Bratislava 5. septembra 2024 (HSP/ Remix News /Foto: TASR-Jaroslav Novák)
Maďarsko zmiernilo vízovú povinnosť pre občanov Ruska a Bieloruska na vstup do krajiny – na to však Brusel reaguje s hnevom. Remix News informuje, že 63 poslancov Európskeho parlamentu sa podpísalo pod list adresovaný Európskej komisii, aby pozastavila členstvo Maďarska v Shengene. Tento krok by však mohol Maďarsko úplne vyradiť z Európskej únie
V osobitom Výbore EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) sa 4. septembra za prítomnosti komisárky pre vnútorné záležitosti EÚ Ylvy Johanssonovej rozpútala búrlivá diskusia, ktorá sa sústredila na predĺženie maďarského vládneho programu národných kariet. Diskusiu vyvolalo júlové rozšírenie tohto programu zo strany Maďarska o občanov Ruska a Bieloruska.
Kontroverzné národné karty
Doplníme, že imigračný systém národnej karty umožňuje zahraničným pracovníkom zostať v krajine najmenej dva roky a môže im otvoriť cestu k trvalému pobytu. Maďarsko rozšírilo tento systém – pôvodne dostupný pre štátnych príslušníkov Srbska a Ukrajiny – na kandidátske krajiny EÚ, teda pre Bosnu a Hercegovinu, Čiernu Horu, Severné Macedónsko a Moldavsko. Keď sa však do systému pridalo Bielorusko a Rusko, niektoré členské štáty vyjadrili obavy z možného bezpečnostného rizika, ktoré by to mohlo predstavovať pre zvyšok EÚ.
Johanssonová uviedla, že napriek vysvetleniam maďarskej vlády o ponuke ruských víz stále nerozumie, prečo bol tento krok potrebný.
Uviedla, že “Rusko predstavuje pre Európsku úniu jasnú hrozbu, rovnako ako pre demokraciu a mier, a preto je mimoriadne dôležité zaobchádzať so vstupom ruských občanov do EÚ opatrne“.
Johanssonová dodala, že “vzhľadom na vážnosť geopolitickej situácie je potrebné prísne kontrolovať osoby, ktorým je povolený vstup do EÚ“. Pripomenula, že EÚ predtým pozastavila zjednodušený vízový režim pre ruských a bieloruských štátnych príslušníkov, čo viedlo k 90-percentnému poklesu príchodov z týchto krajín. Komisárka uviedla, že by sa malo vynaložiť maximálne úsilie na minimalizáciu rizika, ktoré by mohli ruskí a bieloruskí občania predstavovať pre EÚ.
Koniec členstva ?
V súvislosti s diskusiou o vylúčení Maďarska zo Schengenu sa objavili varovania, že by to bol začiatok konca členstva Maďarska v EÚ.
Poľský premiér Donald Tusk, dlhoročný rival maďarského premiéra Viktora Orbána, počas stretnutia s poslancami Európskeho parlamentu varoval :„Vylúčenie Maďarska zo Schengenu by znamenalo aj začiatok jeho odchodu z Európskej únie. Pri vylučovaní krajín z Európskej únie by sme mali byť opatrní.“
Zdá sa však, že táto možnosť je stále na stole, ak maďarská vláda toto kontroverzné opatrenie nestiahne.
Podľa Johanssonovej je dôvera medzi členskými štátmi základným pilierom schengenského systému, ktorý môže byť narušený, ak “členský štát nedodržiava spoločne dohodnuté bezpečnostné normy“.
Komisárka pre vnútorné záležitosti tiež uviedla, že udržiavanie bezpečnosti je spoločnou úlohou a zodpovednosťou účastníkov schengenskej dohody, najmä v čase, keď je “ruská hrozba vo viacerých členských štátoch na dennom poriadku“.
Prečítajte si tiež :