóny sa v júni po dvoch po sebe nasledujúcich štvrťrokoch poklesu dostalo do technickej recesie, ktorú spôsobili prudko rastúce ceny energií. V treťom štvrťroku pokračovala v znižovaní, zatiaľ čo hospodárstvo Európskej únie stagnovalo.
K poklesu prispeli neuspokojivé hospodárske výsledky priemyselnej veľmoci Európy – Nemecka. Podľa odhadov tamojšej vlády by sa nemecká ekonomika mala v priebehu roka 2023 znížiť o 0,4 %, zatiaľ čo exekutíva EÚ predpokladá o niečo menší pokles – 0,3 %.
Krajná pravica sa pomaly presadzuje
V roku 2023 zaznamenala európska krajná pravica významné úspechy, ktoré by sa mohli prejaviť vo volebnom úspechu v kľúčových voľbách v roku 2024.
Alternatíva pre Nemecko (AfD) dosiahla v júni historické víťazstvo v komunálnych voľbách v centrálnej spolkovej krajine Durínsko a v decembri vyhrala aj svoje prvé primátorské voľby v meste.
Geert Wilders mnohých v Európe zaskočil, keď v novembrových holandských voľbách vybojoval nečakané volebné víťazstvo, vďaka čomu má v prebiehajúcich rokovaniach o koaličnej vláde vedúcu pozíciu.
S rastúcou podporou v krajinách, ako je Francúzsko a Rakúsko, by krajne pravicové strany mohli očakávať významné zisky v európskych voľbách, ktoré sa uskutočnia v júni budúceho roka.
Európa sa varí
Júl, najteplejší mesiac v histórii, priniesol so sebou extrémne požiare na juhu Európy. Od tej doby začal európsky blok v rámci príprav na čoraz horúcejšie letá posilňovať svoju leteckú protipožiarnu flotilu.
Júl bol najteplejším mesiacom, aký kedy svet zažil, a priemerná globálna teplota mora sa zvýšila na nový rekord 20,98 °C.
V Španielsku dosiahla teplota mora v oblasti Dragonera na Baleárskych ostrovoch spaľujúcich 31,21 °C.
So spaľujúcimi horúčavami prišli aj ničivé lesné požiare. Najväčší lesný požiar, aký bol kedy zaznamenaný v EÚ, zúril v auguste v severovýchodnom Grécku, pričom EÚ mobilizovala polovicu svojej leteckej hasičskej flotily, aby oheň zastavila.