Európsky parlament týmto uznesením žiada členské štáty a inštitúcie EÚ, aby uznali, že ľudia afrického pôvodu sú predovšetkým terčom rasizmu, diskriminácie a xenofóbie a vo všeobecnosti rozdielneho uplatňovania ľudských a základných práv, čo sa rovná štrukturálnemu rasizmu, a že ako jednotlivci aj ako skupina majú nárok na ochranu pred týmito nerovnosťami okrem iného aj prostredníctvom pozitívnych opatrení na podporu a plné a rovnocenné uplatňovanie ich práv.
Parlament vyzval členské štáty, aby sledovali rasovú predpojatosť vo svojich systémoch trestnej justície a vzdelávania a v sociálnych službách a aby prijali proaktívne opatrenia, a tým zabezpečili rovnoprávnu spravodlivosť a zlepšili vzťahy medzi orgánmi presadzovania práva a menšinovými komunitami.
Podľa EP majú inštitúcie EÚ a členské štáty “propagovať a podporovať iniciatívy na podporu zamestnanosti, podnikania a posilnenia hospodárskeho postavenia ľudí afrického pôvodu, ktoré sa budú zaoberať nadpriemernou mierou nezamestnanosti a diskrimináciou na trhu práce, ktorým títo ľudia čelia”.
O diskriminácii Afričanov sa tiež v texte hovorí v súvislosti s “prístupom k bývaniu” a “zabezpečením primeraného bývania”.
EP vyzýva Komisiu, aby v záujme “boja proti afrofóbii” na medzinárodnej úrovni úzko spolupracovala s medzinárodnými aktérmi, ako sú OBSE, OSN, Africká únia a Rada Európy, ako aj s ďalšími medzinárodnými partnermi.
Poslanci EP tiež v rezolúcii vyzvali európske strany a politické nadácie, ako aj parlamenty na všetkých úrovniach v EÚ, aby podporovali a rozvíjali iniciatívy podnecujúce politickú účasť ľudí afrického pôvodu.
Európska komisia má tiež podľa EP v rámci svojich príslušných útvarov vytvoriť špecializovaný tím s osobitným zameraním na afrofóbiu.
Komisia má tiež v budúcnosti vyčleniť špeciálne finančné prostriedky do programov v rámci ďalšieho viacročného rámca so zameraním na ľudí afrického pôvodu.
EP tiež vyzval na zvýšenú podporu mimovládnych organizácii pôsobiacich v tejto oblasti.
Rezolúcia zachádza až do pasáži o “odškodňovaní” Afričanov a afrických štátov krajinami EÚ za obdobie kolonializmu.
“EP pripomína, že niektoré členské štáty podnikli kroky na zmysluplné a účinné odškodnenie osôb afrického pôvodu za neprávosti minulosti a zločiny proti ľudskosti s ohľadom na ich trvalý vplyv v súčasnosti; vyzýva inštitúcie EÚ a ostatné členské štáty, aby nasledovali tento príklad, pričom môžu poskytnúť určitú formu odškodnenia, napríklad ponúknuť verejné ospravedlnenie a navrátenie odcudzených artefaktov do krajín pôvodu,” uvádza sa v dokumente.
O stanovisko k hlasovaniu sme požiadali slovenských europoslancov, budeme vás informovať.